foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Vysokoškolská posluchárna, ilustrační foto
Studium vysoké školy je v České republice zadarmo. Přesto si ho nemůže finančně dovolit zdaleka každý. Podívali jsme se na to, kolik takové studium stojí doopravdy.
S nástupem na vysokou školu čeká nejednoho studenta velký finanční šok. Zajistit bydlení, jídlo, dopravu a navíc ještě třeba i nějakou tu zábavu samozřejmě něco stojí. Studium navíc nenechává příliš prostoru pro výdělečnou činnost, a tak jsou studenti se svým rozpočtem často na hraně.
Bydlení
Nejvyšší položkou je samozřejmě bydlení. Velkou výhodu tak mají studenti, kteří se rozhodnou vzdělávat přímo v místě trvalého bydliště. Rázem mají o jednu velkou starost méně.
Nejlevnějším a asi i nejrozšířenějším řešením pro přespolní je studentská kolej. Nejlevnější variantou je 4 lůžkový pokoj bez sociálního zařízení. Vyjde pro jednoho ubytovaného na 80 korun za noc, tedy zhruba 2 500 korun za měsíc. Ve dvoulůžkovém pokoji se vejdete za měsíc pod 4 000 korun, přesná cena ale záleží například na vzdálenosti od centra, vybavení koleje a nebo zda pokoj disponuje vlastním sociálním zařízením. Luxusnější volbou jsou jednolůžkové pokoje. Jejich cena se pohybuje od 140 až po 200 korun za noc, tedy přibližně 4 200 až 6 000 korun za měsíc.
Nabízí se také pronájem ve spolubydlení. Ceny bytů v Praze jsou kapitola sama o sobě a to ani nepočítáme neustále narůstající ceny energií. Soukromý pokojík ke spolubydlení v okrajové části metropole tak vyjde minimálně na 5 500 korun měsíčně, spíše se ale bude pohybovat nad hranicí sedmi tisíc. Nepočítáme ani případné další náklady jako nákup nábytku, složení kauce a v některých případech i internet nebo energie. Shánění vhodného obydlí a spolubydlících může navíc trvat i několik měsíců, obzvláště v září je vhodných bytů pravidelně nedostatek.
Psali jsme
Pražský trh s novými byty má za sebou rekordní rok. Prodeje bytů vystoupaly v loňském roce na počet 7 450 prodaných jednotek, což je nejvíce…
Doprava
Studenti se často na víkendy vydávají zpátky k rodičům, což jejich rozpočtu také nepomáhá. Využívají pro to nejčastěji hromadnou dopravu. Konkrétně vlaky a dálkové autobusy. V současné době stále ještě platí pro studenty sleva na jízdném ve výši 75%. To se má ale od 1. dubna změnit a sleva už bude pouze 50%.
Například cesta vlakem z Prahy do Plzně dnes studenta stojí zhruba 30 korun, do Českých Budějovic 40 korun a do Brna se dostane za padesátikorunu. Každotýdenní víkendová migrace tak může za měsíc vyšplhat až k ceně kolem 500 korun za současných podmínek, od dubna potom k ceně dvojnásobné.
I doprava po městě ale něco stojí a platit musí konečně i studenti, kteří v Praze bydlí žijí trvale. Studentská lítačka je vyjde za rok na 1280 korun.
Jídlo
Jíst musí každý, i když zrovna studuje. Populární a poměrně levné čínské polévky z pytlíku, mražené pizzy, párky a nebo těstoviny jsou pro studenty často jediným kulinářsky zvládnutelným pokrmem. S trochou štěstí a odříkání se dá takováto ne příliš pestrá strava koupit za 200 na týden. V rámci alespoň trochu vyváženějšího jídelníčku ale vyjde týdenní nákup potravin na nějakých 500 korun.
Vysoké školy nabízejí svým studentům také stravování v menzách. Jedno jídlo tam vyjde na zhruba 70 korun, polévka na 20. Dostupnost ale trochu pokulhává, protože menzy jsou otevřeny jen několik hodin denně a mnoho studentů místní obědy prostě jednoduše nestíhá.
Školní pomůcky
Student chodí do školy, to je jasná věc. A aby se mohl vzdělávat, potřebuje také poměrně velké množství učebnic a skript. Některé fakulty, například ta lékařská, jsou nákladností svých učebnic přímo pověstné. Jedna učebnice totiž může stát i 600 korun, a často nevystačí ani na celý semestr. V závislosti na množství tak může jen samotný nákup knih ukrojit z rozpočtu nemalou částku, průměrně asi 3 000 korun každý rok.
K tomu je nutné připočíst všechny propisky, zvýrazňovače, sešity a notýsky. Dnes už často zastoupené elektronickým pomocníkem, jako je notebook nebo tablet. Cena takové elektroniky začíná na nějakých dvou tisících korun, ale čím je produkt levnější, tím horší bývá i jeho kvalita.
Zábava
Ke studentům patří neodmyslitelně i studentský život. Na zábavu už ale v mnoha studentských peněženkách příliš peněz nezbývá. S cenou kolem 50 korun za pivo a 100 korun za jeden drink může takový večer v baru s přáteli vyjít třeba i na pět stovek.
Sportovně založený student musí počítat i například s permanentkou do posilovny. V centru Prahy zaplatí přibližně 800 korun za měsíc.
Naopak student toužící po kultuře musí připočítat také ceny vstupenek. Návštěva kina vyjde pro jednu osobu zhruba na 160 korun. Cena vstupného do divadla začíná zpravidla na dvou stovkách, na některých scénách se ale může dostat až k tisícikoruně. Koncert se může v závislosti na popularitě interpreta i místě konání vyšplhat až do výše několika tisíc, průměrná cena je ale okolo 600 korun.
Kolik tedy studium stojí?
Když sečteme všechny výše uvedené výdaje, takové vysokoškolské studium v Praze stojí mimopražského studenta minimálně 4 000 korun. Musí se ale spokojit se čtyřlůžkovou kolejí bez sociálního zařízení, čínskou polévkou a cestou domů jen výjimečně. Zároveň nemá nárok na zábavu, sport ani kulturu.
Průměrně potom studium v Praze vyjde asi na 6 000 korun měsíčně v případě pobytu na koleji. V soukromém bytě bude potřeba si ještě nějaké čtyři tisícovky připlatit.
Psali jsme
Inflace v Česku v lednu meziročně zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší…