foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 3
Ve snaze bojovat proti takzvané spádové turistice na základních školách bude letos radnice Prahy 3 důsledně kontrolovat trvalá bydliště dětí. Svým školám už po vzoru některých dalších radnic připravila jednotný postup proti spádovým turistům.
Podle školského zákona musí každá základní škola přijmout do prvního ročníku všechny děti, které spadají do jejího školského odvodu. Informuje o tom Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Díky tomuto zákonu také musejí všechny obce zajišťovat podmínky pro plnění povinné školní docházky všem dětem s místem trvalého pobytu na jejich území. Pro Prahu stanovuje školské obvody základních škol zřízených městskými částmi obecně závazná vyhláška.
Pro přednostní přijetí je zásadní trvalé bydliště. Zákon ale bohužel nevyžaduje, aby dítě na této adrese doopravdy bydlelo. Právě proto se v posledních letech rozšířil trend takzvané zápisové turistiky, kdy rodiče trvalé bydliště dětí před zápisem změní, aby se dostalo na jimi vybranou školu. V důsledku toho může dojít i k situaci, kdy se do třídy nedostanou děti bydlící v bezprostřední blízkosti školy, jejich místa totiž obsadí jiné, které by normálně do spádového obvodu vůbec nepatřily.
Radnice bojují už několik let
O spádové, nebo také zápisové, turistice informuje PrahaIN.cz pravidelně (seznam článků ZDE). Také letos se dá předpokládat, že poptávka po místech v prvních třídách základních škol v Praze bude převyšovat nabídku a že někteří rodiče ve snaze získat pro své ratolesti co nejlepší vzdělání přistoupí na změnu jejich trvalého bydliště.
Proti spádové turistice bojují radnice jednotlivých městských částí různými způsoby, především pak detailním prověřováním skutečného bydliště budoucích prvňáčků. Už v roce 2023 začala například Praha 6 kontrolovat, zda se bydliště dítěte shoduje s bydlištěm jeho rodičů a jak dlouho už rodina na území Šestky žije. Vyplývá to z informací z webu Prahy 6.
Psali jsme
Podávání přihlášek na střední školu bude letos probíhat stejně jako v roce minulém. Elektronický systém byl vloni novinkou, kvůli problémům nebyl…
Do kontrol se letos pustí Praha 3
Po vzoru šesté městské části se letos do důsledných kontrol pustí také Trojka. Jak informovala v tiskové zprávě, kterou redakci poskytla tisková mluvčí městské části Tereza Schejbalová, prioritou radnice je zvýšit šance na přijetí na místní školy pro děti, které ve spádové oblasti skutečně bydlí.
„Trvalé bydliště je podle školského zákona zásadním kritériem v přijímacím řízení. Tento zákon už ale nemluví o tom, jak se postavit k trendu takzvané spádové turistiky, kdy se trvalá bydliště přehlašují před přijímačkami jen naoko. Ředitelé škol, a nakonec i rodiče se následně ocitají v právní nejistotě a pochybnostech, zda jsou kapacity prvních tříd naplňované spravedlivě a rovnoměrně, a tedy jestli místní školy slouží skutečně těm dětem, které v Praze 3 bydlí. Chceme letos udělat maximum pro to, abychom důsledků spádové turistiky ušetřili ředitele, rodiče i místní děti,“ popsal situaci starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).
Radní už schválili metodiku, kterou se budou ředitelé škol řídit
Z toho důvodu připravila Trojka metodiku určenou základním školám, podle které budou moci ředitelé ověřovat faktický pobyt uchazečů o zápis. Půjde o jednotný postup pro případy, kdy se trvalé bydliště jeví jako účelové. To je například v případech, kdy je doba trvalého pobytu dítěte kratší než tři měsíce anebo když má dítě jiné trvalé bydliště než jeho rodiče.
„Na ZŠ Jarov a ZŠ Chmelnice například vloni mezi lednem a dubnem, kdy se konaly zápisy, skokově přibylo 25 prvňáčků s trvalým pobytem. To je celá jedna průměrná třída. Nedošlo zde přitom k žádné významné výstavbě. Indicie o spádové turistice leží nejen v registru obyvatel, ale také u samotných škol během běžného kontaktu s rodiči. Třeba když rodiče jako kontaktní adresu ještě u zápisu vyplňují jinou městskou část – pro účely spádové turistiky totiž stačí změnit trvalé bydliště dítěti, zatímco pro rodiče (pro které by změna znamenala daleko více administrativy) ne,“ popsal konkrétní problémy místostarosta Prahy 3 pro oblast školství Filip Málek (Praha sobě) na Facebooku.
Rada městské části schválila zmíněnou metodiku 5. února 2025 a letošní zápisy, které proběhnou 23. a 24. dubna, by tak měly být prvními, kdy bude metodika uplatněna v praxi na všech deseti základních školách zřizovaných Prahou 3. Ty vloni dohromady nabídly 675 míst v prvních třídách.
„Nárůst spádové turistiky pozorujeme na naší škole už několik let. V letošním roce se hranice našeho školského obvodu navíc nejspíše mírně změní, což se obvykle děje v souvislosti s novou výstavbou a navýšením počtu obyvatel v lokalitě. Kapacita školy je tím pádem ještě napjatější a na to musíme být v letošním přijímacím řízení připravení. Samozřejmě nechceme nikomu zasahovat do soukromí. Naší prioritou je zajištění spravedlivého a férového využití našich kapacit. Společný postup a návod, jak mají školy postupovat, proto jednoznačně vítám,“ uzavřel v tiskové zprávě Stanislav Šebl, ředitel MŠ a ZŠ Jarov.