Složenka za elektriku. Obavy seniorů jsou zpět

29. 11. 202312:19
Složenka za elektriku. Obavy seniorů jsou zpět
foto: Pixabay.com license/Senior, ilustrační foto

ROZHOVOR: Očekávané zvýšení cen energií vyvolalo napětí v českých domácnostech i firmách. Někteří, zvláště starší lidé, začali horečně přepočítávat svoje výdaje a s neklidem vyhlížejí příchod nového roku. „Když po Novém roce zaplatím elektřinu a plyn, tak nebudu jíst,“ řekla PrahaIN.cz důchodkyně Iva M. (73).

Naše redakce v souvislosti s očekávaným zvýšením cen energií a plynu oslovila několik osob pobírající penzi. Svoje výdaje si pečlivě hlídají, a tak informace o předpokládaném zvýšení cen elektřiny a plynu zaregistrovali ihned. 

„Pokud skutečně ceny vyrostou tak vysoko, jak se píše, nebudu na to mít. Žiji sama, bydlím v nájemním bytě a když po Novém roce zaplatím elektřinu a plyn, tak nebudu jíst.

Budu pak asi chodit po úřadech a otravovat, abych dostala nějaký příspěvek, který mi možná dají. Mohlo by mi to být jedno, ale dost dobře nechápu, kde na to stát bude brát peníze, protože takových lidí určitě bude hodně,“ řekla redakci PrahaIN.cz Iva M. (73) z Prahy 10.

Paní Iva doposud pracuje. Jak sama říká, bez tohoto příjmu by se neobešla.

„Mám dvě zaměstnání, jinak bych nemohla normálně žít. Nemám vlastní byt a celá moje penze tak padne na nájem a na složenky. Z toho, co vydělám, si platím všechno ostatní a zvýšení cen elektřiny a plynu by mi úplně rozbouralo rozpočet. Ale pozor, ono nejde jenom o penzisty. Bojím se, jak to bude zvládat můj syn s manželkou. Žijí kousek za Prahou v rodinném domku, mají dvě malé děti a naštěstí oba pracují. Už teď platí za elektřinu velké částky, protože mají na elektřinu všechno. To zvýšení by pro ně znamenalo minimálně dalších čtyřicet tisíc ročně navíc. Oni šetří, jak to jde, ale víc už nemohou. A to ještě mají výhodu, že žijí ve vlastním domku, neplatí nájem a něco si mohou vypěstovat na zahrádce. To není moc radostný výhled do budoucna,“ řekla nám paní Iva.

„Nikdy jsem nechtěla být na někom závislá. Celá naše rodina vždy pracovala a snažila se zajistit si živobytí vlastními silami. Pamatuji si, že naše maminka, když nebylo dost peněz, tak sedla k šicímu stroji, do rána našila hromadu věcí, které pak rozprodala sousedkám, aby pro nás měla na jídlo. Tak vychovala i nás. Říkám to proto, aby to nevypadalo, že si stěžuji a něco chci od státu. Když se ale podívám na současnou situaci, tak tomu přestávám rozumět. Příjmy u nás nerostou, ale zvyšují se ceny. Ve státech okolo je to naopak. Jak je vůbec možné, že plyn a elektřina je u nás najednou tak drahá? To se výrobní náklady zvedly o sto procet? Nerozumím tomu,“ ukončila Iva M.

Místo dovolené chodí po lese

Dalším osloveným člověkem je bývalý novinář a expert na počítačové hry Ondřej Š, který před několika lety vážně onemocněl a dnes je v plném invalidním důchodu. Žije se svou manželkou, státní úřednicí, v rodinném domku nedaleko Prahy. Když si přečetl zprávy o zamýšleném zvýšení regulované složky energií, zpočátku se domníval, že jde o omyl.

