Staroměstské náměstí ozdobí vánoční strom z Českolipska

21. 10. 202319:10
Staroměstské náměstí ozdobí vánoční strom z Českolipska
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Adventní trhy v Praze

Období adventu se rychle blíží a přípravy na pravidelné vánoční trhy v Praze jsou v plném proudu. Pořadatel vánočních trhů na Staroměstském náměstí vybral z návrhů od veřejnosti, které se sešly v soutěži Hledá se strom, dvacet sedm metrů vysoký smrk rostoucí v obci Pertoltice pod Ralskem. Vánoční strom by se podle představ organizátorů měl na Staroměstském náměstí slavnostně rozzářit v sobotu 2. prosince 2023.

Jak se uvádí na webových stránkách společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má na starost pokácení, převoz a instalaci vánočních stromů v metropoli, vybrán byl i strom určený pro vánoční výzdobu Václavského náměstí.

Na Staroměstském náměstí bude vztyčen padesát šest let starý smrk, který vyrůstal na soukromém pozemky, díky své velikosti ale vzbuzoval u majitele obavy z možného ohrožení jeho domu. Po nutných úpravách dosáhne po finální instalaci špice stromu do výšky dvaadvaceti metrů. Podle předběžné dendrologické zprávy je smrk v pořádku.

Výběr vánočního stromu pro Staroměstské náměstí byl letos dlouhou dobu otevřený, přestože se v soutěži objevilo téměř čtyřicet tipů. Dlouho se nedařilo najít kandidáta, který by splňoval všechny požadované parametry z hlediska bezpečnosti, vzhledu i techniky a úspěch se dostavil až v samotném závěru soutěže.

Vybraný vánoční strom na letošní advent na své původním místě / foto: thmp.cz

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů, společnost Taiko, již po třinácté a zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Nejvíce jich přišlo tradičně z Libereckého kraje. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.

K poražení stromu dojde v sobotu 25. listopadu a hned o den později se pily zaříznou do kmene smrku v obci Mostek nedaleko Trutnova. Zdejší strom, který bude převezen na vánoční trhy ve spodní části Václavského náměstí, rostl padesát sedm let a je vysoký devatenáct metrů. I v jeho případě stojí za jeho pokácením na obecním pozemku bezpečnostní důvody.

Oba stromy budou na pražská náměstí dopraveny v noci z pondělí na úterý 28. listopadu za doprovodu policie, aby v co nejmenší míře omezily dopravu. Následně budou ozdobeny a pracovníci THMP je osadí několika kilometry vánočních světelných řetězů.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí se pak slavnostně rozsvítí v pátek 1. prosince a vánoční trhy začnou následující den v sobotu 2. prosince 2023.