Toulky po pražských sídlištích. V Řepích dominují parkoviště, přesto prý není kde zaparkovat

05. 07. 202417:02
foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Sídliště Řepy

REPORTÁŽ: Některá pražská sídliště předchází nelichotivá pověst, jiná jsou naopak považována za klidná místa k životu. Všechny je ale spojuje velké množství obyvatel a velké bytové domy. Na obhlídku a porovnání jednotlivých sídlišť jsme se vydali tentokrát na západ metropole. Zajeli jsme na sídliště Řepy, Na Dědině a Petřiny.

Hlavní město disponuje více než padesátkou sídlišť. Pro netrénované oko mohou všechna vypadat podobně: velké panelové domy, pozůstatky starých obchodních center, betonové plácky a velké množství obyvatel. Jen pár kilometrů však může znamenat obrovský rozdíl v kvalitě života.

Tentokrát jsme se vydali na Sídliště Řepy. Tramvají z Anděla tam cesta trvá asi 20 minut a vede přes jedny z obecně nejobávanějších tramvajových zastávek, nechvalně proslulých díky přítomnosti bezdomovců a osob užívajících narkotika. Kromě samotného Anděla jsou to zastávky Bertramka a U Zvonu.

Bezdomovci jsou velkým problémem

Také přímo v Řepích se prý bezdomovci vyskytují v hojné míře. Alespoň tak nám to popsala jedna z místních obyvatelek. Nejčastěji prý posedávají v okolí zastávek Slánská, Blatiny a Sídliště Řepy. Přesně tam jsme zamířili.

Na žádné podezřelé osoby jsme ale nenarazili. Z autobusových zastávek je pravděpodobně vyhnala probíhající výměna přístřešků. Zaznamenali jsme po nich ale stopy v podobě prázdných lahví od alkoholu povalujících se přímo pod lavičkou a také v trávě okolo. Odpadků tu bylo všude celkově poměrně dost a tvořily nepříliš pěkný kontrast k nedávno opravenému obchodnímu domu, který jinak působí moderně.

řepyTramvajová zastávka Slánská. Foto: redakce PrahaIN.cz

Domy střídají parkoviště, přesto prý často není kde zaparkovat

Zaujalo nás také velké množství parkovacích míst a parkovišť, která se skrývají mezi jednotlivými panelovými domy. Jedno parkoviště tu střídá druhé a k parkování je využito opravdu každé volné místo. Zároveň tu nemají modré zóny.

Podle místních obyvatel je však prý občas stále problém zaparkovat. „Jakmile tady vznikne nové parkoviště, je hned zaplněné. Můžou za to nejspíš mimopražští, kteří tady parkují a pak jezdí tramvají do centra za prací,“ domnívá se obyvatelka Řep.

Hezky působí nový sportovní areál s bazénem a sportovní halou. Nedaleko se nachází také fotbalové hřiště a skatepark. Kde se pak mezi domy neskrývají parkoviště, tam jsou školky a školy nebo dětská hřiště. Parků jako takových, se zelení a stromy, jsme příliš nezaznamenali. Zeleň celkově je dle našeho pozorování jedním ze zdejších nedostatků, je jí tady totiž zkrátka poměrně málo.

Na Dědině to působí klidným a spořádaným dojmem

Zamířili jsme dále na sídliště Na Dědině. Hned na první pohled působí mnohem spořádanějším dojmem, možná za to může tramvajová trať, která ještě voní novotou. Panelové domy tady obklopuje mnohem více travnatých ploch, atmosféru dotvářelo také větší množství lidí. Děti si hrály na hřištích a spousta místních vyrazila na nákup do zdejšího Obchodního centra Delta.

Zmíněné obchodní centrum je možná jediným trnem v oku. Jeho okolí už totiž poznamenal zub času. Podlaha se místy odlupuje, některé dlaždice se pod nohama kývou a schody jsou v místech popraskané. Na druhou stranu bylo ale celé sídliště poměrně čisté a uklizené.

na dědiněSídliště Na Dědině. Foto: redakce PrahaIN.cz

Vysokou panelovou zástavbu tu doplňují nižší a starší bytové domy o asi třech patrech, které často disponují i vlastní zahrádkou se stromy a zelení. Přes ulici je pak vysoký betonový plot, který od mírumilovně vypadajícího sídliště odděluje areál vojenských kasáren. Směrem k Divoké Šárce přibývá i rodinných domů.

Petřiny nepůsobí jako klasické sídliště

Posledním sídlištěm, na které jsme v rámci výletu na západ metropole zamířili, je sídliště Petřiny. Jako jediné disponuje stanicí metra, ale zároveň působí nejméně jako sídliště. Přímo na zastávce autobusů a tramvají Sídliště Petřiny totiž převládají rodinné domy. Výška budov se postupně zvedá až cestou ke stanicím Petřiny a Větrník.

Přesto tu budovy příliš vysoké nejsou, až na jednu, přímo u stanice metra. Ta v místě působí poměrně nepatřičně, spolu se sousedním bytovým domem, který svou architekturou mezi okolní zástavbu také příliš nezapadá. Zbylé domy se převážně drží ve výšce do nějakých 5 poschodí. Jinak se nám lokalita líbila, nechyběla zeleň a nevšimli jsme si ani žádného nepořádku.

petřinyBudova Comenius na pomezí Větrníku a Petřin. Foto: redakce PrahaIN.cz

Bezdomovce vyhnala moderní stavba

Podle místních tu prý ale dříve přeci jen bezdomovci pobývali. Vyhnala je až stavba moderního domu Comenius, který kromě toho také doplnil možnosti nákupů. Jeho součástí je totiž prodejna Lidl. Dříve na jeho místě, v blízkosti vysokoškolských kolejí Na Větrníku, stála chátrající budova, kde se prý bezdomovci velice často vyskytovali. Dnes to tu vypadá upraveně a velice moderně.

Ve všech případech samozřejmě platí, že i na jednom sídlišti mohou být jak problematická místa, tak i klidné lokality, kde se lidem dobře žije. Příště se vydáme i do jiných částí Prahy.