„Teplo nebylo to nejhorší,“ popisují lidé sobotní dění na koupališti u Všetat

17. 07. 202305:31
„Teplo nebylo to nejhorší,“ popisují lidé sobotní dění na koupališti u Všetat
foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Jezero Konětopy

Dosud nejteplejší den v roce, kterým byla sobota 15. července, vylákal k vodě po celém Česku obrovské množství lidí. Návaly návštěvníků se daly tušit, realita však mnohde předčila očekávání. Návštěvnost v řádech tisíců se nevyhnula ani koupání na jezerech u obce Konětopy.

Areál bývalých pískoven, který leží jen několik kilometrů vzdušnou čarou od známého jezera ve Lhotě, nabízí ke koupání dvě vodní plochy. Více návštěvníků mířilo ke druhému jezeru, které je přibližně dvakrát větší než menší pískovna ležící jen pár metrů za vstupní bránou.

Písečné pláže hlavního jezera umožňují neomezený vstup do vody po celé délce břehu. Ten se pozvolně zvedá až k rovině na vrcholu, která je z větší části pokryta trávníkem a umožňuje pohodlné ležení na slunci.

Jihozápadní okraj vodní plochy navíc těsně sousedí se vzrostlým borovicovým lesem. Stromy poskytují dostatek přirozeného stínu a podle ohlasů od pravidelných návštěvníků, patří právě proto tato část jezera mezi zdejší velmi oblíbená místa.

Téměř nekonečná řada vozidel na parkovišti v Konětopech / foto: PrahaIN.cz

Plné pláže ani zvířený písek ve vodě nevadil

Během letošního dosud nejteplejšího dne však obsazovali lidé místa ke koupání úplně všude. Po přístupové cestě dlouhé asi osm set metrů neustále proudili noví návštěvníci a postupně se usazovali na všech březích obou bývalých pískoven.

Vysoká kvalita vody v pískovnách je obecně hlavním důvodem jejich oblíbenosti mezi lidmi. Na konětopských jezerech to platí beze zbytku. Na hladině toho většího zde mají navíc instalované ultrazvukové zařízení, které zabraňuje růstu sinic a skutečně tu žádné nejsou.

V sobotu však byla koncentrace koupajících se lidí tak vysoká, že zvířený písek ze dna jinak čistou vodu zakalil a hladina byla plná olejových skvrn od opalovacích krémů. Stačilo se však dostat deset metrů od břehu a voda se pročistila, takže bylo možné si i zaplavat mezi lidmi jezdícími na paddleboardech a ležícími na nafukovacích matracích.

„Přijeli jsme dneska, protože jsme nechtěli být zavření s dětmi v bytě. Čekali jsme, že tu bude plno lidí, takže ano, je tu dost nával, ale nám to nevadí. Voda je příjemná, i když docela kalná, ale to se dalo čekat. Zvládli jsme i frontu na občerstvení,“ řekl naší redakci mladý pár se dvěma malými dětmi, které si hrály na břehu.

Občerstvení

Na hrázi, která odděluje obě jezera, stojí asi šest nebo sedm stánků s občerstvením. V nabídce nealko nápojů nechybí například malá kofola za 35, ani velká malinovka za 40 korun. Za domácí okurkovou nebo mango limonádu se platí 80 korun.

Pivo desítka stojí 35 a 45 korun, velká dvanáctka 55 korun. Za klasické míchané nápoje typu Cuba Libre nebo gin tonic se platí mezi 100 a 130 korunami. Espresso vyjde na 50 a cappuccino na 70 korun.

Mezi nabídkou jídel se nejčastěji objevují langoše za 110 korun, klobása na grilu stojí 120 korun. Párek v rohlíku si lze objednat za 50 korun, vařená kukuřice vyjde na 70 korun. K jídlu je možné si objednat také například thajské rýžové nudle s kuřecím masem za 180 nebo Ceasar salát za 150 korun.

Pláž u jezera v Konětopech ve čtvrtek 13. července / foto: PrahaIN.cz

Stejné místo v sobotu 15. července/ foto: PrahaIN.cz

Přes týden je na pláži volno

Krátce po patnácté hodině stále přicházeli další návštěvníci. Jiní se však už balili, takže volná místa na přeplněné pláži se průběžně objevovala.

„Chodila jsem sem přes týden, a to bylo lidí málo, to se vůbec nedá srovnat. Dneska je tu hrozně moc lidí, chystám se už k odchodu, tohle není nic pro mne. Hlavně ten velký hluk mi vadí, v týdnu tu bylo moc příjemně,“ svěřila se naší redakci se svou zkušeností jedna z odcházejících návštěvnic zhruba kolem půl čtvrté odpoledne.

Dva a půl až tři tisíce návštěvníků

Nově přicházejících lidí bylo více než těch odcházejících. Dospělí zde platí za vstup 120 a děti 50 korun, děti do šesti let mají stejně jako tělesně postižení vstup zdarma.

„Kolik tu je dneska lidí? My nemáme počitadla, ale tak tři tisíce, pět tisíc možná,“ řekla redakci PrahaIN.cz obsluha pokladny v jednom ze dvou otevřených okének. Po konzultaci s kolegyní, která uvedla, že kapacita areálu je dva půl tisíce návštěvníků, svůj odhad upravila.

„Přesně to nevíme, ale dva a půl až tři tisíce lidí sem mohlo přijít,“ upřesnila pokladní. Za redakci dodáme, že pes tu nebyl ani jeden, protože jim je vstup na koupaliště zakázán.

Parkování mimo areál nestojí nic

Na ploše několika venkovních parkovišť, která jsou umístěna na polích podél příjezdové silnice, stálo odhadem k tisícovce vozů, další stovky jich parkovalo přímo v areálu.

Venkovní parkování je zadarmo, za plotem uvnitř auta parkují za 200 a motorky za 100 korun.