foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Otužilci u Národního divadla
Na nejvýznamnější a také nejznámější otužilecké akci v Praze, Memoriálu Alfreda Nikodéma, téměř čtyři stovky otužilců opět zdolaly mrazivé vody Vltavy. Jubilejní 75. ročník hostil dálkové plavce, pokořitele La Manche, reprezentanty, ale také děti nebo seniory. Podívat se přišly stovky Pražanů i turistů.
Je svatého Štěpána, hodina do poledne a teploměr ukazuje šest pod nulou. „Voda má příjemných 3,4 stupně Celsia, což většina plavců připravených na dnešní výkon hodnotí jako ideální, protože si mohou plavci splnit výkonostní stupně,“ hlásá z reproduktorů na špici Slovanského ostrova moderátor letošního 75. ročníku Memoriálu Alfréda Nikodéma. Dodal, že naposledy byly obdobné podmínky v roce 2013.
Když jste otužilci, taková tabule vás nevyleká. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Jde o tradiční setkání otužilců, které se každoročně koná pod kulisami zlaté kapličky a Pražského hradu. „Je to nejstarší, neznámnější a největší akce, které se tradičně účastní dálkoví plavci i otužilci-amatéři. Máme tady i čerstvé přemožitele kanálu La Manche,“ zní z reproduktorů k početnému publiku, které vedle Žofína obsadilo i nábřeží před budovou Národního divadla a celý úsek Mostu legií až ke Střeleckému ostrovu.
Také jeho břeh zabrali přihlížející, zatímco se na hladině připravovaly čluny záchranářů a rozhodčích na strategická místa uvnitř plaveckého koridoru. Do něj se co nevidět vydá 360 plavců z Česka, Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Velké Británie, Spojených států amerických a Ruska.
Věkové rozmezí 10 až 82 let
Po úvodních oficialitách došlo na představení největších hvězd letošního ročníku. „Máme tady nejmladší českou pokořitelku La Manche, Lenku Štěrbovou, která nás ještě před dvěma týdny reprezentovala na mistrovství světa dálkových plavců v Abu Zabí,“ hlásí moderátor. Představuje také nejmladší účastnici, desetiletou Kateřinu Rejzkovou z Holoubkova, kde má zimní plavání také velkou tradici. Nestarší plavkyní je letos Blanka Vyskočilová z Hradce Králové, které je 82 let.
Start! Teď už jen co nejrychleji zvládnout trasu. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
A už se startuje elitní disciplína, plavba na 750 metrů, tedy dva okruhy okolo připravených bójí. Zatímco přihlížející mrznou a choulí se v kabátech, otužilci odkládají župany a po schůdcích sestupují do „kafíčka“ o teplotě ani ne 3,5 stupně Celsia.
Řadí se na start nedaleko pontonu a čekají na odpočet startu. První vlna vyplouvá, o dvě minuty později je následuje druhá, o další dvě třetí. „V první skupině jsou plavci s nejlepšími předpoklady a dá se tedy očekávat, že právě z ní nám vyjde vítěz závodu,“ hlásí moderátor, zatímco peloton plavců víří vodu.
Ti nejlepší zvládají třičtvrtě kilometru v ledové Vltavě za méně, než deset minut. Podle očekávání vítězí hlavní hrdinka dnešního mrazivého memoriálu, sedmadvacetiletá Lenka Štěrbová.
Zmrzlá, ale šťastná. Hvězda memoriálu, Lenka Štěrbová. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Z vody míří rovnou před kamery, a přestože je vidět, že jí dal výkon zabrat, nešetří úsměvy. „Jsem moc ráda, že mi letos účast vyšla,“ říká do kamery a odpovídá i na pár dalších dotazů novinářů. „Ano, jsem čerstvě zasnoubená, mám teď takové šťastné období,“ prozrazuje plavkyně, která už ve čtrnácti letech vyhrála domácí mistroství dospělých. V září 2010, ve svých šestnácti letech, se pak stala naší nejmladší pokořitelkou kanálu La Manche, kde zažila zrádné proudy i bouři.
„Vůbec jsem nevěděla, nebyla jsem na to zas tolik připravená, jen na mě řvali, ať přidám, jinak mě proudy stáhnou zpět na moře,“ popisovala tehdy současná členka pořadatelského 1. Českého plaveckého klubu otužilců.
Jiří (vlevo) a Vít Polanští známí výkony v extrémních podmínkách.Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Následovala ji známá bratrská dvojice Jiří (2. místo) a Vít (3. místo) Polanští. Dvojčata, ročník 1978, odchovanci plavecké školy na Nedvědově náměstí v Podolí, kteří aktuálně plavou pod hlavičkou USK Praha, se proslavili právě zimními plavbami v exotických lokalitách.
La Manche jako rozcvička
Nechyběla ani Abhejali Bernardová, možná nejtvrdší sportovkyně v pelotonu. La Manche pokořila jako součást ultratriatlonu, který pokračoval jízdou na kole z Francie do Chebu a následným během do Prahy. Před dvěma lety také získala titul Ocean Seven, který zahrnuje překonání průlivů na sedmi kontinentech.
V pořadí je ale následovaly stovky dalších, vedle závodních plavců, maratonců, triatletů a dalších, ale vody Vltavy pokořily i desítky „bezejmenných“ hrdinů memoriálu, kteří si, stejně jako první v soutěži, zasloužily obdivný aplaus přihlížejících.
Tak vypadá zvládnutých 750 metrů v ledové vodě. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
„Bylo to strašně studený, jsem rád, že to mám za sebou,“ hlásil jeden z posledních „sedmisetpadesátníků“ po výlezu z vody. Bylo na něm vidět, že plavba byla opravdu náročná, podobně jako další borci v první chvíli tak trochu vrávoral.
„Je to tím, že většina krve v těle plavce prokrvuje svaly,“ vysvětloval už v průběhu závodu moderátor. Také proto byly u žebříků, které vedly z vody ven po celou dobu připraveni pomocníci, kteří plavcům podávali ruce. Na pontonu také celou dobu čekal hasič z potápěčské jednotky v zimním skafandru, připraven k zásahu. Naštěstí byl letos bez práce, stejně jako záchranáři na člunech.
Potápěč od hasičů byl naštěstí bez práce. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Tu běžnou astitenci většinou zastali příbuzní nebo přátelé plavců. I mezi nimi byly patrné rozdíly. Někteří hned oblékali župany, případně se balili do ručníků, jiní připravili zajímavou podívanou přihlížejícím. To když se po závodě v plavkách a žabkách ležérním plážovým krokem odcházeli mezi zazimovaným obecenstvem převlékat do budovy Paláce Žofín, kde je tradiční zázemí akce.
Je léto nebo zima? Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
A co covid? Mezi plavci dnes žádné téma. Dnes vládla debatám jen zima a plavání, přestože se soutěže mohli účastnit jen ti s prodělanou nemocí, očkováním nebo platným PCR testem.
Boženka Černá by měla radost
Více zde rezonovalo jméno paní Boženky Černé, ještě nedávno nejstarší členky pražského klubu otužilců a pravidelně nejstarší účastnice Memoriálu Alfréda Nikodéma. Ta letos na podzim zemřela v požehnaném věku 91 let. „Byla to dobrá duše našeho oddílu, moc hodná paní. Ještě na jaře s námi ve Vltavě plavala, v létě jsme se ještě viděli v branické klubovně a povídali si,“ popisoval smutně jeden ze starších členů 1. plaveckého klubu otužilců Praha.
Z ledové vody na mráz a rychle do tepla. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
A závěrem nezbývá než oprášit trochu historie. Vůbec poprvé se otužilci vrhli do ledové Vltavy u Národního divadla 26. prosince roku 1923 pod vedením Alfréda Nikodéma, podle nějž se tradice jmenuje od roku 1947. I dnes nesou jednotlivé měřené plavby slavná jména. Nejdelší, 750 metrů dlouhá trať je Memoriálem Františka Venclovského, jehož legendární hláška „já su tak šťastné“ zaněla 30. července přesně před padesáti lety, kdy jako první Čechoslovák zdolal úžinu mezi Francií a Anglií. Třísetmetrový závod pak nese jméno plavce Oldřicha Lišky, stometrová trať je pak pojmenována podle Štěpána Poláka.