foto: PrahaIN.cz/Kniha filozofky Skye Cleary, ve které jsou začerněny citace francouzské filozofky Simone de Beauvoir
KAUZA: V Rusku je stále méně slov, která je možné vyslovit, ale také stále méně témat, kterým se mohou novináři a spisovatelé věnovat. Cenzura a válečná krize uvrhly ruský knižní trh do hluboké krize. Proti nejlepším knihkupectvím v zemi a jejich vedoucím jsou zahajována správní a trestní řízení, jsou udělovány vysoké pokuty. Objevují se také požadavky na zničení konkrétních knih a v některých případech jsou části textů jednoduše začerněny. V dnešním Rusku se slova nejen kontrolují, ale mizí i ze stránek knížek, které byly napsány před 78 lety. Server PrahaIN.cz na tu upozornily tamní zdroje, které čelí obrovským represím.
Cenzoři si ani nedají příliš práce. Nepohodlné publikace mají začerněné pasáže, případně prázdné stránky. Například v díle filozofky Skye Cleary Touha po autentičnosti: Jak myšlenky Simone de Beauvoir pomáhají stát se sám sebou, jsou začerněny stránky. Simone de Beauvoir byla francouzskou spisovatelkou, představitelkou existencialismu a ideovou vůdkyní feministického hnutí. Konkrétně její citace, pocházející z knihy napsané v roce 1947, jsou podle ruských cenzorů škodlivé a tamní obyvatelstvo nemá nárok si je přečíst.
Na regálech už dávno neuvidíte tvorbu autorů, kteří se otevřeně postavili proti válce na Ukrajině a byli v Rusku označeni za zahraniční agenty. A ti, kteří zůstali, ale také knihy, kde jsou autoři pouze zmíněni, se prodávají zapečetěné v obalech, aby je nebylo možné v obchodě otevřít a prolistovat. Nechybí výstražné cedulky s informací, že se kniha týká činnosti zahraničního agenta. Citace takových autorů jsou vyzmizíkovány.
Ruská knihkupectví navíc obdržela seznam 37 knih od nakladatelství RIPOL Klassik a Dom Istorij, které musí buď vrátit vydavateli, nebo zničit s písemným potvrzením o jejich likvidaci. O tom informovala ruská redakce BBC, která zveřejnila i konkrétní tituly.
Proč se požaduje jejich zničení?
Úřady tvrdí, že jde o snahu „předejít nepříznivým následkům“ kvůli podezření, že knihy obsahují informace, které jsou „neslučitelné s ruskou legislativou“.
Na seznamu se mimo jiné ocitly knihy amerického spisovatele a nositele Pulitzerovy ceny Jeffreyho Eugenidese Sebevraždy panen a Middlesex, kniha slovinského filozofa Slavoje Žižka Žižkovy vtipy, několik děl Viktora Jerofejeva (včetně Ruské apokalypsy a Encyklopedie ruské duše) a japonského autora Rjúa Murakamiho (Extáze, Topaz, Karaoke).
„Strach má velké oči – je to známka morální paniky, která momentálně ovládá trh,“ řekl BBC jeden ze zaměstnanců ruského knihkupectví.
Ruskem zároveň otřásá takzvaná „kauza nakladatelů“. Od začátku května proběhla zatčení a domovní prohlídky u jedenácti zaměstnanců nakladatelství Individuum, Popcorn Books a Eksmo, což šokovalo knižní komunitu i celou veřejnost.
Trestní stíhání kvůli extremismu vůči třem z nich překračuje obvyklé represivní praktiky. Dříve taková obvinění padala výhradně vůči účastníkům protiválečných demonstrací nebo stoupencům Alexeje Navalného.
Reakce na sociálních sítích? „To je brutální!“
Záminkou pro obvinění je údajné napojení na „mezinárodní LGBT hnutí“. V podobných případech se obvykle ukládaly pokuty. Teď však hrozí až 12 let vězení.
Zejména mezi mladými Rusy jsou tato opatření vnímána jako přímá hrozba, nejen pro celý knižní sektor. Úřady tím dávají zcela jasně najevo, že vsadit na komerční nezávislost se může rovnat trestnímu stíhání. Trh stojí před rozhodnutím: buď poslušnost, nebo riziko při prodeji nežádoucích knih.
