foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Řeka, ilustrační foto
Informace, že někteří Ukrajinci ničí rybářské revíry, kde chytají bez platného lístku, přivlastňují si každou chycenou rybu a nechávají po sobě nepořádek, koluje nejen mezi rybáři, ale také po sociálních sítích. Ačkoliv rybářský svaz přiznává, že registrují zvýšený zájem o povolenky z řad cizinců, žádné velké problémy nehlásí.
Od covidových dob se zvýšil počet rybářů a na místech, kde se dříve žádný nenacházel, je někde aktuálně těžké najít volný plac. Může za to fakt, že lidé vyhledávali venkovní aktivity, které by nebyly zakázané. Číslo aktivních rybářů se navíc zvedlo začátkem války na Ukrajině. O tom, kolik jich chytá s platnou povolenkou, lze jen spekulovat.
„Údaje o národnostním složení registrovaných osob v systému Českého rybářského svazu standardně nezveřejňujeme. Evidence je vedena primárně pro potřeby evidence členské základny a výkonu rybářského práva v souladu s platnou legislativou,“ sdělil našemu serveru Lukáš Mareš z Českého rybářského svazu.
Redakci ale potvrdil, že v posledních letech registrují zvýšený zájem o povolenky k lovu ryb z řad cizinců. Konkrétně vyjmenoval občany Ukrajiny, Rumunska či Moldavska. „Co se týče případných kárných provinění vůči Stanovám ČRS, evidujeme je u všech skupin rybářů bez rozdílu státní příslušnosti a řešíme je standardním způsobem v rámci platných předpisů,“ doplnil Mareš.
Všude plno
Zkušenosti rybářů přímo od vody jsou však jiné. Naše redakce s několika hovořila, jeden pravidelně dochází k Vltavě v pražských Modřanech, druhý na řeku Sázavu a třetí rybaří na Orlické přehradě.
Rybář Jakub má „své“ místo nedaleko soutoku Vltavy a Berounky v Modřanech, v zádech má cyklostezku, kde za hezkého počasí proudí stovky sportovců bez ohledu na počasí. V posledních letech ale také celou řadu rybářů z Ukrajiny. „Chodí po skupinkách, jsou hluční a nerespektují žádná pravidla,“ postěžoval si. Nejčastějším prohřeškem, kterého si všímá, je lov dravců před 16. červnem, kdy začíná jejich sezona. A také nepořádek, jenž po sobě nechávají. „Podle mě ani nevědí, že se to nemůže,“ krčí rameny. Za jeho přítomnosti žádná kontrola neproběhla.
Redakce hovořila také s dalším mužem, který rybaří na Sázavě, i on pociťuje zvýšené množství rybářů z ciziny. „Nevadí mi, že rybaří v místech, kam jsem chodil dřív já, ale vadí mi nepořádek a obrovské množství ryb, které si domů odnáší,“ říká redakci. On naopak přiznává, že byl sám svědkem několika kontrol rybářské stráže, která odhalila lov bez platného rybářského lístku.
Převrácená loď a alkohol v lese
Se svou zkušeností se podělil také další rybář. Několikrát ročně vyráží na Orlickou přehradu nedaleko hradu Zvíkov. „Vím, že se tu často řeší problémy s rybáři zejména z Ukrajiny,“ přiznává. Sám byl před několika dny svědkem nepříjemného zážitku.
„Přímo naproti mě přišli dva rybáři z Ukrajiny, už cestou jsem slyšel, jak jim v taškách cinkaly lahve. Sedli si na cizí loď a začali chystat nástražní rybičky, na které pak chytali. To se ještě samozřejmě nesmí. Konzumovali alkohol, vypité lahve pak odkládali na břeh, s jejich množstvím stoupal hluk, pak slyším ránu a koukám, že se loďka naklonila a oni spadli do vody, pruty a všechny věci, co měli s sebou, utopili. Voda je ještě studená, tak rychle vyskočili ven a utekli,“ vylíčil redakci. Když se ptáme, zda odnesli lahve, které byly na břehu, kroutí hlavou. „Vzali, ale zahodili je v lese, viděl jsem je, a hlavně slyšel,“ dodává s tím, že podobných zážitků má řada jeho kamarádů.
S dotazy, zda jsou případy časté, jsme se obrátili na Jihočeský územní svaz rybářského svazu. Ten ovšem výraznější nárůst přestupků odmítá.
„Jako předseda Jihočeského územního svazu, který hospodaří na rybářských revírech na území Jihočeského kraje a části kraje Vysočina, mohu konstatovat, že za poslední tři roky nezaznamenáváme na našich revírech významný nárůst počtu přestupků a pytláctví rybářů pocházejících z Ukrajiny. Počet zadržených povolenek za přestupky v oblasti rybářského práva a počet zadržených je v posledních letech víceméně stejný,“ řekl redakci Karel Koranda.