„Svině jedna! A druhá.“ Divoká prasata straší Pražany. Fotky dokazují jejich sílu

07. 01. 202316:48
„Svině jedna! A druhá.“ Divoká prasata straší Pražany. Fotky dokazují jejich sílu
foto: Redakce PrahaIN.cz/Stopy pro divokých prasatech v Řepích

Že se v zimních měsících v okrajových částech Prahy, zejména v lesoparcích a zalesněných areálech, čím dál častěji objevují různá zvířata, jsme si mohli zvyknout. Na divoká prasata ale můžeme narazit i na místech, na kterých bychom to nečekali. A může to být velmi nebezpečné. Své zkušenosti popsalo hned několik obyvatel Řep.

Obecně se s divočáky můžeme setkat na celé řadě míst v Praze. Na divoká prasata celkem jednoduše narazíte v Šáreckém údolí, v oblasti Hostivic či Kunratic. Divočáky ale můžete potkat i blíže centru, například v oblastech kolem Motola, areálu Nemocnice Na Homolce, v okolí Břevnova, v oboře Hvězda nebo na pláni kolem Ladronky.

Náš čtenář se s nimi setkal v pražských Řepích.

„Viděl jsem tam dvě dospělé prasnice s mláďaty jen několik metrů od Kostela svatého Karla Boromejského. Nechci si ani představit, co by se mohlo stát, kdybych tam šel s dětmi nebo se psem. Pes neví, že si s ním divočák nechce hrát. Fakt to může být strašně nebezpečné. Několikrát jsem slyšel, že divočák psa doslova roztrhal,“ říká.

Jejich rytí je opravdu blízko místům, kde chodí lidí. Autor: Redakce PrahaIN.cz

Že se na místě divoká prasata pohybují, krásně poznáme podle rozryté země. Snímky poskytl další obyvatel této městské části.

Strach je

Divoká prasata hrabou a hledají potravu. Na mnoha místech jsou výhrabky i v úsecích desítek metrů kolem asfaltových cest, kde chodí lidé.

Prasata pobíhají taky v lesoparku mezi Řepy a Zličínem. V areálu, který je v údolí Motolského potoka. Jedná se o klidné místo, kde je dětské hřiště, dětská naučná stezka, ale i upravený prostor s velikým ohništěm a sedačkami z kmenů, kam správce areálu naváží palivové dřevo pro pálení táboráku a opékání buřtů.

Veřejné hřiště je ve správě MČ Prahy 13.

Do areálu vedou dvě přístupové cesty, na kterých jsou uzamčené závory. Brání vjezdu neoprávněných motorových vozidel. Je to oblíbené místo navštěvované rodiči s dětmi, ale i pejskaři. Většinou jsou k sobě ohleduplní a nijak si nevadí, místa je tam pro všechny dost.

„Psi tady pobíhají na volno, děti si spolu hrají na trávě a je to jen pár kroků od míst, kde je vidět jejich rytí. Psa tady vodím raději na vodítku. Oni se sice schovávají v místech, kde je klid, ale i tam ten pes může vlítnout,“ dodává s obavami v hlase zmíněný čtenář.

Divoká prasata jsou sice spíše nočním zvířetem, ale v místech, kde neprobíhají honitby, jsou aktivní i ve dne a mohou představovat nebezpečí. Pravděpodobnost agresivního chování bachyně s mláďaty je ještě vyšší než obvykle.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných