foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Štvanická lávka
Nová lávka spojující holešovický a karlínský břeh s ostrovem Štvanice se otevřela letos v červenci. Stavba se pyšní řadou architektonických i technologických unikátů, a proto byla nominována na prestižní titul Stavba roku 2023. Kromě kategorie hodnocené odborníky bojuje také v kategorii hlasování veřejnosti.
Odborníci letos do finálového kola soutěže Stavba roku 2023 nominovali 38 staveb. Jak uvádí magistrát hlavního města v tiskové zprávě, Štvanická lávka je jednou z nich. Šanci má kromě toho také v kategorii hlasování veřejnosti, do které se může zapojit úplně každý až do 23. listopadu.
Všech 38 nominací bylo představeno v rámci slavnostního nominačního večera v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze. Hned osm z nich se přitom nachází na území hlavního města. Nominací se dočkaly také 2 novostavby v kategorii Zahraniční stavba roku 2023.
Štvanickou lávku je možné podpořit v hlasování
Jedním z nejvýraznějších finalistů je právě Štvanická lávka, kterou je navíc možné podpořit také v hlasování veřejnosti. To probíhá na webových stránkách soutěže, ale přidat hlas je možné také prostřednictvím QR kódu na propagačním materiálu, který za tímto účelem vznikl. Hlasování bude ukončeno ve čtvrtek 23. listopadu. Výsledky budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru v pražském Rudolfinu o den později.
Štvanická lávka je jednoduchá spojnice pro pěší a cyklisty, která propojuje městské části Praha 7 a 8 a umožňuje také přímý vstup na ostrov Štvanice. Jde o 300 metrů dlouhou, nezvykle zakřivenou konstrukci z bílého betonu.
Psali jsme
Je krásná a bílá. Měla se původně jmenovat HolKa. To ale neprošlo, ačkoliv to bylo velmi vtipné, protože to byla sloučenina názvu dvou čtvrtí,…
Architektonická zajímavost za 352 milionů
Stavba začala v lednu 2022 a dokončena byla letos v červenci. Most zabraňuje vzniku zbytečného světelného smogu, protože je vybaven osvětlením ukrytým v madlech zábradlí. Architektonickou zajímavostí je, že madla jsou zakončena u každého východu jiným zvířecím motivem. V Karlíně jde o koně, v Holešovicích o býky a na Štvanici o zajíce.
Stavba lávky vyšla hlavní město na celkem 352 milionů korun. Autory její podoby jsou Petr Tej, Marek Blank, Jan Mourek a Vít Najvárek, realizaci provedla společnost Skanska. Autory soch a ornamentů jsou Aleš Hvízdal a Jan Hendrych.
Porota vybírala z rekordního počtu přihlášených
Do soutěže Stavba roku bylo letos přihlášeno rekordních 110 staveb ze všech regionů České republiky. Hlavním organizátorem soutěže je jako každý rok Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže. Na soutěži se podílí spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.
Do užší nominace se dále ze staveb na území hlavního města Prahy probojovaly: dům Ronalda McDonalda v areálu FN Motol, Jinonický dvůr, Parkovací dům Petržílkova, Volnočasový areál Jammertál v parku Folimanka, rezidence OLIVA, AGEL Tower a sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu Praha.