Školáci pouštěli Ukrajincům hymnu Ruska. Po jiných plivali

26. 10. 202205:25
Školáci pouštěli Ukrajincům hymnu Ruska. Po jiných plivali
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Třída, ilustační foto

SVĚDECTVÍ Se zvyšujícím se počtem ukrajinských dětí v základních školách se začala vyskytovat i xenofobie mezi dětmi. Na PrahaIN.cz jsme publikovali už několik případů nenávisti vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Teď se Matěj Hlavatý (STAN) na svém Twitteru podělil o zkušenosti z nejmenované druhé třídy základní školy. Starostu jsme kontaktovali.

Matěj Hlavatý už několikrát na svých sociálních sítích odsoudil občany, kteří sympatizují s Ruskem.

Několikrát také použil výraz „flastenci“, který zdomácněl v internetovém prostředí. Oblíbený je nejen mezi občany, ale také mezi politiky v souvislosti s válkou na Ukrajině.

„To je dobrá zpráva při neděli. Konečně mohou čeští flastenci odjet do Ruska a získají i občanství. Možná bychom jim měli zaplatit dopravu,“ napsal na Twitter, když sdílel informaci, že Rusko nabízí cizincům občanství výměnou za službu v armádě.

Ruská hymna na základní škole

Starosta se nyní podělil o zkušenost, ze které mrazí. 

„Chtěl bych pogratulovat všem rodičům, kteří doma naočkovali své děti k tomu, aby ve škole znepříjemňovali život dětem z Ukrajiny. Jste borci. Pouštět jim hymnu Ruska při příchodu do třídy je fakt super. Doufám, že jste na sebe pyšní. Je mi z vás zle,“ napsal Hlavatý na Twitter. 

Prozrazovat, o jakou základní školu se jedná, nechtěl. Můžeme pouze hádat. Nicméně je pravděpodobné, že se jedná o ZŠ v Královehradeckém kraji a v okresu Jičín, odkud Hlavatý pochází.

Redakce PrahaIN.cz starostu kontaktovala. Podle něj škola o problému až do jeho tweetu nevěděla. „Pro školu to bylo překvapení a zareagovali na to správně,“ sdělil nám.

Nešlo o jediný případ.

„Bohužel se ke mně dostalo z poslední doby mnoho příběhů. Je jich daleko víc a je mi to líto. Je mi líto, že se takto chová česká společnost. Je to něco, za co mohou i politici, nenávist internetu se dostala do ulic. Můžeme to vidět na Slovensku, kde to vyústilo k větší nenávisti vůči jedné skupině,“ uvedl Matěj Hlavatý pro PrahaIN.cz. (souvislosti jsou zde)

„Doneslo se ke mně, že jeden klučina fluše Ukrajince pod nohy, když jde se svojí kamarádkou. A tak dále. Jsou to většinou příběhy ze základních škol, slovní urážky. Rodičům se tom nechce moc mluvit...

Rodiče doma vštěpují dětem něco nenávistného a ty v tom nevědomky pokračují ve škole. Je to celospolečenské téma, které není o řešení v jedné škole. Musí se to řešit všude. Mělo by docházet k prevenci. Když se něco takového stane, tak už je pozdě,“ dodal rodák z Jičína.

Metodika prevence v českých školách

K 20. zaří bylo podle ministerstva školství ve všech stupních škol více než 67 tisíc dětí, žáků a studentů z Ukrajiny. Nejvíce je žáků základních škol - více než 50 tisíc. V Praze přes pět tisíc.

Kontaktovali jsme rovněž metodičku prevence z pražské ZŠ Mazurská.

„Ve škole máme poradenské pracoviště, kde já, paní psycholožka a výchovná poradkyně začleňujeme ukrajinské děti. Většinou bývá vše v pořádku, ale zažili jsme taky nepříjemné situace,“ sdělila redakci školní metodička prevence v ZŠ Mazurská Iveta Lohniská.

Podle ní se u nich ve škole rovněž vyskytly projevy xenofobie. Přesněji verbálního útoku od malého chlapce na ukrajinskou dívku. „Řešili jsme to samozřejmě i s rodiči.“

„Děláme preventivní programy pro celou třídu, ukrajinské děti se zapojují. Občas je však trápí jazyková bariéra,“ uzavřela pro PrahaIN.cz Lohniská.

Podle Matěje Hlavatého by se měla metodika prevence v českých školách více hlídat.

Jako gay šikanu zažil na vlastní kůži na střední škole.

„Když jsem šikanu nahlásil, tak to nebylo lepší. Paradoxně to bylo daleko horší. Pro lidi, kterým se to stane, pak je ostatní začnou brát, že mají extra přístup a je to ještě horší. Proto by se lidé měli zaměřit na to, jestli se na školách prevence dodržuje, jak se dodržuje a jak probíhá. Bylo by fajn, kdyby to bylo jedno z témat, jež se ponese ve školství,“ uzavřel Matěj Hlavatý.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných