Svatá Anežka slavila. A my s ní přímo v areálu Michelské plynárny
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Sousoší Věda a práce od Ladislava Šalouna
Svátek svaté Anežky, jež je patronkou všech plynárníků? Druhý březen… Letos to vycházelo na středu. Proto se fotoreportér našeho serveru vydal na jedno z míst, kde dochází k netradičním oslavám pravidelně.
Před Michelskou plynárnou proto celý čtvrtek hořel plamen z pochodně sousoší Věda a práce z roku 1937, jehož autorem je sochař Ladislav Šaloun, který je mimo jiné autorem sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze.
Když už jsme u slavných jmen české architektury, připomínáme, že v prosinci loňského roku pražský dopravní podnik vypravil do provozu další, tentokrát desátou tramvaj 15T, nyní pojmenovanou po významné osobnosti pražské MHD. Po architektovi a urbanistovi Janu Kotěrovi, který patřil mezi vůdčí postavy českého kulturního života na začátku minulého století.
Zpět do současnosti.
Pramáti současných žehliček asi představovat nemusíme...
V areálu Michelské plynárny se rovněž nachází Plynárenské muzeum, ve kterém můžeme vidět celou řadu zajímavých exponátů historických plynových spotřebičů.
Počínaje plynovou pračkou, plynovou ledničkou, plynovou promítačkou filmů, plynovým čokoládovačem, plynovou pražičkou kávy, plynovým tvarovačem klobouků, plynovou žehličkou kulečníkových pláten a dalších plynových spotřebičů.
Ředitelem Plynárenského muzea je Jan Žákovec, který je zároveň prezidentem Cechu lampářů a o adventu a vybraných svátcích ho můžeme vidět, jak v dobové lampářské uniformě rozsvěcí plynové lampy na pražském Karlově mostě a kandelábry před Pražským hradem.
Není někdy ten sentiment na místě, no řekněte…
Psali jsme
Dlouholetý herec Městských divadel pražských Radim Kalvoda, kterého mohou televizní diváci znát například z legendárního seriálu Zdivočelá země či…
Psali jsme
Krizový štáb hlavního města Prahy doposud projednával zejména potíže s koronavirovou pandemií. Dnes se ale musel setkat kvůli jednání o situaci…
Tagy
Speciály