Sníh v Praze: 170 výjezdů sanitek, mezinárodní ostuda

06. 12. 202317:10
Sníh v Praze: 170 výjezdů sanitek, mezinárodní ostuda
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Praha pod sněhem

Před pár dny, 1. prosince, se zatáhlo a ulice hlavního města pokryl sníh. Téměř ihned začaly drnčet telefony na dispečinku Zdravotnické záchranné služby. „Za dobu, kdy v Praze začalo sněžit, jsme zaznamenali 170 výjezdů k úrazům po pádech na zledovatělém povrchu,“ řekla redakci PrahaIN.cz Jana Poštová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města.

Uvedla zároveň, že u většiny postižených lidí převládaly lehké úrazy. Dochází ale i ke zlomeninám a úrazům hlavy. „Pády na zledovatělém povrchu jsou nebezpečné. Naštěstí většina postižených lidí se při pádech zranila lehce. Záchranáři ošetřovali pohmožděniny, ale i úrazy hlavy, naraženiny, podezření na zlomeniny a podobně. Pacienti jsou všech věkových kategorií, ale častěji se zraní starší lidé,“ řekla redakci PrahaIN.cz Jana Poštová.

V této souvislosti připomněla, že prosinec je pro záchranáře nejnáročnějším měsícem v roce. Frekvence výjezdů se koncem roku pravidelně zmnohonásobí. „Prosinec tradičně pro nás patří k nejvytíženějším měsícům v roce. Není to způsobeno pouze tím, že se objeví náledí nebo napadne sníh, ale i s oslavami spojenými s příchodem Nového roku. V prosinci se množí úrazy na umrzlém povrchu a v létě vyjíždíme ke kolapsům způsobených vedrem,“ řekla naší redakci.

Panika na Staromáku

Jak redakce PrahaIN.cz informovala, k hromadným úrazům došlo během tradičního rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v sobotu druhého prosince. Silná námraza udělala ze Staroměstského náměstí velmi nebezpečné kluziště. Lidé na kluzkém povrchu téměř nemohli chodit a desítky lidí utrpěly zranění. Děvět lidí skončilo v nemocnicích.

Obavy nejen z úrazů

V části Prahy, především v částech ležících u Vltavy a pražských potoků, panuje mezi lidmi mírná nervozita. Znepokojila je totiž předpověď počasí, podle kterých se během několika dní prudce oteplí. Teploty se mají dokonce vyšplhat až k deseti stupňům. Znamená to, že poměrně velké množství sněhu bleskově roztaje. Poklidné pražské potoky, jako je Rokytka nebo Botič, se dovedou při vytrvalých deštích a bouřkách rychle změnit na běsnící živly. Hrozící povodně kvůli oblevě už oznámilo Německo.