Středočeský kraj spustil Digitální technickou mapu

03. 07. 202414:42
Středočeský kraj spustil Digitální technickou mapu
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Kutná Hora ve Středočeském kraji, ilustrační foto

Portál Digitální technická mapa (DTM) byl uveden do provozu 1. července 2024. Pomocníkem má být jak pro města a obce, tak i pro samotné občany. Součástí aplikace je například mapová prohlížečka nebo georeport.

Informace o inženýrských sítích nebo vybraných přírodních a stavebních objektech, to vše nabízí nově spuštěná Digitální technická mapa pro Středočeský kraj, jak uvádí tisková zpráva kraje.

„DTM má jednoduchý cíl. Digitalizací se řada řízení, například to stavební, zrychlí a zjednoduší. Ve chvíli, kdy se rozhodnete si postavit dům, prakticky na pár kliknutí zjistíte, co máte pod parcelou, které sítě máte v její těsné blízkosti a kudy se na ně napojit. Web ukáže i to, která ochranná pásma k daným sítím se pozemku dotýkají. Investoři tak tomu svůj projekt přizpůsobit,“ uvádí ve zprávě náměstek hejtmanky Jiří Snížek (Piráti).

Pomocníkem se DTM má stát například pro občany, kteří si budou moct ověřit, jaké inženýrské sítě vedou v blízkosti jejich parcely. Poslouží ale i stavebníkům a všem dotčeným úřadům.

„Například městské a obecní úřady svá území dobře znají. Vědí, v jakém stavu mají pozemky anebo komunikace. Pokud ale budou potřebovat cokoliv rychle ověřit, od stolu si potřebná data vyjedou ze sytému. Opět tedy platí, že zavedení digitalizace pro ně bude zcela zásadní, neboť veškeré procesy se tímto bezprecedentním krokem digitalizace výrazně urychlí,“ sděluje Jiří Snížek.

Stavební řízení by měla DTM zrychlit

Zlepšit by měla aplikace nejen dostupnost dat, ale také samotnou objednávku stavebního řízení. Vliv by na to měly mít například již existující podklady pro architekty nebo lepší orientace úředníků při rozhodování.

Na DTM spolupracovali Středočeský kraj, hlavní město, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Český úřad zeměměřický a katastrální.

„Za správnost údajů o technické a dopravní infrastruktuře v mapě zodpovídají její vlastníci, správci nebo provozovatelé. Kraj zodpovídá za provoz systému a za správnost zapracování geodetických aktualizačních podkladů od stavebníků, kteří je budou předávat v rámci kolaudačních řízení,“ uvedl Jiří Snížek.