foto: Misha Veselý, PrahaIN.cz/Fiakristé na Staroměstském náměstí vozí turisty..
Radní hlavního města schválili úpravu tržního řádu, která od roku 2023 zakáže stanoviště s koňskými povozy ve Stromovce a na Staroměstském náměstí. Představa je to krásná, koně přestanou trpět ve špatném prostředí při těžké práci. Realita? Úplně jiná.
Pro koně přepravující turisty v ulicích Prahy přichází změna, o kterou se dlouho usilovalo. Nejde sice o zákaz koňských povozů, ale o stanoviště pro jejich odstavení v centru. Ta budou zrušena. Aniž by většina občanů postřehla, že se daná problematika řeší, pražští radní na konci roku schválili úpravu tržního řádu od 1. ledna 2023.

Z diskuse na Novinkách.cz
Praha po vzoru Evropy
„Jsem rád, že Praha se inspirovala v zahraničí a po vzoru jiných měst rozhodla o zrušení tržních míst. Nejde o úplný zákaz koňských povozů ve městě, ale o zrušení dvou stanovišť na veřejných prostranstvích. Reagujeme tím na postupnou změnu postoje české společnosti k ochraně zvířat. Po zákazu kožešinových farem, klecových chovů slepic a postupnému konci drezury divokých zvířat v cirkusech to vnímám jako další logický krok,“ uvedl radní Adam Zábranský (Piráti).
Praha se tak připojuje k městům, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago, které koňské povozy zakázaly či omezily.
K situaci se vyjádřil i předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil
„Zastávám názor, že využívání zvířat pro zbytečný lidský rozmar by již nemělo být v 21. století tolerováno. Proto jsem loni i v reakci na kampaň 'Kůň není stroj' přinesl na Radu hlavního města Prahy návrh omezit koňské povozy v centru. Tato turistická atrakce, která je provozována na úkor zdraví a spokojenosti zvířat, nemá v Praze co dělat! A já jsem rád, že ke stejnému názoru nakonec dospěla i rada města. Moc dobře vím, že to není největší problém, který je spojen se zvířaty, ale i tento drobný krok má silnou symboliku a ukazuje, že nám nejsou životní podmínky zvířat lhostejné a záleží nám na nich.“
„Termín zrušení od roku 2023 má zajistit možnost diskuse s provozovateli kočárů a případné nalezení nového domova pro zvířata,“ doplnil radní Jan Chabr z TOP 09.
Povozy tažené koňmi na Staroměstském náměstí. Foto Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Podnětem ke zrušení byla občanská iniciativa a související petice 'Kůň není stroj'. Ta upozornila, že zvířata musí při práci čelit nevhodným podmínkám. Kampaň zaštítila organizace Hlas zvířat.
Na jejich webu je pro demonstraci problému zveřejněno cca dvacet případů, při nichž zvířata (a nejen ona) došla k újmě. Stránky uvádí situaci, kdy povoz s koňmi na Českokrumlovsku havaroval, protože v nepřiměřené rychlosti nezvládl zatáčku. Jiný článek zase hovoří o zraněných turistech, když se jeden z koní splašil. Nejedná se však pouze o případy z Česka. Některé jsou navíc starší deseti let.
Proti kampani se bouřili fiakristé, kteří trvají na tom, že zvířata u nich nejsou týrána. Po Facebooku kolovaly příspěvky, které spekulovaly, že na propagačních fotografiích jsou zachycena trpící zvířata ze zcela jiných zemí.
Hlas lidu
Zeptali jsme se několika odborníků, kteří se o koně starají, na jejich názor ohledně zrušení koňských stanovišť.
Paní Romana Jonová, která chová koně třicet let, PrazeIN.cz řekla: „Když chodí po té dlažbě, což by se mohlo zdát jako problém kvůli nohám, tak na to mají speciální kování, mají okováno na gumy. Tím jsou nohy odpružené a netrpí. Myslím si, že zrovna na Staromáku jsou tak sledovaní, že si nikdo nedovolí dělat něco proti pravidlům nebo zdraví koní. Jsou na to zvyklí a pro ně by bylo podstatně horší, kdyby je dali někam do stájí a nechali stát. Koně jsou na práci zvyklí, kdyby neměli pohyb, pak je to na koliky.“
Podobného názoru je i veterinářka, které jsme se zeptali, zda koně trpí taháním vozů po Praze: „Vždy se najde majitel, který se o své zvíře nestará vhodně či dostatečně a je úplně jedno jestli je to pes, kůň, kráva nebo křeček. Koně jsou šlechtění k různým využitím - sportovním i pracovním a jsou tomu přizpůsobení. Jsou plemena, která jsou využívána v drezuře či parkuru, jiná ve vytrvalosti nebo dostizích. Stejně tak jsou plemena koní, která jsou šlechtěna pro tahání povozů nebo třeba dřeva v lese. Kůň je zvíře, které je stvořené k pohybu. Pokud je o ně dobře postaráno, tak není důvod proč by nemohli tahat povozy. Pohledů na tuto problematiku může být více - jeden uvidí týrání zvířat, druhý ekologičtější variantu pohybu po městě. Z mého pohledu se má kůň při tahání povozů po Praze u dobrého majitele lépe, než kůň na pastvině, o kterého se majitel nestará,“ řekla redakci MVDr. Markéta Petráňová.
„Je k tomu potřeba spousta různých povolení a záleží to na schválení veterinární zprávy. Zjednodušeně řečeno, na to, abyste tam s koněm mohli jezdit, musíte mít potvrzení. Kdybych tam chtěl teď já jen tak jezdit s koněm, nemůžu,“ řekl PrazeIN.cz na dotaz veterinář MVDr. Roman Vodička.
Součástí návrhu byla zmíněná petice s téměř 12 tisíci podpisy. Upozorňovala na problematičnost povozů ve městě. Koně jsou prý vystaveni znečištění vzduchu, nevhodným teplotním podmínkám a povrchu vozovek, který není uzpůsoben pro jejich chůzi.
Povozy, které zvířata tahají, jsou údajně příliš těžké i pro koně. Hluk ve městech je dostává do stresu. Mohou se kdykoliv splašit…
V internetových diskuzích ale zákaz povozů nesklízí kladné reakce. Lidé mají strach. Co bude s koňmi, kteří nenajdou nové uplatnění?


