foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Stanové městečko v pražské Tróje má pomoci řešit situaci uprchlíků z hlavního nádraží.
Celkem osmnáct armádních stanů tvoří nové stanové městečko v lokalitě Troja. Bude sloužit jako krizové ubytování zejména pro romské uprchlíky z Ukrajiny, kteří dosud bivakují na chodbách hlavního nádraží. Najdou zde nocleh i nezbytné hygienické zázemí nebo třeba jídelnu.
Stačila jedna noc a je hotovo. Celkem osmnáct rozměrných stanů, které mnozí znají z vojny nebo dětských táborů, vyroslo doslova přes noc na louce nedaleko cementárny v Troji. Na dohled jsou studentské koleje v takzvaných Pragerových mrakodrapech, podél louky vede přivaděč do tunelového komplexu Blanka.

Louka je oplocená a přestože už většina stanů dopoledne stála, hasiči na místě dokončovali svou práci. „Máme v podstatě hotovo, teď se čeká na připojení sítí,“ řekl PrahaIN.cz přímo na místě Martin Kavka, mluvčí pražských hasičů. Ti dostali stavbu stanového měsečka na starost přímo od ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Kdo vybral místo není zřejmé, ale došlo i na kouzlo nechtěného. Jen pár metrů od plotu stanového městečka se skví asi desetimetrový nápis odkazující na jednu z nejslavnějších válečných hlášek poslední doby.

„Měli jsme tu pár profesionálních hasičů, ale tu hlavní ruční práci odmakali naši kolegové z dobrovloných sborů,“ potvrdil Kavka s tím, že během noci se na místě vystřídala asi stovka hasičů z různých částí metropole i ze Středočeského kraje.
Ještě kolem desáté hodiny dopoledne, kdy jsme byli na místě, tu skupinky hasičů stavěly další konstrukce. Podle Kavky je ale de facto hotovo. „Deset stanů by mělo sloužit k noclehu, ty jsou vybaveny skládacími lůžky. Další stany pak budou sloužit jako sociální zázemí, jídelna a podobně,“ potvrdil mluvčí na dotaz PrahaIN.cz.

Doplnil, že se aktuálně čeká na připojení vody, která bude přivedena z areálu sousední cementárny. Rozvody elektřiny už byly na místě viditelné, jen zatím nebyly připojeny. Vedle armádních stanů, které tvoří hlavní část areálu připomínajícího vojenské ležení, je na místě i mobilní buňka hasičů a jeden moderní velkokapacitní stan, shodný s těmi, ve kterých mají nyní romští uprchlíci dočasné zázemí před uprchlickým centrem ve Vysočanech.
Bude stačit 150 lůžek?
Nové stanové městečko má kapacitu 150 lůžek a pro stejný počet osob je dimenzováno veškeré potřebné vybavení. Magistrát nicméně už včera ústy svého mluvčího Víta Hofmana uvedl, že kapacita nebude dostatečná. Podle odhadu neziskových organizací je jen na hlavním nádraží, kde je situace nejhorší, dlouhodobě nejméně 400 romských uprchlíků.

Na dotaz PrahaIN.cz, zda by bylo možné stanové městečko rozšířit, mluvčí hasičů reagoval kladně. „Technicky to možné je, stany ještě k dispozici máme a místo tu také je. Rozhodnutí ale není na nás, v tomto ohledu se musí rozhodnout stát a případně hlavní město,“ vysvětlil Kavka s tím, že stany hasiči přivezli ze základny v Olomouci, původně mají sloužit pro krizové ubytování osob v případě živelné katastrofy.
Primátor se vyjádří až večer
A jak se tedy ke kapacitě staví město? Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) situaci sleduje a nadále trvá na tom, že stát musí přijít s konkrétním řešením, aby se uprchlíci rozptýlili do různých krajů. Zopakoval, že Praha už nemá kapacity přijímat další běžence. Na dotaz PrahaIN.cz, zda se nedostatečná kapacita stanového městečka řeší, odmítl odpovědět s tím, že se vyjádří později. Na podvečer plánuje Praha speciální tiskovou konferenci po mimořádném jednání krizového štábu. Informace z ní najdete již večer na PrahaIN.cz.
Psali jsme
O rasisismu v kulisách aktuální uprchlické krize už jsme psali. V praxi ho dnes můžeme vidět na vlastní oči na Hlavním nádraží i v parku…
Psali jsme
Situace romských rodin prchajících před válkou z bombardované Ukrajiny není jednoduchá. Problémům a rasismu čelí ve své rodné zemi i v Polsku,…