Ukrajinský žák dostal ředitelskou důtku. S typem prohřešků se učitelé nesetkali

30. 06. 202410:02
Ukrajinský žák dostal ředitelskou důtku. S typem prohřešků se učitelé nesetkali
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Škola, ilustrační foto

Na server PrahaIN.cz se obrátil jeden z pražských učitelů těsně po pátečním odevzdání vysvědčení. Svěřil se nám s problémem, na který poslední rok naráží u žáka páté třídy. Její název jsme slíbili neuveřejňovat, přestože problém, jak vyučující přiznal, řešení nemá.

Dotyčný naši redakci kontaktovat poté, co si přečetl článek o šikaně na Základní škole Rakovského v Modřanech. „Máme něco podobného u ukrajinského chlapce. Je absolutně nezvladatelný a nepomáhají napomenutí,“ řek úvodem.

Chlapec je na škole druhým rokem. Česky mluví obstojně a studijní výsledky na začátku jeho pobytu prý byly dobré. „V matematice byl výborný, to platí také u ostatních ukrajinských dětí na škole, je jich tu kolem třiceti, ale přesné číslo nechci říci, aby si někdo nedovodil, odkud jsem,“ doplnil vyučující.

Jeho praxe čítá víc než dvacet let.

„Že se kluci občas poperou, něco si seberou, že si holky dělají naschvály, to je úplně normální a nikoho to ani nevzrušuje. U nás se s tím naštěstí tak často nesetkáváme. U zmíněného chlapce je situace mnohem horší, jeho prohřešky jsou opakované, ustavičné, a abych tak řekl, stále se stupňují. Rodiče to nechtějí slyšet, neřeší to,“ doplnil třídní.

Dvacet na holou

„Nejčastější je agrese vůči ostatním chlapcům, kteří jsou zcela nekonfliktní. Chycení za vlasy, škrcení, rány pěstí, tím to začalo. Později si chlapec dlouze ořezal tužku na takový bodák a s tou běhal po třídě a po škole. Opakovaně jsem se mu snažil vysvětlit, že takto se chovat nemá, ale nepomohlo to. Některé děti kvůli němu nechtějí chodit do školy, což už začal být problém. Ve finále jsme několikrát seděli s rodiči, ale ti jsou apatičtí. Nechápou, co je špatně. Když začal do školy nosit jakousi pyrotechniku, nezbylo než přistoupit k dalším postihům. Poznámek a napomenutí bylo několik desítek. Osobně jsem se s tím v praxi nesetkal,“ přiznal učitel.

Podle jeho slov se nakonec sbor usnesl na ředitelské důtce, která se uděluje za soustavné a uvědomělé porušování školního řádu, za opakované opuštění budovy školy, za záměrné ničení školního majetku velkého rozsahu nebo právě za cílené a úmyslné ohrožení spolužáka.

„Jestli to pomůže? Těžko. Zkusili jsme to mnohokrát po dobrém a nikam to nevedlo. Platí ale, že nejlíp vždy zafungovala rána přes zadek,“ uzavřel s tím, že apeluje na rodiče, aby v případě změn chování u svých dětí vždy oslovili vyučující.

„Něco můžeme přehlédnout, zejména o přestávkách, takže je to o tom se nebát říct, že se něco děje,“ doplnil pro PrahaIN.cz.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných