foto: Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze/Laboratoř robotickych agentů RoboAgeLab
Robotičtí agenti musí spolupracovat s dalšími, zpravidla identickými roboty, aby mohli splnit úkol, na který by jeden robot nestačil. Naprogramování takových robotů přitom vůbec není jednoduché. Přesvědčit se o tom mohou nově i studenti ČVUT. Ve speciální laboratoři, která umožní provozovat i více než 100 robotů, se mohou jejich programování naučit.
Laboratoř je vybavena jak pozemními roboty, tak i miniaturními létajícími drony. Mobilní roboti se využívají zejména k testování plánů bezkolizního pohybu. To se hodí například v reálných robotizovaných skladech, kde musejí roboti vykonávat různé logistické operace. Mezi ně patří třeba vyhledávání, vyzvednutí a dovezení zásilky k zabalení a expedici.
Pohyb robotů musí být nejen bezkolizní, ale také málo energeticky náročný, a tedy co nejkratší. Ve skladu například není žádoucí, aby robot objel celý sklad, místo aby jel přímo k určenému zboží. Naplánovat ale bezkolizní cestu pro všechny roboty naráz je velice složitý úkol.
„Robotických agentů můžou být stovky až tisíce a dát je do vzájemného „tance“ či koordinace lze na základě předem vytvořeného plánu pohybu pro každého jednotlivého robota, čímž v podstatě dosáhneme bezkolizního pohybu v reálném čase,“ dodává odborník na umělou inteligenci v robotice a vedoucí laboratoře doc. RNDr. Pavel Surynek, Ph.D.
Poznatky ze simulací pomohou v reálných provozech
V laboratoři se pracuje se zmenšenými modely různých reálných scénářů využití. Například s již zmíněnými sklady. Poznatky ze simulací bude možno transferovat do praxe a pomoci tak v reálných provozech.
Autonomní létající drony ještě v praxi příliš nefungují. Důvodem je i obava lidí z představy, že jim bude poštu doručovat dron. Pro výzkum této oblasti jsou proto v laboratoři zastoupeny i miniaturní létající drony, které mohou létat bez problémů i v interiéru. Poznatky z výzkumu budou moci přispět k rozptýlení obav z autonomních dronů.
Drony mohou mít mnoho využití
Využití dronů je ale mnohem širší. Například na zahájení olympijských her v Tokiu vznikla za pomoci většího množství robotických agentů formace znázorňující planetu Zemi. Drony tak mohou být i prostředkem esteticko-výtvarným. Dalším využitím může být třeba zkoumání ve 3D prostoru a nebo zabezpečení a ochrana objektů.
Jedním z dalších plánů laboratoře je spolupracovat mezi mnoha robotickými rameny pro využití v různých komerčních provozech. Respektive vytvořit zmenšenou verzi kompletní výrobní linky s využitím výroby vlastních robotů, a to v rámci studentských prací.
Více informací o laboratoři a jejím vybavení na //fit.cvut.cz/roboagelab.
Psali jsme
Robot se vloudil mezi smrtelníky. To není scéna z nového sci-fi filmu, ale skutečnost, se kterou se mohou setkat senioři nebo handicapovaní…