Společné záchody v Itálii vyvedly české turisty z míry

14. 06. 202405:47
Společné záchody v Itálii vyvedly české turisty z míry
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Genderově neutrální záchody

Toskánko je jedním z největších regionů Itálie a často je považováno za jednu z nejkrásnějších částí země. Historická města, malebné vesničky, vinice, ale i průzračné moře. Naše redakce tam vyrazila na prodloužený víkend. Pisa, Florencie, Lucca a na závěr Cinque Terre. Cílem bylo zmapovat ceny. Nakonec nás ale překvapilo něco úplně jiného. Počet našinců a toalety.

Do Toskánska lze dojet automobilem, cesta z Prahy je do Florencie dlouhá zhruba tisíc kilometrů a musíte počítat s pohonnými hmotami a dálničními poplatky v Rakousku i Itálii. Nejrychlejší a nejpohodlnější spojení je určitě letadlo. Do Pisy létá Ryanair a do Florencie společnost Vueling. Pokud nemáte konkrétní termín, zpáteční letenka se dá s předstihem sehnat okolo dvou tisícovek a za hodinu a pár minut jsme v cíli.

Hlavní sezona začne teprve za několik týdnů, proto jsme byli překvapeni množstvím turistů, a to i českých. Potkali jsme i několik školních výletů českých dětí. S některými turisty jsme se v městečkách Cinque Terre dali do řeči. Kromě toho, že ceny téměř všeho jsou zde vyšší než v jiných městech, které jsme navštívili, Češi hovořili o záchodech.

„Nikde nejsou záchody, do restaurací si odskočit nemůžu, to je zakázané, a přece si kvůli tomu nebudu dávat vodu za stovku,“ řekl nám jeden ze skupiny turistů, která přijela autobusem.

Lidem to vadí, ale nestěžují si

Většina restaurací má opravdu hned u vstupu na dveřích informaci, že toalety jsou jen pro hosty. Ačkoliv si někdo může myslet, že obsluha při velkém množství lidí nemůže mít přehled, sami jsme několikrát byli svědky, jak servírka vstup na toaletu zakázala a podmínila ho útratou v podniku.

Jedna z restaurací proti využívání toalet bez útraty bojovala malými barevnými páskami. Hned u objednání jsme dostali jeden nalepovací papírek, který jsme při cestě na toaletu museli mít na viditelném místě.

Hosté byli označeni lepícím papírkem. Autor: PrahaIN.cz

Dalším překvapením byla absence oddělených toalet. Ze dveří mnoha záchodů zmizel obrázek panáčka a panenky. Genderově neutrální záchody byly na mnoha místech. V Cinque Terre, v Pise i v plážových barech ve Viareggiu. Příjemné to bylo málokomu.

Připomeňme, že o společných toaletách se hovořilo i v Praze. Za tento návrh před dvěma roky bojoval tehdejší náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN). Radní novelu schválili, opozice s ní nesouhlasila.