Stíhal nacisty ze vzduchu, pak ho prohlásili za mrtvého. Emil Boček slaví 99. narozeniny
foto: Vojenský historický ústav/Emil Boček bojoval s nacisty ze vzduchu. Byl jedním z nejmladších pilotů Československa.
Bojoval proti nacistům ze vzduchu. Generál Emil Boček v pátek 25. února slaví 99 narozeniny. Válečný veterán a armádní generál byl příslušníkem československého letectva ve Velké Británii během druhé světové války a jednou ho dokonce prohlásili za mrtvého.
Emil Boček, který se narodil 25. února 1923 v Brně, odešel tajně z okupovaného Československa nacisty v roce 1939. Balkánskou cestou se dostal až do Bejrútu a jako pěší vojín se účastnil ústupových bojů ve Francii v roce 1940. Následně zamířil do Británie, kde se přidal k letectvu. Z mechanika stíhacích strojů se v roce 1942 stal jedním z nejmladších československých stíhacích pilotů, kteří měli za sebou operační lety během druhé světové války. Tehdy mu bylo 19 let. Do svých řad ho přijala i známé britské RAF, kde také začínal jako mechanik. V roce 1944 už však sloužil jako pilot-stíhač u československé 310. stíhací perutě, kde absolvoval 26 operačních letů.
Byl prohlášen za mrtvého
Za své mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a za vynikající bojovou činnost ho bývalý prezident Václav Klaus vyznamenal Řádem Bílého lva už v roce 2010. O jeho příběhu také vznikla kniha s názvem Strach jsem si nepřipouštěl, kterou napsal historik Jiří Plachý.
Jeho život zachytil i film Nezlomní. Zmíněná kniha je založena na vzpomínkách a rozhovorech, které s generálem vedl právě Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu. Při jejím křtu před třemi lety Emil Boček řekl: „Dnes jsem knihu dočetl a je tam všechno přesně tak, jak jsem vyprávěl. Původně jsem sice nechtěl, aby se o mně někde psalo, ale když už to někdo napsal, já za to nemůžu…“
Za zmínku stojí i historka o domnělé smrti Emila Bočka právě v době, kdy bojoval jako stíhací pilot u 310. stíhací perutě. Kvůli prasklé pneumatice zůstal na bruselském letišti tři dny, navíc nedošla do Londýna zpráva o jeho potížích.
„Půjčil jsem si tisíc franků, a tak jsme si tam debužírovali. Když jsem se vrátil, tak se všichni divili, co tam dělám, že už mě prohlásili za mrtvého, protože jsem se nehlásil. Válku přežil ten, kdo měl štěstí. A já ho tedy asi měl,“ uvedl Boček, který stále žije v Brně.
Psali jsme
Rusové na Ukrajině postupují. Ve čtvrtek večer obsadili Černobyl. Lidé na území Ukrajiny se schovávají v krytech a v metru. Evropa stále jedná…
Tagy
Speciály