foto: Petr Michael Beneš pro PrahaIN.cz/Lehký bojový letoun L39
Studenti Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT budou moci v rámci spolupráce s Aero Vodochody absolvovat odborné praxe a přímo tak zkoumat bezpečnost a spolehlivost systémů nejnovějších letounů. Jejich nové metody pak pomohou v dalším vývoji.
Hlavním cílem spolupráce je podle tiskové zprávy sdílení poznatků a zkušeností v oblasti letecké bezpečnosti mezi oběma organizacemi. Budoucí experti na leteckou techniku se navíc budou moci učit přímo v praxi.
Společnost Aero Vodochody, která se proslavila výrobou legendárních letounů L-29 Delfín, L-39 Albatros či nejnovějšího L-39NG, nasbírala za léta existence množství unikátních dat ohledně spolehlivosti svých strojů. Ty chce nyní předat nastávajícím expertům.
Příprava na bakalářskou práci přímo ve vývojovém centru
Studenti Fakulty dopravní ČVUT, kteří si zvolili témata bakalářských prací z oblasti bezpečnosti a spolehlivosti systémů nového letounu L-39NG, budou moci v rámci příprav absolvovat odborné stáže přímo u výrobce. V plánu jsou také přednášky odborníků z Aero.
„Spolupráce s Aero v rámci letecké bezpečnosti studenty obohatí a přinese jim zkušenosti pro jejich pokračující vzdělávání i budoucí profesní uplatnění. Velkým přínosem je možnost sdílet a využívat data, která se sbírají a analyzují v průběhu skutečného vývoje a provozu letadel,“ uvádí Andrej Lališ z Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT.
Součástí přípravy bakalářských prací budou odborné stáže přímo ve vývojovém centru Aero. Studenti se zapojí do špičkových projektů z oblasti konstrukce letadel díky čemuž získají nové vědomosti a schopnosti. Ty budou moci následně využít jak v akademické sféře, tak i v budoucím povolání.
Psali jsme
Minulý rok byl v letectví ve znamení velkého oživení provozu po dvou letech pandemie covidu. Jak celosvětově, tak i letiště v Praze Ruzyni…
Nové metody hodnocení pomohou při dalším vývoji
Aero ze spolupráce získá přístup k novým metodám hodnocení spolehlivosti a bezpečnosti letadlové techniky, které ČVUT používá. Chce také navázat a prohloubit spolupráci s mladými vědci a vývojáři, posílit jejich zájem o obor letectví a popřípadě získat budoucí kolegy.
„Nové vývojové projekty si žádají doplnit naše stavy o desítky kvalifikovaných designerů, kteří v Aero získají nejen stabilní práci, ale především možnost podílet se na průlomových programech, v nichž budou vytvářet nové legendy letounů, jako byl Delfín či Albatros. Už teď se s nimi mohou studenti seznámit na exkurzích nebo stážích, které pravidelně pořádáme,“ uvedl Luboš Tejkl, Chief People Officer z Aero Vodochody.
Největší letecký výrobce u nás
Společnost Aero Vodochody se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel. Je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších na světě.
Za sto let své existence vyrobilo přes 11 tisíc letounů z nichž stovky jsou stále v provozu u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů.