foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Peníze; ilustrační foto
Uplynulou neděli odpoledne se v pražské restauraci Grosseto sešlo zhruba dvacet lidí. Šlo o rodiče, kteří dávají své děti do soukromé školky. Naše redakce byla na místě mimoděk.
Témata, o kterých lidé diskutovali, však nešla přeslechnout. Nejčastěji se hovořilo o tom, jak to bude s vyzvedáváním dětí, jak bude vypadat strava, jak svačiny, jestli přibyly nové kroužky.
Debata byla výživná a zajímavá, bez výraznějších emocí. Přítomny byly dvě zástupkyně školy a angličtinářka. S tou jsme se asi po hodině potkali venku a dali se do řeči.
Divila se, že se tolika otázkám rodičů divíme.
„Víte, co je ještě zajímavější?“ zeptala se pro změnu ona nás. „Že některé ty děti mají kapesné už od čtyř let. Je tam třeba jeden chlapec, který v pěti letech dostane víc na kapesném, než kolik mám já za hodiny výuky angličtiny,“ uvedla.
Nemyslela to ani ironicky, ani sarkasticky, ani výsměšně. Šlo o holé konstatování.
Hned jsme chtěli vědět, o jakého chlapce jde a co dělají jeho rodiče. To nám přiblížit nechtěla. Jsou prý z Prahy, pro syna jezdí kolem šesté večer a vždy pozdraví. Ani poté nám to nedalo. „A nejsou náhodou tady?“ zjišťovali jsme. „Ano, jsou, maminka,“ odpověděla mladá učitelka.
Psali jsme
Druhý díl příběhu o Nicole Fryčové vypráví o jejích studiích. O tom, jak se musela vypořádat s předsudky a odmítnutím. Vyprávění o jejích…
Přeci na plyšáky!
Do školky dochází několikrát týdně a věnuje se zejména předškolním dětem s jazykovou přípravou.
Za dalších deset minut jsme se zeptali i třicetileté ženy, maminky zmíněného chlapce.
Řekli jsme jí, že o tématu chceme psát, ale že nebudeme medializovat její totožnost a jméno soukromé školky. Poté nám potvrdila, že kapesné (5.000 korun měsíčně) dává proto, že to tak dělají i ostatní rodiče a jejich syn si to tak přál.
Důvod, proč kapesné dostává? „Aby si mohl vybrat plyšáky, originální stojí kolem tří tisíc,“ pronesla zcela klidným hlasem dotyčná matka.
Odborníci a ekonomové však nad tak brzkým kapesným kroutí hlavou. Podle řady z nich je sice důležité, aby dítě mělo vlastní prostředky, ale to až ve chvíli, kdy se neučí alespoň počítat. Nejčastěji se tak hovoří o začátku školní docházky. Kapesné by se v tomto období mělo pohybovat kolem 50–100 korun měsíčně.