foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Jitka Hoplíčková, předsedkyně správní rady Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami
TISKOVÁ KONFERENCE: Od roku 1991 se každého prvního října slaví Mezinárodní den seniorů. Cílem je mimo jiné zvýšit povědomí o jejich problémech. Při této příležitosti uspořádala Jitka Hoplíčková, předsedkyně správní rady Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami, tiskovou konferenci. Veřejná moc v Česku podle ní prosazuje záměr neřešit stárnutí v zemi.
Účelem její nadace není stavět seniorské domy, ale upozorňovat na to, co má dělat stát, regiony a obce podle zákonů a vytvořit společnosti podmínky, které rozvinou spolupráci státních orgánů a nestátních neziskových organizací v zájmu zlepšení kvality života seniorů.
Na úvod hovořila Hoplíčková o revizi stárnutí ve světě, kterou vypracoval statistický výbor OSN v roce 1999. „A pro Českou republiku vyzněla mimořádně nepříznivě a obsahovala údaje, na které Česko nebylo připraveno. Sdělení obsahovalo údaj, že lze očekávat nejvyšší a nejrychlejší stárnutí v České republice, a to tak, že v roce 1991 žilo v České republice 18 procent seniorů ve věku nad 60 let a Česká republika byla ve světovém srovnání na 31. až 36. místě. Další údaj byl, že ČR bude ve stáří populace v roce 2050 na prvním až třetím místě na světě a počet seniorů nad 60 let bude k tomuto roku 3,2 milionu,“ uvedla.
Český statistický úřad poté prý potvrdil, že populační stárnutí je pro Českou republiku naléhavějším problémem než pro většinu jiných zemí. Později specifikoval, že situace bude dramatická, pokud se stárnutí populace nezačne řešit.
Psali jsme
ROZHOVOR: Naše setkání s herečkou Jitkou Sedláčkovou na zahrádce jedné spořilovské kavárny bylo v reálném životě první. Přesto jsem jí už…
Zmínila také zprávu Populačního fondu OSN za rok 2013, která prý zdůrazňuje, že existuje přímé spojení mezi stárnutím populace a ochranou lidských práv. Starším lidem prý hrozí diskriminace podle věku a mají horší přístup ke zdravotní péči a sociálním jistotám.
„Starost o starší generaci by měla být pro Českou republiku ještě aktuálnějším problémem než pro zbytek světa,“ míní Hoplíčková, která také upozornila na snížení počtu lůžek v domovech pro seniory. Nové se nestaví, ale naopak dochází ke snížení počtu ubytovaných.
Míst v pečovatelských domech ubývá
Zatímco v roce 2018 šlo podle Hoplíčkové o 40,5 tisíce lůžek, v roce 2021 jich bylo jen 34,7 tisíce.
„Člověk se však ocitne v situaci, že zestárne a zjistí, že nevyjde do třetího patra bez výtahu a hledá řešení. A tím jediným je dům s pečovatelskou službou. Ty se ale nestaví a člověk nemůže čekat dalších deset let. Proto není evidence o zájemce o ubytování v pečovatelských domech. Evidence se prostě nevede, to je nejlepším řešením, jak věci neřešit,“ nelíbí se jí.
Každým rokem prý přibude zhruba 40 tisíc osob ve věku starších 60 let. Pokud se nezajistí péče o seniorskou populaci, přijde podle ní pravá katastrofa. „Neřešené stárnutí v Česku nebylo tématem pro řešení, proto se stalo problémem, který má sílu sociální krize,“ uvedla Hoplíčková s tím, že za posledních deset let se snížil věk dožití o jeden rok a za poslední rok šlo už o dva roky.
„Je nejvýhodnější čas sdělit české veřejnosti důsledky snah, které provází lobbing veřejné moci, nadále prosazovat záměr neřešit stárnutí v naší zemi. Volby do regionů rozhodnou, zda dosud funkční profesionální lobbing prosazovaný v zájmu nedostatečného počtu lůžek v domovech pro seniory, prostřednictvím volených zástupců bude pokračovat. Také rozhodnou, zda neplnění podmínek rozvoje sociální péče umožní obchod se stárnutím v naší zemi. Soukromého podnikání, které supluje nečinnost samospráv nelze považovat za plněné slibů ve zvoleném čase,“ uzavřela.