Trenér juda vylíčil „dovednosti“ dětí

29. 06. 202416:21
Trenér juda vylíčil „dovednosti“ dětí
foto: Archív Daniela Průši, se svolením./Romantika u táborového ohně.

ROZHOVOR: Pracuje mnoho let s pražskými dětmi, v poslední době prý ale sleduje posun, který je patrný u velké části nejmladších dětí. „Nevydrží bez mobilu ani den. Ovládají technologie, ale nemají ani ty nejzákladnější dovednosti potřebné k přežití v krizových situacích,“ řekl serveru Daniel Průša, trenér juda, člen známého trenérského klanu a předseda spolku Judo Bivoj.

Sportovní organizace, kterou vede, patří k největším v Praze. V jeho oddílech se bojovým sportům věnuje více než pět set dětí z Prahy i okolí. V oblasti osobní bezpečnosti má sportovní spolek dlouholeté zkušenosti. Trenéři i jejich asistenti spolupracují s psychology i policisty a připravují pro širokou veřejnost kurzy bezpečného chování. V oddílech, které kdysi založil jeho otec, dlouholetý trenér, prošly už tisíce dětí.

Jak sám říká, v oddílech nyní dochází ke generační výměně. Na vlastní prý oči sleduje zneklidňující vývoj a posuny u nejmladší generace, proto se rozhodl k razantnímu kroku a připravil si plán.

„S přítelkyní časem založíme rodinu a samozřejmě chceme mít i děti. Hledáme chatu nebo chalupu někde v lesích, uprostřed přírody. Vytvoříme si tam jakýsi ostrov přirozenosti. Nebudeme tam mít televizi, mobily necháme doma nebo je někam zamkneme.

Žádné moderní vymoženosti. Chci, aby moje děti nežily pouze ve městě, aby minimálně na dva dny v týdnu žily mimo město. Aby neznaly jenom mobilní telefony, sociální sítě a internet, a hlavně, aby měly vztah k přírodě a zažily alespoň občas normální, přirozený život. Rozhodl jsem se k tomu kroku poté, co už několik let sleduji vývoj velké části mladé generace v našich oddílech,“ řekl PrahaIN.cz Průša.

Nejvýraznější posuny trenér zaznamenal v okamžiku, kdy v organizaci připravovali tábor pro děti z oddílů. Právě tady si prý uvědomil, jak výrazně se změnila část mladé generace. „Dělali jsme mnoho let tradiční tábory. Kromě sportu i pobyt v lese, hry, soutěže, výuku tábornických dovedností, poznávání přírody, výpravy po okolí a podobně. Klasický letní tábor. Velký počet dětí náš tábor ale odmítá s tím, že jim vadí komáři, suché záchody a podobně. Narážíme i na to, že jim vadí, že nemají k dispozici mobilní síť a počítače. Říkají nám, že raději pojedou s rodiči někam do kempu, kde mají všechno. Wifi, elektřinu, sprchy s teplou vodou a splachovací toalety. A pojedou tam autem. Pozorujeme také, že velká část dětí, s kterými pracujeme, přestává mít vztah k přírodě,“ svěřil se trenér naší redakci.

Výcvikový táborLetní výcvikový tábor. Foto: Archív Daniela Průši, se svolením.

Za základní „kámen úrazu“ považuje mobilní telefony. Některé děti podle něj mají drahé aparáty, a tak místo toho, aby se v organizaci věnoval běžné činnosti, občas řeší s rodiči rozbitý iPad.

„Mobily také narušují chod tábora. Občas se třeba stane, že se někdo na táboře s někým pohádá. Za normálních okolností by o tom už oba do 24 hodin nevěděli. Ale některé dítě zvedne mobil a volá rodičům, že tábor nestojí za nic a chce odjet. Tragédie je v tom, že některé děti bez mobilu nebo počítače nevydrží ani jeden den.

Domnívám se, že to začíná už u rodičů. Nedávno jsme byli s přítelkyní v restauraci a vedle nás seděla rodina s dětmi. Rodiče si dětí vůbec nevšímali a bavili se spolu. Tak děti hrály hry v mobilech, takto vydržely dvě hodiny. Byli jsme s přítelkyní v šoku. Nechápu to. Někteří rodiče mobil asi berou jako levnou náhražku času, který by měli věnovat svým dětem. Místo toho, aby si užili společný čas, tak jim šoupnou telefon,“ prohlásil trenér.

Celá jeho rodina už mnoho let pracuje s dětmi a k nejmladší generaci má hluboký vztah. Trenér ale uvedl, že se o část nynější mladé generace bojí.

„Obávám se, že pokud by přišla jakékoliv krizová situace, tak se o sebe nebudou umět postarat. Chybí jim i ty nejzákladnější dovednosti. Neumí si rozdělat oheň, natož si na něm něco uvařit. Neví, jak přežít v lese a podobně. Člověk se v životě dostává do nejrůznějších situací, při kterých tyto znalosti potřebuje. Odborníci opakovaně varují, že může udeřit blackout, kdy společně s energiemi vypadnou i počítačové sítě a mobilní sítě. Nemám z toho dobrý pocit a začínám být skeptik. Pokud by se něco takového stalo, byť jen v menším rozsahu, tak raději nechci myslet na to, co by velká část lidí včetně těchto dětí dělala,“ řekl naší redakci

„Neplatí to samozřejmě o všech dětech, ale o velké části. Tak, jak v oddílech probíhá generační výměna, tak pozorujeme tu výraznou změnu. Neříkám, že je všechno úplně špatně. Ale na vlastní oči vidíme, jak velká část mladé generace začíná být závislá na moderních technologiích. Mobilům i tabletům věnují podstatnou část dne a obávám se, že jim uniká samotná podstata života. Chybí jim podle mého názoru více žití v přítomnosti. Působí to na mě jako film Matrix, v němž nakonec lidé žili v úplně jiné realitě.

Oceňuji a nesmírně si vážím všech lidi, kteří připravují tradiční, klasické tábory pro děti a pracují s nimi celý rok. Vím, že skvělou práci dělají skauti i další výchovné organizace a spolky. Do všech těchto organizací ale především přicházejí děti z určitého prostředí, které mají vztah k tomu způsobu života. My ale máme v oddílech průřez běžnou populací. Proto to vidíme tak ostře,“ uzavřel Daniel Průša.