Střechy Křižíkových pavilonů jako náhrada Kasáren Karlín?

07. 06. 202411:10
Střechy Křižíkových pavilonů jako náhrada Kasáren Karlín?
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Výstaviště

Praha získala nové místo pro relax i kulturní akce v zeleni. Střechy Křižíkových pavilonů na Výstavišti se přeměnily v restaurační zařízení s celoročním provozem. „Snad si zas nebude někdo stěžovat, že ho to obtěžuje,“ reagují místní s odkazem na kauzu karlínských kasáren.

O dokončené revitalizaci střech Křižíkových pavilonů informuje hlavní město v tiskové zprávě. Zelené pobytové terasy nabídnou více než 6 tisíc metrů čtverečních ploch určených pro setkávání. Součástí je i nově otevřené bistro, které bude fungovat celoročně. Kromě veřejných kulturních akcí má prostor sloužit také soukromým oslavám, například svatbám.

Rekonstrukce probíhala dva roky a stála 150 milionů korun. Výsledkem je propojení původní architektury Michala Brixe se spoustou zeleně. Ta má za úkol například zpomalovat pohyb větrů nebo zachycovat škodliviny. Díky akumulační substrátové vrstvě a nové pochozí ploše navíc dojde ke snížení množství dešťových odpadních vod.

Nabídka míst k letnímu posezení se rozšiřuje

„Zelené střechy Křižíkových pavilonů rozšiřují nabídku pražských míst k příjemnému letnímu posezení s výhledy na areál Výstaviště Praha, zejména na pokračující rekonstrukci Průmyslového paláce. Je skvělé vidět, jak se kdysi zanedbané budovy a celkově areál mění před očima do moderní podoby. V případě proměny střech Křižíkových pavilonů na zelené pobytové plochy došlo k zajímavému propojení dvou městských firem, kdy zeleň na terasy dodávaly Pražské služby. Dvě městské firmy tak propojily své síly na realizaci zakázky zainvestované ze strany města, což může do budoucna sloužit jako ukázka efektivní, finančně i časově výhodné spolupráce pro město, respektive veřejné finance,“ uvedl ve zprávě radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).

Otevření nového venkovního prostoru vzbudilo vášně Pražanů zejména s ohledem na fakt, že jen pár dní předtím přišli o jedno z úplně nejoblíbenějších podobných míst na území metropole. Řeč je o kulturně-společenském centru Kasárny Karlín, které také nabízelo venkovní prostor pro setkávání. Místním dávalo možnost jen tak posedět, občerstvit se, přijít na koncert anebo například navštívit letní kino.

Důvodem je kolaudace, nový majitel i stížnosti

Stavební úřad osmé městské části však letos jeho činnost zakázal. Důvodem byla chybějící kolaudace prostor bývalých kasáren, které nejsou stavebně určeny k provozování centra. Přispěla také změna majitele, v lednu letošního roku byl totiž areál převeden do majetku hlavního města. Podle některých stojí za uzavřením také stížnosti aktivistů z Prahy 4.

Jak radnice uvádí na webu, řízení o nápravu už prý probíhá třetím rokem. „Odbor výstavby Prahy 8 už třetím rokem vede s provozovatelem v Kasárnách Karlín řízení a žádá, aby své působení uvedl do souladu se zákonem a s příslušnými předpisy. Stavební zákon stanovuje povinné přílohy podání žádosti o stavební povolení, v tomto případě dodatečné stavební povolení, a mezi ně patří například závazné stanovisko hygienické stanice, hasičů, památkářů a také Úřadu územního plánování, který potvrdí, že plánovaná funkce užívání je v souladu s platným územním plánem a to v tomto případě vydává Odbor územního rozvoje Magistrátu hlavního města Prahy,“ informuje radnice Prahy 8.

Místním se však uzavření oblíbeného kulturního centra nelíbí. Sepsali proti tomu dokonce petici, na které už je přes 15 tisíc podpisů. K dispozici je ZDE. „Kasárna Karlín se stala nepostradatelným místem pro kulturní a společenské vyžití mnoha z nás. Chodíme tam s přáteli i na pracovní schůzky, s dětmi na hřiště i za kvalitní kulturou, do kina, na jógu a za dalšími aktivitami. Mnoha různými způsoby přispívá životu v Praze. Z místa, které chátralo, se díky týmu Kasáren Karlín stalo živé srdce města,“ píše autor iniciativy Jan Böhm přímo v petici.

Pichlavé komentáře si Pražané neodpustili

Nové místo pro relaxaci a pořádání kulturních akcí je tak v Praze více než potřebné. Jak vyplývá z reakcí na sociálních sítích, Pražané revitalizaci Křižíkových pavilonů vítají s otevřenou náručí. Uzavření oblíbeného místa však nesou nelibě a pichlavé komentáře si přesto neodpustili.

„To vypadá parádně. Tak snad si nebudou nějací ma..di z Braníka stěžovat, že je provoz na střeše pavilonů obtěžuje,“ objevilo se například v komentářích ve facebookové skupině Letenská parta.