foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Augsburg
REPORTÁŽ: Když se řekne Bavorsko, většina lidí si představí Alpy a Mnichov nebo Norimberk. Mezi Čechy jsou tyto destinace velmi oblíbené, z Prahy sem denně jezdí desítky spojů. Třetí největší město této spolkové země je ovšem trochu opomíjené. Navštívili jsme ho.
Mluvíme o Augsburgu, kde na ploše 146 kilometrů čtverečních žije okolo 300 tisíc obyvatel. Vzdálenost od Prahy je kolem 400 kilometrů, autem se sem dostanete zhruba za čtyři a půl hodiny. Pokud budete cestovat přes Mnichov, vlakem odsud dojedete za třicet minut.
Bavorsko je vyhlášeným místem pro turisty z celého světa. Augsburg je ale tak trochu opomíjen. Videí a různých průvodců nenajdete ani polovinu oproti těm o Mnichovu a Norimberku.
Musíme říct, že je to škoda.
Augsburg jsme navštívili jednu lednovou sobotu, měli jsme štěstí a celou dobu nás provázelo slunečné počasí. Na prozkoumání tohoto historického a univerzitního města jsme si vyčlenili jeden den, což stačí, jak nám radili také naši němečtí přátelé. Stihnete všechno. A možná se ještě v budoucnosti budete chtít vrátit.
Psali jsme
Farmáři v Německu od pondělního rána protestují proti zemědělské politice spolkové vlády. V několika spolkových zemích již došlo k narušení…
Klid a čisto
Na hlavní nádraží v Ausgburgu přijíždíme před devátou ráno vlakem z Mnichova. Vyrážíme směr historické centrum, které je od nádraží jen pár minut chůze. Vyjma potravin je ještě většina obchodů zavřená a my si připadáme jako ve městě duchů. Nikde ani živáčka.
Možná lidé ještě dospávají náročnou páteční noc, kdy v několika místních vyhlášených pivnicích vypili spoustu tupláků. Na chodnících je ale úplně čisto. Nevidíme žádné nedopalky od cigaret, natož prázdné lahve od alkoholu. A to je docela rozdíl oproti jiným bavorským městům.
Nejdříve jdeme do úplného středu města a centra veškerého dění, tím je Rathausplatz. Kdo alespoň částečně ovládá němčinu, dochází mu, že právě tady je radnice. Tu podle informační cedule navrhl architekt Elias Holl v sedmnáctém století. Vedle ní je takzvaná Perlachturm, věž, jejíž část fasády se aktuálně renovuje. Vůbec to ale nevadí, pohled na tuto dominantu města je i tak pěkný.
Rathausplatz, vlevo věž, vpravo radnice. Zdroj: PrahaIN.cz
Vyrážíme k další známé památce města, která je vidět už od radnice, Katedrálu Navštívení Panny Marie (německy také jednoduše Augsburger Dom) postavenou v jedenáctém století v románském slohu. Připomíná trochu několik kostelů, které jsme viděli v Irsku. Například katedrálu Sv. Patrika v Dublinu.
Podle informací na webu augsburské diecéze má katedrála otevřeno každý den od 7 ráno do 18 hodin večer a během bohoslužeb není prohlídka samozřejmě možná. Na totožných stránkách se dočtete detaily o historii Augsburger Dom.
Když jsme procházeli bočními uličkami asi sedmdesát metrů od katedrály, chvílemi jsme si připadali jako v Praze. Posuďte sami.
Augsburger Dom, trochu jako v Irsku... Zdroj: PrahaIN.cz
Podobnost s Prahou? Zdroj: PrahaIN.cz
Nejstarší sociální bydlení na světě
Návštěva Augsburgu by to nebyla se vším všudy, kdybychom nenavštívili možná nejslavnější místo tohoto města. Když řekneme název Fuggerei, studenti a absolventi vysokoškolských oborů se sociálním zaměřením budou určitě vědět.
Fuggerei je nejstarší komplex sociálního bydlení na světě. Celou osadu založil Jakob Fugger už v roce 1521, jak vyplývá nejen z oficiální stránek. Aktuálně zde žije kolem 150 augsburských občanů katolického vyznání za roční nájem 0,88 euro.
Jedná se doslova o město ve městě. Obyvatelé zde mají také svůj vlastní kostel. Atmosféra tady se těžko popisuje. Řadové domečky s úzkými uličkami jsme si prošli několikrát, vstupné bylo osm euro.
Během toho jsme potkali několik pravděpodobně místních obyvatelek. Ve všech případech se jednalo o ženy v důchodovém věku. Cítili jsme se zvláštně, zvlášť když jsme si kousek od starší paní pořizovali snímek jednoho z domů, přišlo nám, že v něm žije, nebo minimálně nějaká z jejích blízkých kamarádek.
Ostatních návštěvníků bylo poskrovnu, a to už jsme se posunuli v čase. Kromě nás se tady kolem poledne mohlo procházet maximálně sedm dalších lidí.
Ikonické Fuggerei. Zdroj: PrahaIN.cz
Pokud se ptáte, kolik stojí v Augsburgu jídlo a v Německu jste už někdy byli, nebudete se divit. V tamních typických hospodách a pivnicích se jídla pohybují v rozmezí od 14 do 25 euro. Půllitr piva seženete nejlevněji za 3,80 euro, spíš dráž. My osobně jsme navštívili Ratskeller Augsburg. Typické německé jídlo bylo průměrné, atmosféra ovšem výborná.
Augsburg má také tým v nejvyšší německé fotbalové soutěži. Ani tady jsme nechyběli. Popisovat, jaká je v Německu atmosféra na fotbale, je zbytečné. Pokaždé je výborná. Zároveň upozorňujeme na příjemný fakt, pokud máte vstupenku na fotbal v Augsburgu, máte zároveň městskou hromadnou dopravu na ten den zcela zdarma.