Spadová turistika v Karlíně vyvolává nečekaně silné protesty

29. 04. 202314:32
Spadová turistika v Karlíně vyvolává nečekaně silné protesty
foto: Archív Jany Stachové, se svolením/Jana Stachová

ROZHOVOR: Základní škola na Lyčkově náměstí v Praze se dostala do absurdního stavu, kdy ředitel oznámil, že budou losovat, které z místních dětí se do první třídy dostane. S tím ale zásadně nesouhlasí rodiče a v petici se obrací na starostu Prahy 8, radní i zastupitele. „Začali jsme mít pocit, že naše děti zastupitelé berou pouze jako čísla a nikoliv jako živé bytosti. S tím se nemůžeme smířit,“ sdělila redakci PrahaIN.cz Jana Stachová, která při petiční akci zastupuje rodiče.

Co vás vedlo k sepsání petice a jak je možné, že se situace dostala až do dnešního stavu?

Donutili nás k tomu vlastně naše děti. Naše starost o ně nás vyburcovala k tomu, abychom začali jednat trochu ostřejším způsobem než doposud. Ta situace se týká více rodin z Karlína. S manželem máme tři děti a letos hrozí našemu prostřednímu, že nebude moct chodit do školy tam, kde bydlíme. Představte si naši situaci. Žijeme v naší čtvrti, známe se navzájem a máme tady vytvořenou komunitu s ostatními rodiči. Naše děti společně chodí do školky a znají se téměř od narození. Při nástupu do první třídy se teď zničehonic mají rozdělit a část z nich bude dojíždět do školy, kde nikoho neznají. To je přece absurdní.

Jak jste přijali informaci o tom, že se bude losovat?

To je pro nás nepřijatelné. Kvůli tomu teď už řadu týdnů žijeme ve stresu a nevíme, které děti to potká. Právě proto, že se v naší škole bude losovat, které děti budou moct chodit do naší místní školy. To je přece absurdní.

Jak k tomu stavu došlo?

Situace v naší škole vznikla především kvůli tomu, že už dlouho existuje takzvaná spádová turistika. Prostě na naši školu chodí značný počet dětí, které v Karlíně vůbec nebydlí. Jejich rodiče je umístili do školy k nám, protože jim z nějakých důvodů nevyhovuje škola v místě jejich bydliště.

Roste také počet obyvatel Karlína…

Ano. Dalším důvodem je, že se naše čtvrť rychle rozrůstá. Postavilo se tady množství nových domů a narostl i počet rodin s dětmi. To všechno radnice a zastupitelé v minulých letech podcenili a my nechceme, aby to odnášely naše děti.

Na sociálních sítích se objevily i poznámky o tom, že je to údajně kvůli tomu, že českým dětem zabraly na vaší škole místa ukrajinské děti…

To je absolutní nesmysl. Není to pravda. Ukrajinské děti v tom nehrají žádnou roli. Tento stav na naší škole trvá už několik let. Například v minulém roce musel ředitel školy navýšit počet tříd prvňáčků ze čtyř na pět. A prohlásil, že škola už jede nadoraz a dělat to už nebude.

Proč jste se rozhodli oslovit přímo vedení Prahy 8?

Obrátili jsme se už dřív dopisem na zastupitele Prahy 8 a požádali jsme je, aby nastalou situaci začali řešit. Jejich odpovědi pro nás jsou absolutně neakceptovatelné. Napsali nám, že rodiče, jejichž děti se do naší školy nedostanou, je mají přihlásit do jiné školy na Palmovce, kde jsou volná místa. Začali jsme mít prostě pocit, že naše děti zastupitelé berou pouze jako čísla a nikoliv jako živé bytosti. Proto jsme začali jednat a je nás hodně. S ostatními rodiči jsme sepsali petici, se kterou se obracíme přímo na starostu Prahy 8 a na radní. Informovali jsme o naší iniciativě sdělovací prostředky. Chceme, aby zastupitelé okamžitě začali situaci řešit a to i pro další roky.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných