foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Mateřská školka v kibucu Jad Mordechaj v mírových časech. U stromu hlídá ozbrojený strážce.
Obyvatelé Izraele se jen těžce vzpamatovávají z brutálních masakrů, které během sobotního útoku provedla komanda teroristické organizace Hamás v městech a vesnicích v příhraniční oblasti s Gazou.
Naše redakce se telefonicky spojila s krajankou, která v Izraeli žije od roku 1968. S rodinou bydlí v Tel Avivu. „Velmi těžce se mi hovoří o tom, co teď prožíváme. Situace je hrozná, lidé jsou vyděšení z toho, co se stalo,“ řekla naší redakci.
„Naše pocity se nedají slovy vyjádřit. Palestinci znovu ukázali, že nejsou normální lidé. Při prvním útoku přepadli město Aškelon a okolní vesnice a kibucy. Vraždili tam bezbranné lidi a podřezávali i malé děti. Tak se nechovají lidské bytosti, tak se chovají bestie,“ řekla paní M. redakci PrahaIN.cz
Uvedla zároveň, že i během středy se v Tel Avivu několikrát rozezněly sirény varující před raketovými útoky z Gazy. Jak sama říká, situace je velmi náročná. Z Izraele se ale odjíždět nechystá. „Jsem úplně duševně na dně a manžel také. Izrael ale neopustíme. Mohli bychom na čas odletět do Prahy nebo do Bratislavy, ale zůstaneme tady. Nemůžeme opustit naši dceru a vnoučata. Mladší vnuk je s námi, starší narukoval a vnučka je s dcerou. Musíme zůstat tady, doma. Nikam utíkat nebudeme. Všechny u vás pozdravujte, myslete na nás a držte nám palce,“ řekla naší redakci paní M.
Byli jsme tam
Jedním z přepadených je i kibuc Jad Mordechaj, který redaktor PrahaIN.cz před časem navštívil. Leží necelých šedesát kilometrů od Tel Avivu a devět kilometrů od zmíněného města Aškelon.
Kibuc byl založen v roce 1943. Terčem útoků se v minulosti stal několikrát. V roce 1948 zde probíhaly těžké boje mezi egyptskou armádou a izraelskými jednotkami, během kterých musely být z kibucu evakuovány děti a ženy. Několikrát se stal i terčem raket z Gazy. Na jaře 2006 dopadla jedna z nich nedaleko společné jídelny v okamžiku, kdy zde probíhala modlitba. Nikdo tehdy nebyl zraněn, ale budova byla těžce poškozena.
Kibuc Jad Mordechaj. Palmy maskují protiletecký kryt. Foto: PrahaIN.cz.
V Izraeli žije více než dvacet tisíc Židů s českými a slovenskými kořeny. Většina z nich emigrovala z někdejšího Československa v dobách komunistického režimu. Velká část českých a slovenských Židů, která přežila holocaust, se do Izraele odstěhovala po jeho vzniku v roce 1948. Česká stopa je v Izraeli velmi výrazná.
Láska k Československu
Například v roce 1975 vznikl v kibucu památník Bejt Terezín (Terezínský dům), jehož hlavním posláním je uchovat památku na vězně z terezínského ghetta. V archívu muzea je uložen seznam všech Židů, kteří byli v ghettu vězněni. Bývalí vězni z Terezína se každý rok scházejí v kibucu Givat Chajim. V Izraelských městech je mnoho ulic a náměstí pojmenovaných po prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi.
Masarykova třída v Tel Avivu. Foto: PrahaIN.cz.
V Izraeli byl před desítkami let založen krajanský spolek Sdružení Židů pocházejících z Československa. V současné době má čtyři tisíce členů. V Izraeli je velmi aktivní i Společnost přátel České Republiky. Populární je I síť restaurací Malá Praha, která nabízí tradiční jídla české kuchyně.
Mezi významné osobnosti, jež do Izraele přišly z Československa, patřil architekt Jehuda Kurt Unger, spisovatel a překladatel Max Brod, básník a prozaik Viktor Fischl, filosof, člen Pražského kruhu spisovatelů Samuel Hugo Bergmann, novinářka a překladatelka Ruth Bondyová a další.