Sportovní plochu na Smíchově vystřídá bytový komplex

28. 06. 202417:43
Sportovní plochu na Smíchově vystřídá bytový komplex
foto: Redakce PrahaIN.cz/Sportovní hřiště, ilustrační foto

Po dlouhých letech schválilo pražské zastupitelstvo změnu územního plánu, který plochu, na které se nachází bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov, převádí do smíšené funkce. Zelenou tak dostal developerský projekt Šemíkův břeh. Místní změnu nevítají, vadí jim úbytek sportovních ploch.

To, že téměř tříhektarovou plochu sportovního areálu pokryje 54 tisíc metrů čtverečních podlažní plochy se nelíbí ani radnici Prahy 5. „Problém spatřujeme zejména v nenávratné ztrátě velké plochy, která mohla být využita pro sport, jak tomu bylo i v minulosti. Adekvátní náhrada pozemků funkčně vymezených pro sport není v oblasti dolního Smíchova vyřešena,“ sdělila své znepokojení v tiskové zprávě starostka Prahy 5 Radka Šímová (Praha sobě).

Radním svazovalo ruce i to, že memorandum s investorem SEBRE v roce 2018 uzavřeli předchůdci současného vedení. Přesto se od počátku minulého roku městská část snažila s investorem dohodnout, aby alespoň částečně zachoval sportovní funkci prostoru a zároveň, aby zvýšil příspěvek na rozvoj veřejné infrastruktury pro městkou část.

Dnes již bývalý starosta Jaroslav Pašmik (za Praha 5 sobě) se v září minulého roku bezvýsledně pokoušel o odložení změny územního plánu, dokud nebude sportovní infrastruktura nahrazena. „Hlavní město, které o změnách územního plánu rozhoduje, se však dohodlo s investorem na uzavření smlouvy, která za finanční příspěvek umožní zrušit poslední významnou plochu na Smíchově určenou pro sport,“ komentuje ve zprávě Pašmikovy snahy místostarosta a místopředseda Výboru pro územní rozvoj Milan Kryl (Piráti).

Investor za schválenou změnu územního plánu podle smlouvy městu poskytne recipročně celkem 100 milionů korun na občanskou vybavenost se sportovním a rekreačním využitím. Z toho 48,6 milionů připadne přímo Praze 5.

Podle místostarostky a radní pro sport Moniky Shaw Salajové (SEN 21) ani tato částka není schopna plnohodnotně ztracenou plochu nahradit.

„Tahle změna územního plánu je smutná zpráva pro sport na Praze 5. Bude mít za následek významné oslabení sportovní vybavenosti v dolní části Smíchova, a to nenahradí ani finanční příspěvek investora. Musíme jen doufat, že hlavní město opravdu použije svoji část prostředků do rozvoje sportu na území Prahy 5, tak jak přislíbilo,“ komentuje Salajová.

Kromě peněžní náhrady za sportovní plochu se investor zavázal k rekonstrukci veřejného prostranství Strakonické ulice a Hořejšího nábřeží ve výši 13,9 milionů korun a realizaci bytového parku na nábřeží Vltavy v hodnotě 51,2 milionů korun.

Ztráta sportovní plochy je proti srsti i místním. Důkazem jsou stovky podpisů výzvy Spolku za lepší Smíchov, která požadovala zachování využití pozemků pro sport. Projekt je podle nich mimo jiné v rozporu s „Koncepcí pražských břehů“, kterou v roce 2014 vypracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Také připomínají, že se v okolí připravuje celá řada podobných projektů, které mohou ve výsledku zájem o sportovní vyžití zvýšit.

Problémy se sportovištěm řeší už několik let také obyvatelé nedalekých Hlubočep, o kterých jsme psali ZDE.

Od roku 2017, kdy pozemky klubu SK Hlubočepy připadly zpět pod městkou část Praha 5, se zvažuje obnovení fotbalového stadionu pro místní klub. „Rád bych vrátil do Hlubočep fotbal. Ten tam patřil od nepaměti a nemá cenu vymýšlet něco jiného. Nechceme však, aby se hřiště zcela uzavřelo. Hřiště a jeho okolí může být pro hlubočepské centrem komunitního setkávání, komunitního života. V rámci diskuzí, které plánujeme uspořádat, by právě místní občané měli říci své představy, jak dále místo využít,“ uvedl v souvislosti s využitím pozemků v roce 2018 tehdejší místostarosta Lukáš Herold (ODS).

Místním se to však nepozdává. Častou výtkou je fakt, že by hřiště sloužilo jen fotbalovému týmu, místní se spíše přiklání k realizaci víceúčelového areálu.