Lidé se bouří i pod příspěvky organizace Hlas zvířat, která prezentuje svůj úspěch z prosazení úpravy tržního řádu.
A jak pomáháte proti týrání zvířat Vy?
Příspěvek sklidil přes 900 komentářů. Množí naštvané reakce i dotazy, co bude s koňmi dál, zda se postarali o jejich budoucnost nebo jen připravili majitele i koně o práci.
Organizace na všechny otázky tohoto typu reaguje kopírovaným vyjádřením.
V něm uvádí, že věří, že láska ke zvířatům nedovolí fiakristům se jich zbavit. „A jak pomáháte proti týrání a zneužívání zvířat Vy?“ reagovali mnozí.


Hlas zvířat jsme se pokoušeli různými cestami kontaktovat i z redakce PrahaIN.cz. Zajímalo nás, jak se dále zapojuje do situace, jaké jsou možnosti pro ty, kdo si koně nebudou moci nebo nebudou chtít nadále nechat. Bohužel jsme vyjádření nezískali.
Podle článku na webu Jezdci.cz ani s fiakristy Hlas zvířat přímo nekomunikoval. „Je tam zatím nějaký pan doktor Plicka, my jsme ho několikrát pozvali na jednání a nikdy naše pozvání neakceptoval,“ konstatoval Josef Kočovský, předseda Cechu Fiakristů v rozhovoru pro EquiRadio.
Majitelé koní se k situaci příliš nevyjadřují.
„Co se na to dá říct, hledáme alternativy,“ vyjádřil se jeden z mužů, který vozí turisty na Staroměstském náměstí. „Co to pro koně znamená… Tady jde o to, co to znamená pro nás, my to odnesli, přestože ty koně se mají dobře. Jim nic nechybělo, jen se na ně podívejte,“ dodal na dotaz PrahyIN.cz.
Psali jsme
Magistrátní koalice se pokouší v centru města eliminovat hned několik dopravních prostředků. Oblíbeným tématem Zdeňka Hřiba byla pivní šlapadla,…