foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Budova nové radnice
Dotaci ve výši 15,7 milionu korun poskytne hlavní město středním školám v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský Ministerstva školství České republiky. Jde o podporu rozvoje otevřeného vzdělávacího systému, který by tak měl být schopný lépe reagovat na nejrůznější změny.
Podle tiskové zprávy magistrátu poskytne hlavní město finanční prostředky ve výši téměř 16 milionů s cílem zvýšit kvalitu, inkluzivitu a účinnost systémů vzdělávání. Peníze by měly také pomoci zajistit rovný přístup a snadnější vzdělávání znevýhodněných skupin.
„Podpora školství a obecně vzdělávání je jednou z našich priorit. Schválení dotace pro střední školy ve výši přes 15 milionů korun vítám, je to krok správným směrem a důkaz, že nové vedení pražské radnice bere tuto oblast vážně,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Podpora pro vznik otevřené a vzdělané společnosti
Cílem Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a potenciálu každého jednotlivce.
Program vychází z předpokladu Jana Amose Komenského, který zdůrazňoval, že vzdělávání je nikdy nekončící proces, kterému je třeba se věnovat celý život. Současná doba je navíc stále komplexnější a klade nové nároky v rámci digitalizace, robotizace i společenských změn.
Struktura OP JAK reflektuje témata financovaná ze strukturálních fondů Evropské unie pro období mezi lety 2021 a 2027.
Psali jsme
Zisk pravomocného územního rozhodnutí na stavbu dopravního terminálu v prostoru Smíchovského nádraží je pro hlavní město významným milníkem.…
Pomoc všem pražským studentům
Finanční prostředky hlavního města jsou důležitým krokem v podpoře a rozvoji vzdělávání a velkou pomocí pro střední školy. Město tak podpoří všechny pražské studenty, včetně těch nově příchozích.
„Přestože nejsem největší fanoušek přerozdělování a dotačních systémů, považuji za rozumné vyčerpat pro pražské školství peníze z Operačního programu Jan Amos Komenský tak, aby přispěly k naplnění měnících se požadavků moderní doby,“ řekl Zdeněk Kovářík (ODS), radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání.
Právě vzdělávání je jednou z klíčových hodnot pozitivního společenského a ekonomického rozvoje. V posledních letech navíc vyžaduje intenzivní spolupráci mezi školami, studenty, zřizovateli škol a dalšími aktéry.