foto: MČ Praha 6/Nově vzniklá odborná učebna v ZŠ nám. Svobody 2
Novými prostory disponují hned dvě bubenečské základní školy. ZŠ Emy Destinnové a ZŠ náměstí Svobody 2. Ty se rozrostly o nové třídy a odborné učebny v rekonstruovaném podkroví. Nově jsou také obě školy bezbariérové.
Podle informací na webu Prahy 6 byla přestavbou půdních prostor navýšena kapacita obou škol zhruba o 240 míst. V podkroví vznikly kromě nových tříd a odborných učeben také knihovny, studovny, kabinety a sociální zařízení.
Stavební práce trvaly rok. Nyní jsou ale prostory i díky novým výtahům umístěným ve schodišťových věžích a pojízdným plošinám zcela bezbariérové. Kromě vestaveb v podkroví se obě školy dočkaly také nových umyvadel ve třídách, opravy kanalizace a obložení tělocvičny.
Zázemí pro zkvalitnění výuky
„Projekt přístavby škol jsme chystali velmi precizně a ve spolupráci s oběma řediteli. I proto se nyní můžeme společně radovat z toho, že školy dostávají zázemí pro další zkvalitnění výuky. Jde totiž nejen o zvýšení kapacit obou škol, ale zejména o vybudování mnoha odborných učeben, divadelního sálu, knihovny a zázemí pro pedagogy, školy získávají i další interaktivní tabule,“ popisuje radní pro školství Marie Kubíková (ODS).
Vedení obou škol i pedagogové si nejvíce pochvalují vybavení odborných učeben. Na ZŠ Emy Destinové vznikly kromě dvou kmenových tříd a pěti malých učeben také čtyři moderní učebny pro výuku jazyků a také učebna chemie, která splňuje požadavky moderního směru vzdělávání. Dále bude pro výuku sloužit také cvičná kuchyňka, keramická dílna nebo polytechnická učebna. Nechybí ani kabinet primární prevence.
Učitelé budou moci děti názorně motivovat
„Díky půdní vestavbě můžeme zvýšit odbornou úroveň výuky. Zřízením přírodovědné laboratoře, hudebně-dramatického sálu s knihovnou, dějepisné a zeměpisné učebny i novým vybavením digitálními technologiemi budou moci učitelé děti názorně motivovat k touze po poznávání a k nabývání nových dovedností,“ uvedla ředitelka ZŠ nám. Svobody Michaela Rybářová.
O konkrétním vybavení nových prostor přitom mohli spolurozhodovat i samotní žáci. Díky participativnímu projektu Prahy 6 s názvem Šance do škol ozdobilo přírodovědnou učebnu akvárium a v hudebně nechybí bicí souprava.
Stavba za 91 milionů nebyla poslední
„Stavba za provozu byla velmi náročná a jsem rád, že se ji podařilo včas dokončit, zejména v době, kdy řada materiálů nebyla snadno dostupná. V příštím roce je v plánu rekonstrukce školní kuchyně v ZŠ nám. Svobody a revitalizace školního dvora,“ doplnil Zdeněk Hořánek (STAN), radní Prahy 6.
Náklady na rekonstrukci obou vestaveb se vyšplhaly do výše 91 milionů korun bez DPH. Magistrát hlavního města přispěl v rámci investičních dotací 27 milionů korun. Stavbu zhotovila společnost Metrostav DIZ a o projekt se postaral Atelier 99.
Psali jsme
Na svém jednání 29. srpna schválili pražští radní záměr na celkovou rekonstrukci a přístavby budovy v areálu Základní školy Zlíchov, která slouží…