foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Zámek Kunratice.
Zámek v Kunraticích už několik let nedělá dobré jméno této městské čtvrti. Je velice zanedbaný a protože se jedná o stěžejní budovu v centru Kunratic, všímají si toho i místní obyvatelé. Začíná se ale snad blýskat na lepší časy.
Dřív než se zaměříme na aktuální skutečnost, musíme připomenout, že tvrz se na místě datuje už od roku 1336. Zámek se z tvrze stal v osmém desetiletí 17. století. Dlouhá léta byl Kunratický zámek sídlem entomologického oddělení Národního muzea. V roce 2014 se však sbírkové fondy tohoto oddělení odstěhovaly do Horních Počernic. A od té doby vlastně podléhá zámek výraznému chátrání. Naštěstí se v posledních letech zdejšího působení Národního muzea podařilo dát zámku alespoň novou střechu a krovy. Pokud by se tak nestalo, mohla se dnes diskuze točit kolem jen kupy stavební suti.
Součástí zámku je i zámecký park. Ten nese jasné stopy baroka a přiléhá ke zdejšímu trojkřídlému zámku. Park má dvě části. Ta, která se přimyká k jižní stěně zámku, je uzavřená a veřejnosti nepřístupná. Důvodem je padající a pro návštěvníky nebezpečná rozpraskaná omítka. Vzdálenější část slouží dnes jako zámecký park v pravém slova smyslu i veřejnosti.
Zámek je stále v majetku státu
A právě o osudech zámku a parku se už téměř dvacet let vedou vášnivé diskuze. Obojí je v majetku České republiky, kterou v jednání zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nejprve stát nabídl, že za 90 milionů korun prodá nemovitost Kunratického zámku a zámeckého parku Hlavnímu městu Praze v takovém stavu, v jakém se dnes nachází. Kulantně řečeno, ve stavu nepříliš uspokojivém.
Tato částka by však vzhledem k velmi nákladné rekonstrukci byla nad síly městské části Kunratice, ale možná i napjatého rozpočtu metropole. „Hrozila” tak možnost, že bude zámek prodán do rukou soukromých vlastníků. To však děsilo starostku Lenku Alinčovou (Hnutí Praha-Kunratice). „Pro Kunratice je naprosto nemyslitelné, že by náš stát prodal tuto nemovitost soukromému vlastníkovi a my bychom ztratili možnost obnovit zdejší historický areál jako celek,“ uvedla pro PrahaIN.cz Alinčová.
Mnohaleté jednání mezi všemi zúčastněnými stranami nakonec přineslo své úspěchy. Nyní se hovoří o možném bezúplatném převodu zámku na město. Jsou totiž splněny podmínky bezúplatného převodu, protože by šlo o takzvaný veřejný zájem.
Rekonstrukce bude nákladná
Zámek by byl převeden v takovém stavu, v jakém je. K naplnění podmínky bezúplatného převodu ve veřejném zájmu však musí být splněna jasná podmínka. „Po dobu deseti let od předání nemovitosti do vlastnictví hlavního města Prahy musí být 80 procent provozované činnosti v objektu neziskové a ve veřejném zájmu, zbývajících 20 procent činnosti může být komerční,“ popisuje podmínku starostka Alinčová.

Brána do uzavřené části Kunratického zámeckého parku. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Při tomto bezúplatném převodu není také možné odepisovat vložené investice do opravy.
Starostka Alinčová však připomíná další důležitou podmínku, kterou si stanovilo samotné hlavní město Praha: „Metropole na dohodu o převodu se státem přistoupí jen tehdy, pokud si naše městská část Praha-Kunratice převezme do majetku zámek v takovém stavu, v jakém je a my ho začneme spravovat včetně investic do opravy.“
Strašákem je mokrý suterén
Podle slov Alinčové ale Kunratice přistoupily k podmínce čelem a starostku překvapilo odhodlání členů zastupitelstva. „Všichni členové na to přistoupili. Pro malou městskou část je to obrovský závazek, ale jsme odhodláni do toho jít. Důležité je provádět rekonstrukci postupně a nejprve udělat to nejpotřebnější. Tím je izolace zámku, vysušení suterénu a konzervace fasád,“ říká starostka.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Letošní sezona jahod je v plném proudu. V obchodech se dají koupit jahody v cenách od 130 do 230 korun za kilogram. Znalci…
Odborníci odhadli, že rekonstrukce zámku vyjde Kunratice na 250 milionů korun. Kde na to ale vzít? „Možností financování je hned několik. Máme úspory. V naší městské části nechystáme stavět žádné domy, ale máme tu pozemky pro výstavbu, můžeme je proto prodat. Může se najít investor, který po dohodě například za možnost vybudování obytného domu, opraví část nebo dokonce celý zámek. A taky je ve hře například veřejná sbírka,“ vypočítává jen část možností financování starostka Lenka Alinčová.
Využití zámku po rekonstrukci už problém nebude
Vracíme se ale k původní podmínce, že rekonstruovaný zámek se bude v první fázi využívat z 80 procent k veřejnému zájmu. I o tom má ale starostka jasno. „Rozhodně městská část využije zdejší reprezentační sál, část zámku může využívat zdejší klub seniorů, přestěhovat do zámeckých prostor můžeme i knihovnu. Těch zbylých dvacet procent komerčního využití může být třeba občerstvení, kavárna nebo něco podobného.“

Vstupní brána do zámeckého parku Kunratice. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Starostka ale vidí ještě dál: „Až desetiletá podmínka od převodu uplyne, můžou podkrovní prostory využívat například zubaři nebo jiní zdravotničtí specialisté.“
Na zámku řádili i upíři
Všechno se teď odvíjí od uzavření dohody mezi státem a Hlavním městem Praha. Dřív než dojde k podpisu, nechce starostka Alinčová propadat přílišné euforii. „Netuším, kdy by mělo dojít k dalšímu kolu jednání. O tom nerozhodujeme my. Jen vím, že má metropole termín na to, aby sestavila seznam pozemků a objektů, u kterých bude žádat o bezúplatný převod.“
„Bude to běh na dlouhou trať, ale těším se na to. Kdybychom zámek nedostali zpět, tak bych šla asi příští rok už do důchodu. Takhle ale bude muset důchod ještě počkat,“ uzavírá optimisticky naše povídání starostka Kunratic.
Pro ty, kterým se zdá Kunratický zámek povědomý, tak musíme prozradit, že objekt se dostal i na stříbrné plátno. Natáčely se zde totiž scény známého amerického hororu Van Helsing.