Těmto událostem předcházely už během března a dubna letošního roku zásahy bezpečnostních složek v nejznámějších knihkupectvích v Moskvě, Petrohradu a Novosibirsku – Falanster, Podpisnyje izdanija a Karta mira.
V létě 2024 provedli, podle Meduzy, strážci zákona několik razií v knihkupectvích, tehdy ale šlo o kontrolu označování knih zahraničních agentů. Zároveň kritizovali přítomnost knih, které s LGBTQ tematikou vůbec nesouvisely.
V Podpisnyje izdanija, což je jedno z nejlepších knihkupectví v zemi, požadovali odstranění knih ruských novinářů Valerije Panjuškina a Sergeje Parchomenka, románu Vladimira Sorokina a dalších titulů. Později proti nim bylo zahájeno správní řízení kvůli údajné „propagandě netradičních sexuálních vztahů“. Další známé knihkupectví Falanster bylo obviněno ze spolupráce s nežádoucí organizací.
Tehdejší tlak skončil pouze správními protokoly. Ale v květnu bylo proti vydavatelům z Popcorn Books a Individuum vzneseno obvinění z „organizace činnosti extremistické organizace“. Konkrétně proti Dmitriji Protopopovovi, Pavlu Ivanovovi a Arťomu Vachljajevovi. Takové stíhání dalece přesahuje dosavadní represivní rámec.
Vladimir Medinskij
Za zmínku stojí také fakt, že zprávy o knižních represích v ruských médiích se často spojují se jménem Vladimira Medinského. V Rusku je znám jako bývalý ministr kultury (od 21. května 2012 do 21. ledna 2020) a v současnosti působí jako poradce prezidenta Ruské federace (od 24. ledna 2020).
Ve světě je více znám jako vedoucí ruské delegace při jednáních s Ukrajinou – od prvních rozhovorů v roce 2022 až po červnová jednání v Istanbulu.
Právě tento člověk, Vladimir Medinskij, nedávno převzal vedení Svazu spisovatelů, tedy organizace, která má dohlížet na knižní trh. Pod jeho vedením dochází k obnově sovětského nakladatelství Chudožestvennaja literatura. Dá se tak očekávat, že směr úřadu se bude ubírat ještě více směrem k cenzuře, ideologické kontrole a vytlačování „nežádoucích“ knih z pultů ve prospěch „vlastenecké“ produkce.
Trestní stíhání nakladatelů a distributorů je okázalý akt zastrašování celého knižního odvětví. Podle informací Meduzy se většina aktérů trhu shoduje, že úřady vysílají jasný signál, že pokus o zachování obchodní nezávislosti může znamenat mnoho let vězení. Za takových podmínek ustupuje ekonomická logika strachu a racionální výpočty nemají sílu čelit represím.
Mnozí lidé, kteří z Ruska odešli, se necítí v bezpečí ani v zahraničí a mají obavy o své blízké, kteří zůstali v Rusku. Proto musí skrývat svá jména. Například nedávno vyšla v Evropě nová kniha – Sbírka básní Very Polozkove, ta opustila Rusko v roce 2022, a v únoru letošního roku byla zařazena na seznam „teroristů a extremistů“. Lidé, kteří na této knize pracovali, tají svá jména ze strachu o své blízké.
Na místech, kde by měla být jména vydavatele, redaktora, korektora, designéra a sazeče, jsou opět jen černé pruhy.
Lidé pomáhají tvořit knihy, které říkají pravdu, ale musejí skrývat svou identitu kvůli bezpečnosti nejen své, ale i blízkých osob.
Největším paradoxem pak je, že v kapitole 2, článku 29, odstavcích 1 a 5 Ústavy Ruské federace stále stojí: „Každému je zaručena svoboda myšlení a slova… Je zaručena svoboda masových sdělovacích prostředků. Cenzura je zakázána.“
Vzhledem k výše uvedeným důvodům nebudeme zveřejňovat pravé jméno autorky textu. Její další svědectví přineseme během několika dnů.