foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Ulice Nicholase Wintona
V úterý 3. září byla slavnostně otevřena dlouho avizovaná spojnice horních a dolních Holešovic. Ulice Nicholase Wintona je zároveň první vlaštovkou vznikajícího brownfieldu Praha-Bubny. Ještě měsíc po oficiálním otevření však spojnici neevidovala asi nejpoužívanější mapová aplikace od společnosti Google. Po více než měsíci se zájemci o průchod konečně dočkali.
Že nová spojnice horních a dolních Holešovic chybí v Google mapách, nás začátkem října upozornila čtenářka. Stěžovala si, že nová cesta přes nádraží Bubny v mapách chybí, Google s ní tedy nepočítá ani při plánování trasy.
„Je to docela omezující. Je to jinak skvělá zkratka, ale kdo o ní neví, ten ji nemůže vůbec využít. Přeci jen jsou Google mapy asi nejpoužívanější. Sama jsem se tu cestu snažila už asi třikrát nahlásit, ale pořád tam není. Ani po měsíci od otevření,“ stěžovala si tehdy čtenářka.
Ve street view ano, v mapě ne
Uvedla navíc, že v konkurenční mapové aplikaci Mapy.cz se asi 400 metrů dlouhá spojnice objevila hned druhý den. „Já jsem ale zvyklá používat Google, zejména když někam jedu na kole. Ale když to pořád počítá s objížďkou, která vůbec není nutná, tak ty mapy prostě používat nemůžu,“ dodala čtenářka.
Jak redakci dále upozornila, stezka byla už koncem září viditelná na několika snímcích takzvaného street view z Dělnické ulice. Fotografie, které byly dle Google Map pořízeny v září 2024, zachycují dokonce i několik pěších, kteří novou ulicí v době vyfocení procházeli.
Psali jsme
Někdejší ubytovna Sandra na Praze 11 stále budí vášně. Ač je její letitá a velice kontroverzní celková rekonstrukce hotová a ubytovací jednotky…
Po více než měsíci se ulice v mapě objevila
Obrátili jsme se proto přímo na Google. Ptali jsme se na četnost aktualizací mapové aplikace i na konkrétní čas, za který se nové cesty či silnice v mapě tradičně objevují. Samozřejmě nás konkrétně zajímala i ulice Nicholase Wintona.
Odpovědi jsme se dočkali po týdnu. PR manažerka Julie Čapková redakci informovala, že ulice byla k 15. říjnu aktualizována a v Google Mapách je už pro všechny uživatele viditelná. Po nahlédnutí do mapy je patrné, že je to pravda. S ulicí už počítá také plánovač trasy, který jsme hned vyzkoušeli.
Aktualizace jsou prováděny denně
„Google Mapy mají více než miliardu aktivních uživatelů měsíčně a Google neustále investuje do jejich vylepšování tak, aby odrážely co nejaktuálnější informace. Denně provádí více než 50 milionů aktualizací,“ vyvětlila.
Aktuální informace prý mapy reflektují díky spolupráci s více než 10 tisíci místními samosprávami, dopravními agenturami a organizacemi z celého světa. K aktualizacím se ale podle jejích slov využívají různé zdroje, od údajů třetích stran a informací od místních úřadů přes příspěvky komunity Google Map až po satelitní snímky. Místní úřady prý mohou data zasílat prostřednictvím nástroje Maps Content Partners tool.
Mapu pak mohou opravovat také všichni uživatelé, a to pomocí zpětné vazby, přímo v Mapách Google. Každý podnět následně pracovníci zkontrolují a zveřejní, pokud si jsou jisti, že je připomínka správná a odpovídá reálné skutečnosti.
Zatím pro chodce a cyklisty, v budoucnu se to má ale změnit
Ze slavnostního otevřené nového propojení Veletržní a Dělnické ulice jsme v září přinesli reportáž. Stezka určená zatím pouze chodcům a cyklistům by se měla v budoucnu proměnit v regulérní ulici, která budou součástí vznikajícího brownfieldu Praha-Bubny.
Ulice vede od bývalého nádraží Praha-Bubny do dolní části Holešovic, poblíž někdejšího seřadiště pražských židovských občanů, kteří z nádraží odjížděly do koncentračního tábora Terezín. Právě proto také nese jméno Nicholase Wintona, kterému se podařilo před tragickým osudem zachránit několik vlaků s židovskými dětmi.
„Usilovali jsme o to, aby po tak významném člověku jako byl Nicholas Winton, bylo v Praze pojmenováno důstojné místo, a tak jsme se rozhodli, že právě tady bychom chtěli ulici, která bude pojmenována po tomto hrdinovi,“ řekl při slavnostním otevření cesty starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).