Středočeský kraj plánuje investice do školství, sociálních zařízení i fotovoltaiky

30. 06. 202418:41
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Krajský úřad Středočeského kraje ve Zborovské ulici na Smíchově

Radní Středočeského kraje na čtvrtečním jednání schválili peníze na modernizaci a úpravu školských zařízení. Gymnázium v Brandýse dostane nové odborné učebny, úpravy ale čekají i další školy. Radní odsouhlasili také peníze pro Domov U Anežky v Luštěnicích a finanční prostředky na přípravu projektu instalace fotovoltaických panelů.

Bezmála 8,8 milionu korun použijí krajské školy na investice a velké opravy. Radní projednali žádosti několika školských zařízení, ty chtěly vyměnit podlahy, rekonstruovat osvětlení nebo novou výmalbu, radní s návrhy souhlasili, a školy tak dostaly zelenou. Rada kromě toho schválila vyhlášení veřejné zakázky na dodávky nábytku, ICT techniky a vybavení v hodnotě 14,4 milionu korun pro nové odborné učebny na Gymnáziu J. S. Machara v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi.

„Je běžné, že jednou za čas je potřeba vyměnit dosluhující vybavení, vymalovat, modernizovat učebny, osvětlení nebo třeba zateplit fasádu, abychom ušetřili za vytápění. Všechny navržené akce jsou potřebné, a proto jsme je podpořili. Krajský majetek potřebuje průběžnou údržbu, abychom pak neřešili velké problémy,“ uvedl v tiskové zprávě radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).

Mezi dalšími zařízeními, která plánují opravy nebo modernizace, je pak střední odborné učiliště Kladno Dubská, které má kromě výměny linolea v úmyslu také nákup nábytku pro Hasičské výukové centrum, to vše v celkové hodnotě 800 tisíc korun. V SPŠ Mladá Boleslav by zase rádi do konce prázdnin vymalovali prostory školy, což by podle jich odhadů mělo vyjít na 1,5 milionu korun. Na údržbu se připravují i na Gymnáziu Hostivice. Zde má vedení školy v plánu výměnu osvětlení s cílem snížení energetické náročnosti. Celkem se v tomto případě jedná o náklady ve výši 2 miliony korun.

Radní na zasedání dále schválili vyhlášení dvou veřejných zakázek týkajících se krajských sociálních zařízeních. V Domově U Anežky v obci Luštěnice plán počítá s přístavbou budovy, ve které se bude nacházet nová jídelna s kuchyní a také společenské prostory pro klienty.

„Díky přístavbě dojde k rozšíření domova o jedno patro s 18 novými lůžky. V současnosti v zařízení je 62 klientů, kteří bydlí v 31 dvoulůžkových pokojích,“ upřesňuje v tiskové zprávě radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS). Rekonstrukce by měla krajskou pokladnu vyjít na 102 milionů.

Druhým projektem je oprava příjezdové komunikace v areálu smečenského Domova pod Lipami. „Cílem je zajistit bezpečný provoz a především pohyb klientů a zaměstnanců domova. Odhadovaná částka činí 21 milionů korun,“ říká radní Hrabánek.

Na jednání rady kraje byla také schválena nadlimitní veřejná zakázka v hodnotě 36 300 000 korun, ta se týká se přípravy projektu instalace fotovoltaických panelů na 27 budov ve správě Středočeského kraje.

„Veřejná zakázka se týká zpracování statických posudků střech, energetických posouzení, podání žádostí na distributora ke kapacitě energetické sítě, zpracování projektových dokumentací pro povolení stavby, včetně podání žádostí o podporu do vhodného dotačního programu,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek pro oblast financí a dotací Michael Kašpar (STAN).