Sociální sítě zaplavil další podvod, který zneužívá tváře premiéra Petra Fialy

02. 02. 202318:23
Sociální sítě zaplavil další podvod, který zneužívá tváře premiéra Petra Fialy
foto: Instagram/Podvodná reklama zneužívá obličej Petra Fialy

Nová podvodná reklama, která koluje sociální sítí Instagram, láká na výdělek až 10 tisíc korun denně. Každý se podle ní může stát spoluvlastníkem společnosti ČEZ v rámci nové kampaně, kterou údajně schválila vláda.

„Ví o tom pouze 7 procent populace. Každý od 6000 korun za den,“ to hlásá titulek podvodné reklamy na Instagramu, která zobrazuje premiéra Petra Fialu s cestovním pasem v ruce. Reklama se přitom tváří jako od společnosti ČEZ.

Je ale možné si všimnout, že za inzercí stojí úplně jiná firma. Jako inzerent je totiž uveden ověřený instagramový profil se zvláštním názvem Sandrocondia.

Kromě obličeje vlivného politika a loga významné české energetické společnosti přitom podvodníci zneužili také loga České tiskové kanceláře (ČTK).

Článek vypadá jako od ČTK

Právě pod její hlavičkou byl totiž vydán také článek k tomuto údajně výhodnému nákupu akcií společnosti ČEZ. Zdání ale klame, po zběžném zkontrolování adresy v prohlížeči je jasné, že se na stránkách ČTK opravdu nenachází. Jde totiž jen o změť písmen a čísel.

Nadpis článku hlásá: „ Předseda vlády vůbec poprvé schválil návrh zákona o české energetické skupině. Nábor bude ukončen do týdne, průměrný výdělek od 10 000 Kč. Pospěšte si!“ Následuje podrobný popis akce, která slibuje pohádkové výdělky za naprosto minimální vklady.

Automatizovaný algoritmus má zajistit stoprocentní ziskovost

Akce slibuje stoprocentní ziskovost na základě automatizovaného algoritmu. Z investovaných 5999 korun se prý může za měsíc stát až 160 tisíc. Program prý bude navíc platby provádět přímo na bankovní karty uživatelů.

Nechybí ani reakce a komentáře od spokojených zákazníků. Nic z toho však samozřejmě není pravda. Komentáře jsou na první pohled psané počítačem, který navíc neumí ani moc česky.

„Je to úžasné! Po měsíci jsem už seděl s vějířem peněz, abych tak řekl. Tuto platformu mi doporučili testeři projektu a já jsem si myslel, že je to díky jejich zkušenostem. Děkujeme za dnešní návštěvu!,“ hlásá jeden z nich. V dalším se píše: „Působivé! O ČEZu jsem samozřejmě slyšel, ale málokdy se najde firma, která se tak stará o své klienty!“

Další oficiálně vypadající web. Tentokrát ČEZ

Článek odkazuje i na další webové stránky, které mohou na první pohled vypadat jako oficiální stránky skupiny ČEZ. Nechybí totiž její logo v levém horním rohu. V pravém se pak vyjímá logo Vlády české republiky. Umístěno je tam také reklamní video či oficiálně vypadající vyjádření zástupce společnosti.

Hned na druhý pohled však nic nesouhlasí. Jde totiž o doménu s velice podezřelým názvem oyhiudt.get-crypt.com. Výrazné jsou i další nedostatky webu, jako například nefungující prokliky, absence rubrik, je tu ale informace o tom, že web byl vytvořen v roce 2023.

Nebudeme se ani zmiňovat, že je vše uvedeno pod názvem „ČEZ Group“, která ale vůbec neexistuje. V českém prostředí vystupuje společnost vždy jen jako Skupina ČEZ.

Společnost o problému ví, nedokáže ho však řešit

Na tento podvod jsme zneužitou společnost upozornili. Její mluvčí však uvedl, že se s podobnými problémy potýkají opakovaně a není v jejich silách tomu předejít.

„Ano, víme o tom. Ovšem není to ojedinělá věc, děje se to už více než rok a zažila to třeba i Škodovka (Škoda auto). Pravidelně se na to snažíme upozorňovat, že jsou to nepravosti. Vydáváme tiskové zprávy a celkově se na to na sociálních sítích snažíme upozorňovat. Po internetu toho běží víc. Některé ty profily, kde se to objevilo, jsme se snažili mazat, ale pak se zase objeví další,“ řekl serveru PrahaIN.cz tiskový mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

Jedinou radou je neklikat, nahlašovat a nic nevyplňovat

Jedinou radou tak zůstává, neklikat na podezřelé reklamy a vždy kontrolovat adresu, na kterou odkaz vede. Hlavně pak na podobných stránkách nikdy nevyplňovat žádné osobní údaje.

Je také dobré si všímat jazyka, jakým jsou zprávy psány, protože počítačový překlad je často velice nápadný. Samozřejmostí je také používat selský rozum, protože podobné pohádkové výdělky nejsou bohužel reálné.

S řešením problému pomůže i nahlášení podvodného profilu na sociálních sítích.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných