U metra Nemocnice Motol se možná bude stavět, nový kampus vyroste na místě dnešní skládky

02. 07. 202217:04
U metra Nemocnice Motol se možná bude stavět, nový kampus vyroste na místě dnešní skládky
foto: Markéta Šálková, PrahaIn.cz/Fakultní nemocnice v Motole

Zastupitelé městské části Praha 5 schválili studii, která by měla umožnit výstavbu v blízkosti stanice metra Nemocnice Motol. Ze současné zelené plochy v sousedství skládky by se mohl stát kampus lékařské fakulty.

V prostoru podél ulice Kukulova mezi stanicí metra Nemocnice Motol a křižovatkou s Plzeňskou ulicí by měl v jižní části vzniknout studentský kampus s kolejemi a severně od něj pak centrum s obchody a bytovými domy. Někteří opoziční zastupitelé ale s tímto návrhem nesouhlasili.

Nejprve je třeba vyřešit skládku

Změna se připravuje již několik let. Oblast je přitom velice lukrativní, nachází se  v docházkové vzdálenosti od metra. Nepříjemností může být jen přiléhající bývalá motolská skládka. I ta by se ale po rekonstrukci měla proměnit, vzniknout by mohl nový lesopark. Pozemky skládky jsou ale nyní ve vlastnictví hlavního města, od kterého by je městská část ráda získala do správy a následně rekultivovala.

Právě se skládkou má opozice problém. Podle nich by se měla vyřešit jako první, než se začne se samotnou výstavbou kampusu či bytů. Dále opozice argumentuje, že jde spíše o snahu rozšířit bytovou výstavbu, aniž by byla zajištěna dostatečná kapacita škol.

Rekultivace by vyšla až na 1,5 miliardy

Radnice si už dříve nechala na možnou revitalizaci skládky vytvořit studii. Podle té by na pozemcích o rozloze zhruba 15 hektarů byla nutná stabilizace, vyrovnání a sanace, což by mohlo vyjít až na 1,5 miliardy korun. Až deset miliard by pak mohlo stát extrémní řešení, tedy odvezení veškerého materiálu.

Skládku tvoří podle výsledků studie mnoho nebezpečných odpadů. Jde zejména o těžké kovy, ropné látky či toluen. Finanční náklady by mohlo snížit jedině možné přesvahování do sousedního údolí.

„Z toho stanoviska nám vyplynulo, že ta lokalita je biologicky nevýznamná, dokonce ten les, který se zde nachází, umírá. Když se podíváte dále, je to mrtvá část přírody,“ uvedl v roce 2019 místostarosta Prahy 5 Martin Slabý (ANO).

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných