Špéra oslavila 140 let. Práce studentů vám vyrazí dech

07. 06. 202418:21
Špéra oslavila 140 let. Práce studentů vám vyrazí dech
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Nejzdařilejší práce studentů turnovské Špéry plní i muzea

REPORTÁŽ: Na otázku, kde se dá narazit na české korunovační klenoty, je podle mnohých velmi banální odpověď. Přeci ve Svatovítské katedrále Pražského hradu. Jenže ta odpověď není zase až tak jednoduchá. Vidět je můžete i v Turnově.

Samozřejmě jde jen o velmi zdařilou, ale i tak velmi cennou repliku českých korunovačních insignií. Tyto korunovační klenoty jsou vizitkou Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov. Neřekne se jí jinak, než Špéra. A právě Špéra oslavila o posledním květnovém víkendu 140 let svého trvání. A jak už to tak bývá, při oslavě kulatého jubilea se otevřela nejen bývalým absolventům, ale i široké veřejnosti.

Absolventi dřívějších ročníků na rozlehlých chodbách školy a v učebnách mohli jen žasnout. Zatímco ještě před pár desítkami let bylo studium na této škole jen a pouze o obrovském talentu, nadání a často tvrdé práci, tak dnes v mnohém pomáhají studentům moderní technologie.

V turnovském muzeu je možné spatřit i šperky, které vznikaly ve škole na přelomu 19. a 20. století a nesly se v duchu secese. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

„Je to hodně o technologiích, sociálních sítích, 3D modelování, počítačové grafice, lití šperků, nových postupech odlévání kovů a mnoho dalšího. Pokud bychom tento trend nepodporovali, ustali bychom na místě a v nabídce množství uměleckých škol bychom neměli šanci na budoucnost,“ uvedla současná ředitelka školy Jana Rulcová.

Když to ale vezmeme hezky od začátku, tak zjistíme, že prvním zakládajícím oborem této výjimečné školy bylo broušení a rytí drahých kamenů. To se tehdy psal rok 1884 a od té doby se z řady absolventů stali světově proslulí umělci a vyhledávaní řemeslníci.

„Studenti tohoto oboru se seznamují se širokou škálou přírodních i synteticky vyrobených drahých kamenů a osvojí si všechny typy šperkových výbrusů,“ uvádí Rulcová.

Ukázka mistrovského díla oboru lití kovů. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Dalším oborem, který rozšířil portfolium školy, byl obor zasazování drahých kamenů a vznikl v Turnově hned následující rok, v roce 1885. Dnes se tento obor jmenuje Zlatnictví a design šperků. Na druhou stranu musíme vědět, že tradice tohoto řemesla měla na Turnovsku mnohem starší tradici a sahá až do poloviny 18. století.

„Zpočátku však byla práce v oboru omezena na tvorbu šperků, ve kterých dominovaly české granáty,“ připomíná ředitelka Rulcová. To ale dnes už dávno není pravda, což dokazují vystavená díla posledních absolventů. Dnes se šperky kromě šperkařských kovů vyrábějí také ze skla, oceli, ale třeba i z plastu.

Právě v tomto oboru byly vytvořeny repliky korunovačních klenotů, ale také repliky klenotů Pražského Jezulátka pro španělské město Sevilla nebo řada sportovních cen či korunky pro nejkrásnější dívky Česka.

Velmi zdařilá replika korunovačních klenotů, která vznikla na turnovské "špéře". Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Ve válečném roce 1940 byl pak na turnovské škole otevřen obor pro rytce. Dnes nese název Design grafické a plastické rytiny. I tady se škola pyšní řadou prvotřídních medaileristů, kteří opustili brány školy a dnes jsou podepsáni pod významnými medailemi či plaketami, které patří k vrcholům ve svém oboru.

V roce 1954 studijní obory pak rozšířil obor Umělecké kovářství a zámečnictví, design kovových předmětů. Původně se tento obor vyučoval na Státní průmyslové škole v Hradci Králové, ale v roce 1954 byl převeden do Turnova. Zpočátku se na tomto oboru vyučovalo výhradně „černému řemeslu“ a vznikaly tu zámecké branky, mříže, zámky nebo předměty denní potřeby.

Jenže dnes už jde i o velké skulpturální kompozice, umělecká díla a sochy. Dovednosti studenti tohoto oboru pravidelně dokazují na mezinárodním sympoziu Hefaiston, odkud odvážejí s železnou pravidelností nejvyšší ocenění.

Ukázka posledních absolventských prací. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz

K dalšímu rozšíření oborů došlo v roce 1994, kdy v Turnově vznikl další obor – Design litých objektů. Díky tomu vytvářejí studenti tvarově a názorově originální díla, která reprezentují různé kategorie umění. Absolventi zvládají volné plastiky, které jsou určeny do interiéru i plenéru. Učí se tu odlévat různé pamětní desky, lité plakety, šperky, ale pracují tu i s alternativními materiály.

Všechny tyto obory vedly pak logicky k tomu, že od 1. září 2001 se začal v Turnově vyučovat i nový obor nazvaný Restaurování kovů, minerálů a organolitů. Studenti tohoto zaměření dnes spolupracují s Národním památkovým ústavem a řadou muzeí na záchraně uměleckých skvostů.

K největším úspěchem tohoto oboru patří například rekonstrukce monstrance z kolínského kostela svatého Bartoloměje nebo empírové pokladnice, která se nachází ve sbírkách jihomoravského muzea ve Zlíně.

Turnovská Špéra je skutečně naprosto unikátní a vrcholnou školou v našich českých podmínkách. V Turnově si jejího působení velice váží, a když do tohoto města v severovýchodních Čechách zavítáte, můžete se s nejlepšími pracemi žáků setkat. Nejen na chodbách školy, ale s těmi nejzdařilejšími také v klenotnici zdejšího muzea. A věřte, že ten zážitek za to stojí.