foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Předkladatel návrhu Martin Sedeke (ODS).
Vypadalo to, jako by to bylo omylem. Zastupitelé na svém dřívějším jednání neodhlasovali návrh počtu zastupitelů pro následující volební období. Z litery zákona tak plyne, že jich bude po volbách o deset méně než dosud. To se historicky stalo jen jednou. Hlasování o návratu k současnému počtu 45 zastupitelé neprošlo ani na druhý pokus, který vyvolala ODS.
Hlasování o zařazení bodu ohledně počtu zastupitelů Prahy 11 po podzimních komunálních volbách, vyvolal zastupitel a místostarosta ODS Martin Sedeke v rámci včerejšího pokračování schůze zastupitelů z 9. června.
Minimum je 35 zastupitelů
Právě tehdy došlo jakoby mimoděk k hlasování, z nějž vyplynulo, že pro příští volební období bude občany reprezentovat o deset zastupitelů méně, než tomu bylo v posledních letech. „Zákon stanoví v kontextu počtu obyvatel Prahy 11 rozmezí od 35 do 45 zastupitelů. Historicky jsme vždy měli, až na jednu výjimku, čtyřicet pět zastupitelů,“ vysvětloval v úvodu předkladatel místostarosta Martin Sedeke.
Návrh, aby se Praha 11 vrátila k pětačtyřicetičlennému zastupitelstvu obhajoval tím, že se bude moci zapojit více aktivních občanů, přičemž náklady městské části na jednoho řadového zastupitele jsou jen minimální. „Peníze na tyto odměny dostáváme ze státního rozpočtu a hrubým odhadem tyto náklady tvoří asi jedno promile rozpočtu městské části,“ uvedl Sedeke s tím, že měsíční odměna činí asi 1700 korun.
Kvantita neznamená kvalitu
Jak se ale ukázalo z příspěvků dalších zastupitelů, činí měsíční odměna řadového zastupitele asi 2700 korun, opozice navíc upozornila na to, že další náklady jsou spojené s náhradami, na které má zastupitel nárok. Mezi ně patří například náhrady ušlé mzdy, stravné, ale například i různá školení a podobně. „Najednou se dostáváme na podstatně vyšší sumu. Navíc je třeba říci, že kvantita automaticky neznamená kvalitu,“ poznamenala zastupitelka Pirátů Zuzana Ujhelyiová s tím, že klub Pirátů má v tomto ohledu doporučení na počet zastupitelů mezi 39 a 41.
Její stranický kolega, zastupitel Jan Mejsnar zase přímo orodoval za minimální počet stanovený zákonem, tedy 35. „Dejme šanci těm pětatřiceti, když to nebude fungovat, můžeme se vrátit k současnému počtu,“ uvedl v debatě.
ANO pro vyšší počet
Proti tomu naopak vystoupil lídr pražského ANO a zastupitel Prahy 11 Ondřej Prokop. „Nejsem pro žádné experimenty, podpořím návrh, aby bylo v příštím volebním období stejný počet zastupitelů jako nyní, tedy čtyřicet pět,“ perohlásil.
„Dokud to nevyzkoušíme, nevíme, jak to bude fungovat. Za to víme, že pětačtyřicetičlenné zastupitelstvo je tím experimentem, který nefunguje,“ kontroval Mejsnar. Podle jeho slov by zeštíhlení zastupitelstva Praze 1 prospělo. „Nemáme problém, že bychom nestíhali. Celé volební období tu řešíme jeden mrakodrap a ledovou arénu, to bychom zvládli i v nižším počtu. Náš problém je, že tu máme mnoho specifických zastupitelů s podivnými zájmy a ambicemi,“ dodal.
„Jde vám jen o místa,“ říká opozice
Koaliční Piráty v diskusi podpořili i členové klubu opozičního Hnutí pro Prahu 11. „Když tady pan Sedeke říká, že je důvodem vyššího počtu zastupitelů snaha dostat do politiky více aktivních občanů, ptám se, zda pan Sedeke odsune sám sebe na nižší příčky kandidátky a pustí před sebe nové tváře,“ prohlásil Martin Farmačka. Dodal, že ODS neřeší angažmá občanů v zastupitelstvu, ale udržení vlastních pozic.
Žijí tu jen papírově
„Chcete to zvýšit jen proto, aby se vás k mandátům dostalo alespoň tolik, kolik je vás dnes,“ dodal. Další zástupci opozice zase upozornili na to, že předkladatel, Martin Sedeke je v Praze 11 trvale hlášen, ale reálně tu ani něžije. „Nebudu hlasovat pro to, aby se do zastupitelstva dostalo víc lidí, kteří žijí v Pitkovicích, Kolovratech nebo ve Vršovicích,“ uvedla zastupitelka Ivana Hovorková (HPP11). Její stranický kolega, zastupitel Jiří Štyler zase upozornil na nepoměr mezi počtem zastupitelů vůči počtu obyvatel v Praze 11 a počtem poslanců vůči počtu obyvatel Česka.
Překvapení od (ne)Pirátky
Poměrně překvapivě pro větší počet zastupitelů pak vystoupila s příspěvkem zastupitelka Michaela Al Ali Poláková, někdejší Pirátka, nyní členka odštěpeného klubu Pirátů a Zelených. „Jsem pro návrh, protože udržuje status quo. Sama jsem získala mandát za současného počtu zastupitelů a moji nástupci by měli mít stejné podmínky. Pokud tady stavíme zisky nad demokracii a pluralitu, měli bychom se zamyslet nad počtem poradců a podobně. Náklady na poráci zastupitele odpovídají hodinové mzdě odborníka, například právníka. Zatupitelé tu za tyto peníze studují stohy dokumentů ,“ vstoupila do diskuse.
Debata trvala poměrně dlouho, přes opakovanou snahu ODS ale nebyl ani napodruhé návrh na opětovné zvýšení počtu zastupitelů schválen. S ohledem na letní prázdniny, kdy se zastupitelstvo neschází, je tak otázkou, zda je vůbec ještě možné v kontextu termínu podzimních voleb tuto variantu projednat.
Psali jsme
Překvapivé hlasování o složení zastupitelstva Prahy 11 v následujícím volebním období zřejmě sníží počet zastupitelů městské části. Nesouhlasné…
Psali jsme
Čtvrteční zasedání zastupitelů Prahy 11 bylo opět výživné. Ačkoliv vše probíhalo na zdejší poměry velmi klidně, okolo tradičních témat se opět…