„Ta informace mě totálně vyděsila. V jednadvacátém století jede v každé domácnosti hodně věcí nonstop na elektřinu. Pokud k avizovanému zdražení skutečně dojde, tak to pro nás bude těžký zářez do našich výdajů. Mám invalidní důchod okolo dvanácti tisíc a manželka jako státní úřednice má velmi nízký plat. Vypadá to, že po Novém roce budeme mít výrazný problém. Už nemáme moc kde šetřit. Na dovolené už roky nejezdíme, raději se jdeme projít do lesa a snažíme se šetřit i na jídle. Naštěstí jsou už děti velké a mají svoje rodiny,“ řekl redakci PrahaIN.cz Ondra Š. (55).

„Nejsem nějaký potrefený levičák, vadí mi ale, že se zdražení plynu a elektřiny především dotkne lidí s nízkými příjmy, a to bude velký problém. Nemohu se zbavit dojmu, že je zatím amatérismus naší vlády. Sleduji informace a nechápu, jak je možné, že ostatní země zvládají stejně těžkou a složitou situaci lépe než my. Kde je chyba? Pamatuji si, že kdysi se Němcům vyplácelo jezdit za nákupy k nám. Dnes jezdí Češi do Němec, aby ušetřili. To přece absurdní,“ dodal Ondra Š.

Zatím se nehroutí

O něco větším optimistou je Vlasta H. (82), která žije v malém státním bytě v centru Prahy na Starém Městě. Před několika lety jí zemřel manžel a od té doby je na všechno sama. „Mám štěstí, že jsem u Pražské energetiky a ta se chová docela slušně. Kdyby to po Novém roce bylo tak, jak se píše, tak mi vyšlo, že bude Pražská energetika zdražovat asi o dvacet procent. U mě by to bylo asi o dvě stovky měsíčně navíc, a to bych zvládla.

Spíš čekám, jak to bude s plynem, protože tam to nemohu moc ovlivnit. Plyn sice nemám doma, ale máme společnou plynovou kotelnu a za minulý rok jsem doplácela za plyn dvacet tisíc. Plyn je tedy horší. Jak tak sleduji, co se kolem nás děje, tak mám pocit, že naše vrchnost to trochu nezvládá a moc této oblasti asi nerozumí. Zatím se nehroutím, ale čekám co bude po Novém roce. Čekání je to ale trochu napínavé,“ řekla redakci PrahaIN.cz Vlasta H.

Energetický regulační úřad před pár dny oznámil, že dojde ke zdražení regulované složky v případě elektřiny o 71 procent. 

„Meziroční nárůst regulované složky ceny elektřiny pro domácnosti o 71 procent by znamenal zdražení v průměru asi o 1408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. Průměrná domácnost podle dat energetických společností spotřebuje kolem tří MWh za rok, v příštím roce tak za regulovanou část elektřiny zaplatí zhruba o 4200 Kč víc. U plynu by meziroční nárůst regulované části ceny asi o 39 procent měl znamenat zdražení zhruba o 125 Kč za MWh,” uvedla například ČTK.

Vládní představitelé se veřejnost snaží uklidnit a tvrdí, že k žádnému výraznému nárůstu cen energií nedojde, protože cena silové elektřiny klesá. Nárůst cen regulované složky by tak měl být kompenzován poklesem ceny elektřiny.

„Musím hned a jasně zdůraznit, že ceny energií nebudou růst o desítky procent. Nebudou růst o desítky procent, a to v žádném případě, protože cena silové elektřiny neustále klesá, tak budou lidé platit převážně stejně jako letos nebo maximálně v průměru o jednotky procent více. Žádné navýšení o desítky procent nehrozí. Žádné drastické navýšení cen elektřiny se nekoná a každý, kdo říká něco jiného, tak lže a šíří paniku,“ uvedl premiér Petr Fiala po jednání se zástupci podnikatelských a oborových svazů na konci října.

Pokud se podíváme do historických ceníků pro domácnosti, zjistíme, že od srpna 2019 platila u PRE v distribuční sazbě KLASIK 24 D02d pro distribuční území PREdistribuce cena 3.371,21 korun plus DPH (cena dodávku elektřiny+ceny za související služby pro distribuční území), k tomu bylo třeba přičíst platbu za POZE (obnovitelné zdroje). Od září 2023 pak platí 6.097,76 korun plus DPH, POZE se v tomto roce neúčtuje. Nárůst cen je tak patrný na první pohled. 

 
 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných