foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Pohled na Pražský hrad
Všem obyvatelům Prahy už od loňského června pomáhá nevládní nezisková organizace Sociální nadační fond. Stojí za ní hlavní město Praha. Zaměřuje se na pomoc lidem, kteří se z různých důvodů ocitli v tíživé sociální situaci, ale nedosáhnou na jiné zdroje pomoci.
Fond připomněl web Prahy 1. Jde o nástroj, který poskytuje pomoc všem Pražanům, kteří v nouzi nemohou využít vlastní, státní či obecní pomoc. Působí celkem ve čtyřech oblastech, které byly určeny na základě dostupných dat a diskuzí s odborníky i partnerskými organizacemi.
„Programy Sociálního nadačního fondu doporučujeme prostřednictvím Odboru sociálních věcí také pro obyvatele Prahy 1 a jsem velice ráda za tuto možnost podpory lidem v nesnázích. Chceme, aby naši občané věděli, že u nás najdou podporu v jejich tíživé situaci,“ uvedla Ivana Antalová (BEZPP), radní pro sociální oblast a bezbariérovost.
Pěstouni v Praze stále chybí
První oblastí zájmu nadačního fondu je podpora pěstounské péče. V Praze totiž stále chybí vhodné pěstounské rodiny. Těm stávajícím i lidem, kteří o pěstounství teprve uvažují, poskytuje fond lepší podmínky pro výkon péče. Rodiny díky němu mohou získat prostředky na služby, které jim dávky pěstounské péče nepokryjí. Těmi se rozumí například volnočasové aktivity, terapeutické služby nebo odlehčení v péči o děti se zdravotním znevýhodněním.
Náhradní rodičovství podporuje hlavní město také kampaní s názvem Láska se nedělí. Láska se násobí. Jde o celopražskou kampaň, se kterou se Pražané setkají v rádiu, prostředcích MHD, na reklamních plochách, v tištěném a on-line prostoru i ve školách. Jejím hlavním cílem je podle informací z tiskové zprávy zvýšit povědomí veřejnosti o náhradní rodinné péči. Postarat by se o to mělo sedm konkrétních lidských příběhů spojených se zkušeností právě s pěstounskou péčí.
Kampaň chce dále také vyjasnit mýty a předsudky, které ohledně pěstounství ve společnosti panují. Mnoho lidí si například myslí, že pěstouny se mohou stát pouze manželé. Ve skutečnosti se jím může stát každý, kdo na to má dost odvahy a sil a je rozhodnut pomoci potřebnému dítěti. Nejdůležitějším předpokladem je kladný vztah k dětem a stabilní životní situace. Místem pro získání informací o pěstounské péči i sdílení aktuálního dění a zajímavostí od odborné veřejnosti je nově vzniklý web pestouni.praha.eu.
Psali jsme
„Láska se nedělí. Láska se násobí.“ Právě tak zní motto nové kampaně hlavního města, která podporuje náhradní rodičovství. Metropole tak pokračuje…
Bydlení je nedostupné stále více lidem
Sociální nadační fond se dále věnuje také otázce bydlení. V posledních letech roste počet seniorů, kteří žili celý život v běžném bydlení, ale při přechodu do důchodu náklady na samostatné bydlení nezvládají. Ztrátou bydlení jsou kromě nich ohroženi i lidé se zdravotním hendikepem, rodiny s dětmi či lidé s nízkými příjmy.
„V Česku žije podle posledních dat 154 tisíc lidí v bytové nouzi, třetina z toho jsou děti. Dalších 1,3 milionu osob je ohroženo ztrátou bydlení. Obě čísla mohou narůstat – mimo jiné kvůli rostoucím životním nákladům. Bytová nouze má závažné dopady na fyzické i psychické zdraví, rodinný život nebo soukromí rodin. Nezanedbatelné jsou také celospolečenské dopady a náklady pro stát,“ stojí na webu nadačního fondu.
Program je rozdělen na dva podprogramy. První s názvem Získat domov pomůže se zvládnutím prvotních výdajů spojených s pronájmem bytu. Například při potížích se složením kauce, zálohy nebo prvního nájmu. Druhý nazvaný Neztratit bydlení pak pomáhá s udržením stávajícího bydlení těm, kdo nezvládají hradit poplatky za bydlení z důvodu zpožďující se výplaty dávek.
Samostatný život lidem s omezením
Podpory se od Sociálního nadačního fondu dočkají také lidé se zdravotním znevýhodněním. Ti mohou získat příspěvky na doplnění potřebných služeb nebo léčebných procedur. Čerpat mohou finance také na pomoc asistenta. Díky fondům by měli být schopni žít co nejvíce samostatně.
„V České republice je více než 1 milion lidí, kteří jsou kvůli svým zdravotním problémům dlouhodobě omezeni v tom, aby mohli žít nezávislý život. Současné nastavení systému způsobuje, že mnohdy k těmto lidem nedoputuje pomoc včas či v takovém rozsahu, který jejich zdravotní stav vyžaduje. Více než 300 tisíc neformálně pečujících potřebuje větší podporu pro dlouhodobé zvládání péče o blízkého člověka,“ doplňuje web fondu.
Program pomáhá také sociálním pracovníkům
Poslední součást tvoří program podpory řešení tíživé situace. Ten je určen právnickým osobám, které mají často v tíživých situacích omezené možnosti pomoci. Sociální pracovníci a pracovnice tak mohou za pomoci grantu vytvořit flexibilní rozpočet, který jim pomůže získat nezbytné prostředky pro kvalitní, systematickou a kreativní podporu klientů v tíživé socioekonomické situaci.
Sociální nadační fond pomáhal například i při energetické krizi. Letos na jaře nabídl příspěvek na úsporu energií ve výši tří tisíc korun rodinám s nejnižšími příjmy, které tvoří asi 10 procent pražských domácností. Jak informovala tisková zpráva, radnice v této souvislosti vyčlenila z rozpočtu celkem 86.850.000 korun.