Ukrajinský transparent v tichosti zmizel z kostela Nejsvětějšího Salvátora

25. 09. 202314:35
Ukrajinský transparent v tichosti zmizel z kostela Nejsvětějšího Salvátora
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Pohled na kostel Nejsvětějšího Salvátora z Karlova mostu

Česká republika od začátku ruské invaze na Ukrajinu podporuje válkou zuboženou zemi. Spousta jednotlivců, ale také institucí také vyjadřuje solidaritu vyvěšenými vlajkami či transparenty.

Jeden takový transparent v ukrajinských barvách s velkým nápisem „Putin, go home!“ se nacházel hned od začátku ruské invaze na akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora v centru Prahy, nedaleko Karlova mostu.

Kostel je součástí druhého největšího stavebního komplexu v Praze, Klementina, sídlí zde od roku 1990 Římskokatolická akademická farnost pod vedením Tomáše Halíka. Právě on rozhodl o tomto gestu podpory.

Transparent tady už ale nenajdete, zmizel zhruba před měsícem.

Jak jsme zjistili, důvodem byl jeho technický stav, překročil prý svoji životnost. A jak nám sdělili v kostele, byl vyrobený z plastů.

Další se už vyrábí a zanedlouho by měl opět zdobit kostel Nejsvětějšího Salvátora. Lidé, kteří dochází do této farnosti, prý gesto podpory kvitovali. Objevily se však i negativní reakce písemnou formou, které prý v kostele museli řešit s policií.

Bez transparentu na podporu Ukrajiny. Zdroj: PrahaIN.cz

Solidarita krátkodobá i dlouhodobá

Solidaritu Ukrajině vyvěšením vlajky na radnici projevovala a projevuje i celá řada obcí a měst. Na mnoha místech se ovšem jednalo pouze o krátkodobější záležitost, jak upozornil například Deník.cz, na městském úřadě v České Skalici sundali tuto vlajku již na konci loňského školního roku.

„Rada města se tak rozhodla s ohledem na to, že ukončení války na Ukrajině v dohledné době je nepravděpodobné. Proto byla ukrajinská vlajka stažena a byla nahrazena vlajkou města. Neznamená to ovšem, že by Ukrajina neměla naši podporu. Ta podpora byla a stále je z naší strany veliká. Rozhodně necítíme, že bychom něco zanedbali,“ řekla Deníku místostarostka Gabriela Jiránková (PRO MĚSTO) v červenci 2022.

Ukrajinský symbol se už dlouho nachází na budově Národního muzea.

Emoce budila při několika protivládních demonstracích. Nejvíce dusno bylo na akci Jindřicha Rajchla (PRO), která se uskutečnila jedenáctého března tohoto roku.

Několik lidí křičelo, že si ´pro ně přijde Putin´ a že Čechy patří Čechům. Celou situaci PrahaIN.cz sledovala. Když jsme si mysleli, že je po všem, neboť těžkooděnci doprovodili skupinu od Národního muzea směrem k MHD, došlo ke střetu. Velká skupina lidí se odebrala ke zmíněné budově muzea a za křiku ´sundejte ten hadr´ se s největší pravděpodobností chtěla dostat dovnitř. V tom jim zabránili těžkooděnci, kteří doběhli na místo.