Starousedlíci vs. spekulanti v Košířích. Místo garáže v zahradě minidomek? Sousedé se bojí, že půjde o precedens

24. 06. 202214:01
foto: archiv YIT/Cibulecký kopec v Košířích je proslulý svými zahradami.

Zdánlivě bezvýznamný spor se rozbujel v těchto dnech na košířském kopci, v lokalitě známé jako Cibulky. Důvodem sousedské pře se stal záměr majitelky zahrady přestavět dvojgaráž na rodinný domek. Zatímco jejím cílem je pochopitelně zisk, sousedé se bojí, že v případě schválení se tento postup zalíbí i dalším vlastníkům. Tím by podle odpůrců stavby utrpěla celá prvorepubliková zahradní čtvrť známá mimo jiné i z kultovního snímku Pelíšky.

Unifikované činžovní vily na cibuleckém kopci vyrostly ve dvacátých letech minulého století a vzniklo zde de facto zahradní sídliště. Dnes je většina domů v soukromých rukách, vlastníky jsou společenství sousedů, zpravidla starousedlíků, z nichž se tu mnozí narodili.

Nechtějí narušit původní zástavbu

I to je důvodem, proč stávajícím obyvatelům vadí občasné snahy spekulantů o novou výstavbu, necitlivé úpravy historických domů nebo právě aktuální pokus o zástavbu zahrady mezi domy.

„Zahrady tady tradičně patří k jednotlivým bytům, v tomto případě se ale majitelka snaží vytěžit z jedné nemovitosti vlastně dvakrát. Byt, který před časem koupila, už zase prodala, ovšem bez zahrady a dvojgaráže v ní,“ popisuje jeden z obyvatelů blízkého domu, jehož zahrada přímo sousedí se zmíněným stavebním záměrem.

Garáže v úzké proluce mezi domy by chtěla investorka přestavět na rodinný domek. To ale vadí sousedům z obou přilehlých domů.

Podle informací PrahaIN.cz je investorkou projektu Kateřina Virrankari, mezi odpůrci stavby jsou obyvatelé obou okolních domů. Ti už podali své námitky stavebnímu úřadu, který by měl aktuálně rozhodovat o umístění stavby, respektive přestavbu garáže v zahradě na rodinný dům povolit.

Námitky má i úřad

Zatímco stavební úřad Prahy 5 se s ohledem na dosud běžící termín pro podávání námitek redakci nevyjádřil, podle ověřených informací PrahaIN.cz podal v souvislosti se stavbou námitky i odpor územního rozvoje Prahy 5.

Ty by se měly týkat například samotného charakteru stavby, která není v prvorepublikové zástavbě původní, jelikož na místě vznikla až v průběhu sedmdesátých let, a to bez širších urbanistických souvislostí. Problém je zřejmě i s parkováním, přestože investorka navrhuje vznik dvou parkovacích míst. Stejný počet stání by totiž zanikl v případě plánované přestavby dvougaráže.

Dům v zahradě nechtějí

V podobném duchu ostatně argumentují i sousedé, kteří se proti záměru poměrně ostře vymezili. Z jejich aktuálně podaných námitek před zahájením stavebního řízení vyplývá, že vidí problém zejména v umístění plánované stavby v těsné blízkosti stávajících dvou domů z původní historické zástavby. „Bydlení na Cibulkách je založené na konceptu domů s malým počtem bytů, ke kterým náleží jednotlivé zahrady. Umístění obytného objektu do jedné z původních zahrad by tak zhoršilo podmínky pro užívání sousedních zahrad,“ argumentují sousedé ve svém podání na stavební úřad Prahy 5.

Místní se bojí prolomení ochrany

Velké obavy ale mezi místními panují také ohledně prolomení statutu quo, kdy by pozitivní stanovisko úřadu k této stavbě vyvolalo precedens pro celou zdejší zahradami proslulou čtvrť. „Postavením takové stavby dojde k prolomení tradiční ochrany, kterou tato část Košíř doposud požívá a také k nevratnému narušení specifického charakteru Cibulek,“ varují místní v podání, které má redakce PrahaIN.cz k dispozici.

Obávají se také o snížení hodnoty svých bytů v případě, že by stavba byla povolena. „Celá tato oblast je historicky i architektonicky cenná, což se odráží na cenách nemovitostí v této lokalitě,“ vysvětlují.

Interně pak hovoří také o strachu z možného rozšíření či navýšení plánovaného záměru a následném „dopovolení“ větší stavby za „jednodušších procesních podmínek“ ze strany stavebního úřadu.

Zisk a zase jen zisk

Zatímco přímí i vzdálenější sousedé vidí za záměrem přestavby jen a pouze zisk majitelky pozemku, která by ráda stavbou atypického domku výrazně zhodnotila dosavadní zahradu, firma Povolstav, která Kateřinu Virrankari a jejího manžela Johana Hubertuse zastupuje ve stavebním řízení, nevidí na záměru nic špatného.

„Zakázku máme skutečně na starosti, pokud vím, není tam žádný problém a máme k tomu veškerá kladná stanoviska,“ řekla PrahaIN.cz Lubomíra Klečatská, která má ve firmě na starosti inženýring staveb. Potvrdila také, že je celá věc nyní ve fázi zahájení společného územního a stavebního řízení.