foto: Redakce PrahaIn.cz/Tůně, ilustrační foto
Parků a zelených ploch není nikdy dost. To si s největší pravděpodobností řekli na Praze 5 a rozhodli se, že dají zelenou vzniku nového parku s názvem Motolka.
Tento park přímo navazuje na mnohem známější park Cibulka v Košířích, je ale na severní straně významově ukončen ohradní zdí zdejší usedlosti Cibulka, která prodělává náročnou přestavbu na dětský hospic. Tato rekonstrukce skončí v roce 2026. O budoucím parku informuje web páté městské pražské části.
Kde Motolku najdeme?
Severně od této zdi se nachází zelené údolí Motolského potoka. Až po ulici Plzeňskou, včetně retenční nádrže Kotlářka, je lokalita součástí přírodní parku Košíře-Motol. A právě tento prostor chce pátá pražská radnice přeměnit na park Motolka.
Ateliér krajinářské architektury Terra Florida už vytvořil studii, která mění celé Motolské údolí v místo na odpočinek, relaxaci a městské přírodní odpočinkové výlety.
Na samotné realizaci projektu však musí městská část spolupracovat i s Hlavním městem Prahou a dalšími orgány: „Většina území parku je v majetku hlavního města, proto budeme ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje a Odborem ochrany prostředí magistrátu usilovat o jeho postupnou revitalizaci,“ řekl na webových stranách Prahy 5 místostarosta Radek Janoušek (PRAHA 5 SOBĚ).
Zeleň a její zachování je prvořadé
V navrhované studii by v údolí Motolského potoka v parku Motolka mělo vzniknout několik malých přírodních hřišť pro děti. Prim by tu měly hrát přírodní materiály a hřiště by v žádném případě neměla dominovat nad okolní zelení.
Dalším zajímavým bonusem je vznik piknikových plácků. Ty jsou umístěny tak, aby nabízely jímavý pohled na vrch Poštovku, který se nachází na opačné straně Plzeňské ulice.
Stejný princip jako u hřiště pak studie aplikuje na navrženou kavárnu. Ta by měla tvořit přechodový prvek mezi rušnou ulicí a klidnou oblastí zdejších rybníků a Motolského potoka.
Psali jsme
Pražané stále častěji vyhledávají přírodní koupaliště na místo těch umělých, která jsou udržovaná za pomoci chlóru. V Praze jich máme hned…
Ekologické aspekty projektu vyzdvihává i jedna z autorek projektu, architektka Zuzana Štemberová. „V parku Motolka chceme vytvořit nový příběh formou cesty, procházející parkem podél potoka. Ten se snažíme zviditelnit, přiblížit řadou přístupů k vodě a oživit jeho břehy, stejně jako břehy rybníků. Potok je zásadním prvkem Motolského údolí, přitom je málokdy jeho viditelnou součástí, nyní většina jeho toku vede totiž pod zemí,“ říká jedna ze dvou autorek projektu Zuzana Štemberová.
Tou druhou je Lucie Vogelová. Podle ní je nesmírně důležité vrátit zpět Motolský potok na povrch a vysvobodit ho ze zatrubnění. Nesmírně důležitým procesem podle Vogelové bude i vytvoření nových tůní v parku Motolka.
Zachovat druhovou pestrost je úkolem číslo jedna
Projekt rozhodně nepočítá ale s tím, že by dosavadní živočichové oblasti měli lidem ustupovat. I nadále bude jeden ze zdejších rybníků sloužit k hnízdění ptáků a i proto na místě vznikne ptačí pozorovatelna.
Aby projekt obstál i u ochranářů přírody, je nutné zvýšit celkovou biodiverzitu prostoru. Pestrost podnítí i zachování starých vzrostlých stromů, které bude doplňovat nová výsadba. Zvýšení druhové pestrosti by měl zajistit vznik nových biotopů, například mokřadních luk, břehových porostů nebo rybníků.
Radost z projektu mají i na radnici páté městské části: „Krajinářský ateliér Terra Florida odvedl na studii parku Motolka vynikající práci. Podařilo se jim najít přívětivý návrh řešení části údolí Motolského potoka. Jediné, co je potřeba ještě promyslet, jsou možná rizika vlivu blízkosti motolské skládky,“ říká radní pro životní prostředí a veřejný prostor Milan Vrkoč (Sen 21).
I zájemci z řad veřejnosti si mohou projekt Motolka prohlédnout pěkně podrobně. Až do poloviny září je vystaven ve výstavní síni Ateliér plánování a rozvoje ve Štefánikově ulici. Na místě je možné i park Motolka připomínkovat.