foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Staroměstská radnice
Vedení hlavního města se rozhodlo rozšířit stávající pronájem Skautskému institutu v bloku radničních domů při Staroměstské radnici o další prostory. Návštěvníci by se tak mohli dočkat ještě více občansky prospěšných aktivit.
Skautský institut působí v prostorách domů radničního bloku už téměř deset let. Za tu dobu si získal velké množství pravidelných návštěvníků, kteří využívají služeb místní kavárny anebo navštěvují pravidelně pořádané vzdělávací a výchovné akce.
Spolu s ním spolupracovala na fungování instituce až do konce loňského roku Kreativní Praha. Ta se ale na společném projektu Pražského kreativního centra rozhodla dále nepokračovat. Skautský institut proto veškeré aktivity přebral pod svou záštitu a stal se tak jediným organizátorem aktivit kreativního centra.
Více prostor nabízí nové možnosti
Jak magistrát informuje v tiskové zprávě, ke stávající smlouvě bude díky tomu přidán i pronájem prostor, které dosud využívala Kreativní Praha. Dodatek, který schválili pražští radní, upravuje kromě velikosti pronajatých prostor také výši ročního pronájmu.
„Chceme Skautský institut ve svých prostorách zachovat a postupně rozšiřovat. V centru Prahy nemají být jen čistě komerční provozy zaměřené na turisty. Junák jako organizace má silnou tradici a je pro město dobrým partnerem. Rozšířením Skautského institutu město své prostory nejen finančně zhodnotí, ale dá jim také hlubší společenský přesah,“ informoval radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).
Dosud měl takzvaný Skauťák od hlavního města v pronájmu prostory o výměře 1.555 metrů čtverečních, za které ročně platil 1,7 milionu korun. Nová výměra počítá s 2.645 metry čtverečními a ročním nájmem téměř 4,5 milionu.
Psali jsme
Jednoduché černé židličky s červeným logem Prahy se už od roku 2015 objevují po celém městě. Slouží každému, kdo jde zrovna kolem a má chuť…
Skauťák je oblíbený, zejména kvůli kavárně
Každý měsíc zavítá do prostor Skautského institutu asi 15 tisíc lidí. Nejčastějším cílem je přitom zdejší kavárna, výtěžek z ní pomáhá s chodem celého projektu. Místo je oblíbené zejména díky své poloze přímo v centru města, příznivým cenám i krásnému prostoru. Kávu, občerstvení nebo pivo je možné si vychutnat ve dvorku či na jednotlivých pavlačích domu.
„Oáza klidu v samém centru Prahy. A každý měsíc také místo konání desítek akcí, které jsou zdarma přístupné široké veřejnosti,“ popisuje Skautský institut sám sebe na webu. O jeho popularitu se zasloužil také Janek Rubeš, který ve svých videích na kanálu Honest Guide pravidelně doporučuje nejlepší pražská místa a podniky. Do Skautského institutu pozval své diváky hned několikrát.
Fronty až pod schody
„Janek Rubeš to u nás má už dlouho rád. Zkoušel to i za barem, ale nakonec si řekl, že Honest Guide bude výnosnější podnik. Od té doby šúroval nádobí ještě několikrát, především když jeho supr videa zaujala tolik lidí, že se objevovala fronta až pod schody. Doufáme, že vzájemná přízeň bude pokračovat - že bude mít Janek a vy všichni pořád kam chodit,“ uvedl institut v roce 2020 na Facebooku.
Skautský institut působí také v dalších městech České republiky, v Praze kromě Staroměstského náměstí ještě v Mnichovském letohrádku na Kampě. I tam nabízí prostor pro setkávání, vzdělávání nebo tvoření. Kromě kavárny s posezením přímo u Vltavy je možné využít služeb sdílených dílen nebo zajít na některý pořádaných tvůrčích workshopů a přednášek.