foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Solární panely, ilustrační foto
Rozpočtem domácností, ale i veřejných institucí, zacloumala v uplynulých letech energetická krize. Praha 8 se na ni rozhodla reagovat aktivně a na střechy svých základních škol postupně instaluje fotovoltaické panely, od kterých si slibuje snížené výdaje za elektrickou energii.
O instalaci fotovoltaických elektráren na střechy základních škol informuje Praha 8 na webu. Jde o reakci na nenadálou situaci spojenou s energetickou krizí a drahé energie. Školy by měly být díky nainstalovaným panelům energeticky soběstačnější, například v případě nejrůznějších výkyvů a výpadků v síti.
„Určitě je to dobrá myšlenka, v podstatě teď máme měsíční zálohy na elektriku téměř čtvrt milionu, takže očekávám, že až se to spustí, tak budeme šetřit. Jsme na prosluněném místě, tady v podstatě svítí slunce celý den, takže by byla škoda to nevyužít, máme ploché střechy, takže to nebyl ani technologický problém, takže si myslím, že to je jen dobře,“ informoval Ivo Mlejnecký, ředitel ZŠ Burešova, která se do projektu zapojila.
Rozpracováno je 18 projektů
Z pražských městských částí se Osmička řadí mezi ty nejprogresivnější. Fotovoltaiky jsou už nainstalovány například na střechách ZŠ a MŠ Na Slovance nebo ZŠ Burešova. Řada projektů je navíc těsně před dokončením.
„V současné době máme rozpracováno, popřípadě v určité fázi realizace 18 fotovoltaických elektráren, které jsou umístěny na střechách základních a mateřských škol zřízených městskou částí Praha 8,“ uvedl Matěj Fichtner (ANO), místostarosta MČ Praha 8.
Výkon elektráren dosahuje 90 kilowatt-peak v případě obou škol, na kterých je již systém v provozu. Městská část tak získala jistou odolnost proti situaci, kdy by se výdaje za energie staly neudržitelné.
Nevýhodou je neschválené komunitní sdílení
„Hlavní je, pokud mi je známo, že nebyla schválena možnost komunitního sdílení té energie, protože třeba přes léto, kdy to bude vyrábět nejvíce, je škola v podstatě zavřená, takže tam zase můžeme ty přebytky posílat někam jinam, ale je potřeba, aby to bylo technologicky i po právní stránce možné,“ uvedl k nedostatkům ředitel Ivo Mlejnecký.
Peníze, které školy výrobou energie ušetří, mohou investovat do jiných aktivit. Jedna elektrárna přitom vyjde asi na tři až sedm milionů korun. Peníze na to poskytly evropské dotace.
Psali jsme
Střecha Kongresového centra Praha (KCP) v Praze 4 je nově pokrytá největší fotovoltaickou elektrárnou v hlavním městě. Tento zdroj pokryje 10…
Jako první začala panely instalovat Pětka
Fotovoltaické panely začala na střechy základních škol instalovat už v roce 2022 také Praha 5. První institucí, která se elektrárny dočkala, byla základní škola Weberova. O projektu tehdy informoval na svém Facebooku Jan Kavalírek (TOP 09), tehdejší radní Prahy 5 pro finance.
„Jako radní pro finance hledám úspory na provozu našich budov, kde se dá. To obnáší i řešení dopadu rostoucích cen energií, a právě fotovoltaika je jednou z cest, jak tyto náklady snížit. Navíc tím začínáme pracovat na energetické soběstačnosti a současně i pomáháme životnímu prostředí,“ uvedl Kavalírek. Podle jeho slov tak byla Pětka úplně první městskou částí, která fotovoltaiku sama zrealizovala.
V dřívějším příspěvku na Facebooku také uvedl, že v roce 2021, tedy ještě před největší energetickou krizí, utratila Praha 5 za energie 35 milionů korun. Právě to mělo být jedním z impulzů, proč fotovoltaiku na školy instalovat.