Strašnice odstartovaly projekt dostupného bydlení

15. 12. 202211:30
Strašnice odstartovaly projekt dostupného bydlení
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Rekonstrukce činžovního domu

Nový dům pro dostupné bydlení vznikne v Malínské ulici v pražských Strašnicích. Radnice Prahy 10 ho vybuduje namísto zanedbaných bytových domů, které není možné opravit. ČTK to sdělil mluvčí městské části Jan Hamrník. Kdy stavba začne a na kolik vyjde, zatím není jasné.

Praha má dlouhodobě problém s vysokými cenami bytů a jejich dostupností. Magistrát se proto rozhodl vybudovat domy s družstevními byty.

Radnice chce objekt v Malínské ulici už několik let zdemolovat. Situace s bydlením se v Praze diskutuje už mnoho let, budova v Malínské je ale zároveň mnoho let bez využití. Správnou cestou je proto tento prostor proměnit, využít, a přijít s kvalitním projektem pro nájemní bydlení,“ uvedl místostarosta městské části Radek Lojda (TOP 09).

Blok na sebe navazujících pětipodlažních bytových domů byl zkolaudovaný v roce 1961, a jednalo se o domy postavené jako experimentální, kdy byly využívány i specifické, nepříliš obvyklé materiály a postupy. I proto budovy nevyhovují současným standardům bydlení, a navíc mají velmi nedostatečné protipožární zabezpečení a statické problémy u některých konstrukcí,“ uvedl mluvčí.

Kdy přesně výstavba bytových domů začne, není zatím jasné, stejně jako jeho podoba či počet bytů. Známá není v současné době ani případná cena výstavby nového bydlení.

Celé hlavní město se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich vysokými cenami. Jedním z řešení prosazovaným nynějším vedením magistrátu je družstevní bydlení. Pražští zastupitelé letos v červnu schválili první takový projekt, v němž u Radlické ulice v Praze 5 vzniknou dva bloky domů s až 266 byty. Magistrát chce stavět také na jižním okraji sídliště Černý Most na hranici mezi Prahou 14 a Dolními Počernicemi.