foto: Pavlína Patková pro PrahaIN.cz/Lyžování v Les Trois Vallées
O dvacet pět tisíc méně na účtu a tři dny povalování se na apartmánu. I tak může dopadnout zimní dovolená. Své o tom ví pětadvacetiletá Lenka z Prahy, která se společně s partou vydala na lyžařský pobyt do francouzského střediska Les Trois Vallées.
Třetí den lyžování z celkových šesti naplánovaných nešťastně upadla při návratu z místa, které bylo od jejího apartmánu ještě poměrně daleko, a poranila si koleno. V podstatě zhruba na půli cesty, z nejvzdálenějšího údolí ze tří se vracela zpět a nehoda se jí stala v prostředním.
„Myslela jsem si, že návrat i přes zranění zvládnu. Že to tak úplně nepůjde, mi došlo, když jsem se pokusila postavit na nohy. Na levou nohu nešlo stoupnout. O přivolání pomoci jsem ale nechtěla slyšet, trvala jsem na tom, že se nějakým způsobem na apartmán dopravím,“ začíná vyprávění pro PrahaIN.cz Lenka.
Společně s ní bylo na výletě dalších několik společníků, jeden z nich ji ochotně a s velkou opatrností svezl zbytek kopce na zádech. Tam nasedli do kabinové lanovky a z ní následně pokračovali ještě na sedačkové až na vrchol, z nějž již sjezdovky mířily přímo k ubytování.
Lanovkou dolů se zraněním? Ani náhodou
„Viděli jsme to jednoduše. Prostě se svezu lanovkou dolů a takovým způsobem budeme pokračovat až na apartmán nebo někam k silnici, kam pro mě přátelé dojedou autem. Na první dobrou po dotazu vlekaře, zda mě sveze, to vypadalo nadějně. Do chvíle, než zjistil, že jsem zraněná. Svoz razantně odmítl a přivolal skipatrolu, které já jsem se tak bránila hned po úrazu. Nekompromisně, ale s pochopitelným vysvětlením, že zraněné osoby prostě převážet nesmí,“ pokračuje Lenka.
Pak už události nabraly poměrně rychlý spád. Během okamžiku se objevilo několik svalnatých mužů, kteří Lenku obratem uložili na saně za sněžný skútr. Ten s ní zamířil do nejbližšího zdravotního střediska. První šok přišel na konci cesty. Do ruky dostala Lenka za zhruba pětikilometrové svezení, které i s nakládkou trvalo maximálně 15 minut, účet na 600 eur. Tedy 15.000 korun. Ten na místě platit nemusela s tím, že jí přijde na e-mail faktura s údaji potřebnými pro úhradu.
Za vyšetření nutná úhrada na místě
„V místním zdravotním středisku jsem absolvovala vyšetření včetně rentgenu. Diagnóza zněla distorze levého kolene s podezřením na rupturu předního zkříženého vazu s poraněním kolaterálních vazů a přítomnost tekutiny v koleni. Naordinována mi byla kolenní ortéza a doporučena magnetická rezonance a rehabilitace. Účet za ošetření ve výši 220 eur, tedy zhruba 5.500 korun, už jsem v tomto případě musela uhradit na místě. Stejně jako v lékárně ortézu, na niž jsem obdržela předpis. Ta ulehčila mému účtu o dalších 190 eur, tedy cca 4.750 korun,“ dodává.
Psali jsme
Češi do Polska jezdí hlavně za levnými nákupy. Aktuálně je ovšem lyžařská sezona, proto jsme se podívali, jestli se vyplatí k sousedům jet i za…
Suma sumárum. Patnáctiminutové svezení skipatrolou, vyšetření a lékárna vyšly na 25.000 korun. Lenka naštěstí měla cestovní pojištění, takže skipatrolu napřímo uhradila pojišťovna a stejně tak jí na základě doložených účtů zpětně proplatila i částky, které zaplatila na místě.
„Ale trochu jsem se nervovala, zda vše proplatí. Většinou pojišťovny vyžadují jako první kontakt asistenční linky. K tomu já jsem neměla příležitost. Jednak jsem na mobilním telefonu neměla signál a také po rozhodnutí vlekaře o přivolání skipatroly už na to nebyl prostor a čas. Nicméně nakonec vše dobře dopadlo, až tedy na pokaženou druhou půlku dovolené, kterou jsem strávila ležením na apartmánu,“ uzavírá Lenka.