Unikátní kozí farmu v Jinonicích berou útokem rodiny s dětmi

07. 04. 202318:30
Unikátní kozí farmu v Jinonicích berou útokem rodiny s dětmi
foto: Archív Terezy Janovské, se svolením/Tereza Janovská

Právě v těchto dnech se rodí jarní kůzlata na unikátní kozí farmě JinoFarm, která už rok existuje na území městské části Jinonice. Stádo prvních dvaceti koz, četný houf králíků, psi i kočky vyvolali senzaci ve dvou nedalekých školách. O víkendu tak farmu berou doslova útokem rodiny s dětmi. Redakci PrahaIN.cz to prozradila zakladatelka farmy Tereza Janovská, která je zároveň i koordinátorkou tohoto projektu.

Farma se neustále vyvíjí a roste. Během roku se zde zabydlí další domácí zvířata. „Právě se nám rodí první jarní kůzlata. Další podle všeho přijdou na svět tak na Velikonoční pondělí. Budeme mít i stádo ovcí. Všechno se ale zdražuje, a tak netuším, zda budou už letos, nebo to odložíme na příští rok. S ovcemi ale počítáme. Na cestě je i kurník, a tak za několik dní tady začnou pobíhat první slepice. Zatím na zkoušku. Protože musíme zjistit, jak se budou chovat místní predátoři. Podle toho se pak zařídíme. Chtěli bychom tady mít časem další zvířata. Uvažuji i o tom, že sem pořídíme i prasátko, protože by mohlo zkrmovat zbytky z místních dvou školních jídelen. A to by vlastně byl další ekologický přínos naší farmy,“ řekla naší redakci Tereza Janovská.

Jarní kůzle z farmy v Jinonicíchfoto: Archív Terezy Janovské se svolením 

„Návštěvníci k nám chodí neustále. A protože nedaleko farmy jsou dvě místní školy, tak k nám hlavně o víkendech míří především rodiny s dětmi. Živá zvířata totiž děti přitahují jako magnet,“ dodala.

foto: Archív Terezy janovské, se svolením 

Kozy hrají důležitou roli

Zvířata zde neukazují jako pouhé exponáty v zoologické zahradě. Mají nezastupitelnou roli. Každý rok se totiž pasou tam, kde nejvíce prospívají přírodě. „Naše kozy plní důležitou funkci. V létě spásají porost na chráněných lokalitách. Především tam, kde se vyskytuje vzácný hmyz. Minulé léto se proto pásly nedaleko Dívčích hradů v těsné blízkosti ohrad, kde mají chov koně Převalského. Během léta stihly místní pastviny vypást dvakrát. Až budeme mít ovce, tak to půjde ještě rychleji,“ těší se farmářka.

Myšlenka věnovat se chovu koz přišla k Tereze naprosto nečekaně. Jak už to bývá, na začátku byl velmi silný impulz. „Byla jsem na jedné akci mimo Prahu a našla jsem tam v křoví novorozené kůzle. Okamžitě jsem se do něj zamilovala. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si je přivezla do Prahy a domnívala jsem se, že se mi podaří kůzle ustájit u mých přátel. To se mi ale nepodařilo, a tak jsem ho přivezla na MetroFarmu v Holešovicích, která se později přestěhovala na Císařský ostrov. No a tam to všechno začalo. Teď už máme čtyři projekty a JinoFarm je jedním z nich,“ svěřila se naší redakci Tereza Janovská.

Hledají dobrovolníky

Farma je projektem komunitního a tradičního hospodaření. O zvířata se proto starají i dobrovolníci, jejichž počet se neustále mění. „Naší farmou už prošlo hodně lidí. Dobrovolníci k nám chodí pomáhat ve svém volném čase. Neberou to jako práci, ale přicházejí si to na farmu užít. Nejmladšímu dobrovolníkovi je sedm let, nejstaršímu sedmdesát. Neustále hledáme další, neboť práce okolo zvířat je hodně. Také budujeme ohrady a budeme dělat stáje. Všechno ale má svůj čas,“ ukončila Tereza Janovská.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných