„Udělejte Romy znovu hrdými!“ Festival Khamoro se prohnal centrem Prahy

03. 06. 202314:44
„Udělejte Romy znovu hrdými!“ Festival Khamoro se prohnal centrem Prahy
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Khamoro v centru Prahy

Největší romský festival na světě je tady a slaví jubilejní výroční. Trvá už čtvrt století. Letošní ročník se koná pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla. PrahaIN.cz vyrazila mezi stovky tanečnic v sobotu do centra metropole.

Program ovšem začal už 28. května divadelní inscenací Djelem, Djelem a pokračoval večerní párty. V pondělí zazněla klasická hudba (Nataša Tasić Knežević a hosté), v úterý došlo na premiéru dokumentu Ladislav Goral a v pátek se hosté mohli účastnit konference na téma „Make Roma Proud Again“.

Vystoupila zde například publicistka Alica Sigmund Heráková nebo respektovaná umělkyně Emília Rigová.

Sobotní průvod se netýkal slov, jako spíš hudby, tance a veselí. Defilé začalo v 10:30 na Václavském náměstí a pokračovalo dolů směrem ke Staroměstskému náměstí. Naším odhadem se ho účastnilo několik stovek tanečnic v překrásných šatech.

Z festivalu Khamaro. Autor: PrahaIN.cz

Od 13:00 začal v Kampusu Hybernská další cyklus přednášek a finální oslavy dovrší sobotní galakoncert v Arše. „Ti nejlepší romští muzikanti z Česka a Slovenska na jednom pódiu!“ uvedli organizátoři.

Míněn je zpěvák a klávesák Milan Kroka, houslový virtuos Marek Balog, legendární klavírista Zdeněk Lázok nebo muzikálová zpěvačka Mária Bikárová. Dali se dohromady speciálně k 25. narozeninám Khamora.

K vidění bude i neuvěřitelná show Kočani orkestar. Do povědomí se tahle nejhlasitější a nejsehranější balkánská kapela dostala díky účinkování ve filmu slavného režiséra Emira Kusturici Dům k pověšení.