foto: Hans Štembera, PrahaIN.cz/Místo, kde stála socha maršála Koněva v pražských Dejvicích
Ústavní soud odmítl stížnost muže, který nesouhlasil s odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze a domáhal se vrácení pomníku na původní místo. Městský soud v Praze považoval jeho žalobu za nepřípustnou, neuspěl ani u Nejvyššího správního soudu. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.
Muž požadoval "ničím obstrukčně nerušený přístup" k památníku. Soud ale nezjistil žádný zásah do jeho základních práv. "Žádné takové ústavně zaručené základní právo neexistuje a stěžovatel je ve skutečnosti ani netvrdí, když jen poukazuje na bilaterální mezinárodní smlouvu, respektive na zákon o válečných hrobech a pietních místech, přičemž však z těchto právních předpisů žádná konkrétní práva stěžovatele bezprostředně neplynou," stojí v usnesení.
Žaloba směřovala proti údajnému nezákonnému zásahu Úřadu městské části Praha 6. Podle městského soudu však úřad nepostupoval vrchnostensky, nýbrž v rámci soukromoprávní správy svěřeného majetku, žaloba tak byla nepřípustná. Vlastníkem sochy je hlavní město Praha. Městská část ji má ve svěřenou do správy.
Psali jsme
Spory ohledně budoucnosti koupaliště Džbán jsou opět na stole. Zatímco vlastník pozemků na Džbánu, firma Molepo, tlačí město k povolení bytové…
V ústavní stížnosti muž uvedl řadu argumentů, proč socha neměla být vůbec odstraněna. Pokud ji prý opakovaně někdo poškodil barvou, měla se o ni městská část lépe starat, a nikoliv ji odstranit. Poukazoval také na údajné porušení smlouvy mezi Českem a Ruskem o přátelských vztazích a spolupráci.
Ústavní stížnost podle usnesení slouží k ochraně před zásahem orgánu veřejné moci do ústavně zaručených základních práv a svobod. Zásah musí být osobní, aktuální a bezprostřední - takový odstraněním sochy nevzniknul. "Není úkolem Ústavního soudu přezkoumávat činnost či nečinnost orgánů veřejné moci v obecné rovině, natož se k ní pouze v obecné či dokonce politické rovině vyjadřovat," napsali soudci.
Psali jsme
Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath byl před více než dvěma týdny podmíněně propuštěn na svobodu. K Ústavnímu soudu ovšem podal námitky…
Sochu vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy, nechalo vedení Prahy 6 odstranit z náměstí v Bubenči předloni v dubnu. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté. Radnice informovala, že se socha v budoucnu stane součástí Muzea paměti 20. století.
Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi.
Psali jsme
Návrh studia Lennox architekti a RANGHERKA 5 vyhrál architektonickou soutěž o budoucí podobu plánované novostavby léčebny pro dlouhodobě nemocné…